comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe cephesinden Alanyaspor maçı açıklaması: "Demek ki birileri böyle istedi"

19 Ekim 2019, Cumartesi 00:30
Fenerbahçe cephesinden Alanyaspor maçı açıklaması:

Hukuk İşleri'nden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alper Pirşen, Aytemiz Alanyaspor maçında kural itirazı gerekçesiyle yaptıkları başvurunun reddedilmesi hakkında konuştu. 

FutbolArena - Fenerbahçe'nin, Aytemiz Alanyaspor maçında kural hatası yapıldığı gerekçesiyle yaptığı itirazın reddedilmesinin ardından Hukuk İşleri'nden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Alper Pirşen, FB TV'ye açıklamalarda bulundu. 

"BİRİLERİ DEMEK Kİ KARARIN BÖYLE ÇIKMASI İÇİN YOĞUN ÇABA GÖSTERİYOR"
“Birileri demek ki bu kararın böyle çıkması için yoğun çaba gösteriyor. Bunu söylerken çok üzülüyorum ama hatırlayın, maalesef Kişinev'de TFF Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı, milli takım maçı varken. İçerdeki tüm konuşmalar belki kısmen belki tamamen dışarı sızdırıldı. Tam yalanlanamadı bile. Böyle bir ortam var. Aynı medya kuruluşunda bu sefer böyle bir haber yaptırılıyor. Bunlar kendi kendine yapmıyor. Buna eminiz. Birileri bunu yönlendiriyor. Aynı kişiler mi bilmiyorum ama bütün yönetim kurulu üyelerimizi tenzih ediyorum. Onlardan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ama ben profesyoneller seviyesinde ciddi sıkıntılar olduğunu duyuyorum da, üzülerek söylüyorum ama duyuyorum da. Ve maalesef aynı üst düzey profesyonellerin kararı manipüle etmek için, salı günü yapılacak toplantıdan önce pazar günü bu haberi yaptırdığını, hatta toplantı yapılmaması yönünde propaganda yaptıklarını duyuyoruz. Arkasından yöneticileri arayıp ‘Karar zaten böyle değil mi?' gibi yönlendirici sordukları sorduklarını, ‘Zaten usulen toplantı yapacağız' gibi söylemlerde bulunduklarını duyuyoruz, sağlam kaynaklardan duyuyoruz. Yönetim Kurulumuzu tenzih ediyorum, onlar mutlaka yine serbest iradeleriyle karar vermiştir. Ama ne olursa olsun suya atılan mürekkep kirlilik yaratır. Önce Zekeriya Alp'in çıkışı, arkasından çıkan bu haber ve bizim duyumlarımızı da üzerine koyduğunuz zaman… Acı olan şu biz bu duyumlar üzerine bir harekette bulunmadık, yaygara yapmadık, şöyle oldu böyle oldu demedik. Hepsini üst üste koyduğunuzda inanacağınız şeyler anlatılıyor size, acı olan bu.

"DEHŞETLE İNCELEDİK"

"Aut durumunda ise istisna maddesi var ancak istisnayı bozan madde yok. Savunmamızda ‘oyuncu 10 metreyi 12 saniyede görmüş, kafasını çevirmiş, autun kullanıldığını görünce ceza sahasını terk etmekten kaçınmış.' Savunmamızdaki detaylar irdelenmemiş bile. Taçın iki kere atıldığı bile rapora doğru yansıtılmamış. Dehşetle inceledik." 

BİZİM ELEŞTİRDİĞİMİZ HUKUK DIŞI KİŞİLER"

"İki ihtimal söyledik, kaldı ki; biz ilk pozisyonda kural hatası olduğuna inandığımız için 45+2'de 1-0 öndeyken başlamalıydık.  Taç atışında hata olmadığını düşünürseniz, ikincisinde de var. O zaman da 1-1'den devam etsin, dedik. Tamamen reddedildik.  Biz bunun üzerine, ben bu kuralı günlerce araştırdım. IFAB kitapçığını defalarca okudum. 2019-20 yenilikleri sadece sirküler olarak gelmiş, kulüplere yollanmamış.  Aut atışı mesela kulüplere bildirilmemiş. Kurallarda yapılan değişiklikler sirküle edilmemiş. Sadece TFF'de var. Allah'tan kuralı biliyorduk. Orijinal metinleri okudum. Konu şurada tıkanıyor. Hakem oyunu hangi durumlarda durdurabilir? Sonuçta hakemlerin özellikle bilebileceği teknik konulara konuyu indirgedik. Tahkimin kararını boydan boya değerlendirmek, sonuçta içeride değildik; şık olmaz. Yargı kararı. Meslektaşlarımızın da değerlendirmeleri olmuştur. Şu konuda rahatsızız. Biz dedik ki siz avukatsınız bilmek zorunda değilsiniz. İlla spor adamı ya da her şeyi bilmek zorunda değiliz. Bunun için bilirkişi dinleyelim. Yasal olarak usul kanununda da böyle bir hakkımız var. Bize her şey son gün bildiriliyor. TFF Hukuk müşavirliği, tahkim başvurumuza cevap yazdı. Duruşmadan 12-13 saat önce bize yollandı. Hazırlandık ama hareket alanımız daraldı. Tüm çalışmalarımızı yaptık. Dedik ki, bilirkişi dinlensin. Normalde vakitlice yapılsa idi yazılı bildirecektik.  Gerekirse bu işin uzmanını TFF bulsun. Bildiğim kadarıyla aralarında onaylanmış ve reddedilmiş. Dosya burada bitiyor. Siz onu işi bilen teknik kişiye sormazsanız, kararınızı sizde MHK'nın, YK'nın anlattığı kadar verirsiniz. Teknik kişi belki söylediklerimizi doğrulacaktı, belki hakem hatası diyecekti. Biz de var, siz de birini bulun dedim.  Tahkim'in görevi en derine kadar inip esasa da bakıp, bilirkişiyi redderek usulen incelemeye dönmüşler. Amacım orayı eleştirmek değil ben sürecin nasıl manipüle edildiğini izah ettim. Bizi rahatsız eden bu. Biz her karara açıklamaya yapmaya kalksak olmaz. Bizim eleştirdiğimiz hukuk dışı kişiler. Biz bundan rahatsısız. Yöneticilik bir tarafa ben çok iyi bir Fenerbahçeliyim.  Vicdan savaşı verdim. Kazanamayınca üzüldüm."  "Bir taçtan gol oluyorsa evet maç tekrarlanabilir. Bu hafife alınacak bir durum değil. Hatalı bir uygulama varsa tekrar gerektirir. Son ana kadar mücadele vermeyi önemsedim.""KARARA KATILMIYORUZ AMA SAYGI DUYMAK ZORUNDAYIZ"

"Taraftarlarımızın, üçüncü kişilerin gerekli mesajlarını aldığını düşünüyorum. Bu şüphelerle sıkıntı yaşarız. Fenerbahçe olarak duruşumuz bu. Futbola tam güven olsun istiyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte kafamızda soru işareti kalmaz. Memnun değiliz. Karara katılmıyoruz ama mecburen hukukun gereği saygı duymak zorundayız. YK olarak çabalarımızı ve iç dökme olarak bunu herkesle paylaşmak istedik." 

"MEDYADA HAKEM HOCASI DENENLER 2'YE 3'E BÖLÜNDÜ"

"Bu pozisyonlar sonrası medyada hakem hocası denenler, ikiye üçe bölündü. Doğru kuralların bilmediğini fark ettik. Farklı bakış açıları vardı. Bu bizim iddialarımızın boş olmadığının göstergesidir. Kanaat önderi gibi davrananların bir kısmının tam doğruları bilmediğini gördük." 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)