comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Transfer: Jack Wilshere mi, Van Ginkel mi? Fenerbahçe kimi almalı?

23 Haziran 2018, Cumartesi 13:42
FB Transfer: Jack Wilshere mi, Van Ginkel mi? Fenerbahçe kimi almalı?

Fenerbahçe transfer haberleri gündeminde en çok öne çıkan isimlerden ikisi Jack Wilshere ve Marco van Ginkel. Bu isimler Fenerbahçe'ye faydalı olur mu? Editörümüz Sinan Yılmaz değerlendirdi.

FutbolArena Analiz - Fenerbahçe'de yeni bir dönem başlıyor. Hem yeni yönetim, hem de yeni teknik heyet Fenerbahçe'nin geleceğini kurgulamak isterken, transfer haberlerinde öne çıkan isimler Jack Wilshere ve Marco van Ginkel. Peki bu isimler Fenerbahçe'ye faydalı olur mu? Editörümüz Sinan Yılmaz yorumladı.


Jack Wilshere nasıl bir futbolcu?


Jack Wilshere'i, Fenerbahçe'nin ve Fenerbahçe taraftarının yıllardır aradığı futbolcu diyerek tanımlayan Sinan Yılmaz, "Biliyorsunuz Mehmet Topal - Josef ikilisinden Fenerbahçe taraftarı biraz imtina ediyor. 'Çok defansif oynuyoruz, hücum edemiyoruz' diye sitem ediyorlar. Kısacası bir sekiz numara arıyorlar yıllardır. İşte Jack Wilshere de İngilizlerin senelerdir çıkardığı en yetenekli futbolcu." dedi. 

"PROFESYONELLİK SORUNLARI VAR"
Wilshere'in Dünya Kupası'nda kadroya alınmadığı için Southgate'e eleştiriler olduğunu da söyleyen Yılmaz, "Tüm bunlara karşın Wilshere'in yeteneği orantısında bir profesyonel yaşamı olmadı. Saha dışı olaylarla gündeme geldi ve ciddi düşüşler yaşadı. Yine de çok özel bir futbolcu" dedi. 

Josef de Souza'nın yanında oynayacak ve topu savunmadan alıp, hücuma aktaracak ve geçiş oyunlarını yapabilecek futbolcunun Wilshere olabileceğine dikkat çeken Yılmaz, "Yani Emre Belözoğlu'nun İngiliz olanı diyebiliriz" ifadesini kullandı.

Emre Belözoğlu'nun ayrıldığından beri yeri dolmadığının altını çizen Sinan Yılmaz, "Emre Belözoğlu ayrıldığından beri Fenerbahçe defansif oynuyor. O boşluğu doldurabilecek bir oyuncu" dedi. 

"ALİ KOÇ VE DAMİEN COMOLLİ, HASTALIĞI DOĞRU TEŞHİS ETMİŞ"

Jack Wilshere dışında Marco van Ginkel'in isminin geçmesini de yorumlayan Sinan Yılmaz, "O da böyle bir oyuncu. Buradan şu çıkarımı yapabiliriz. Ali Koç ve Damien Comolli, Fenerbahçe'nin üç yıldır süren hastalığını doğru teşhis etmiş. Artık Josef - Mehmet Topal ikilisinden birinin yerine bir 8 numara arandığını anlayabiliriz" dedi. 

"MEHMET TOPAL YEDEK OLMALI"

Mehmet Topal'ın artık 32 yaşına geldiğini ve düşüş yaşadığını da söyleyen Sinan Yılmaz, "Ben artık Mehmet Topal'ın Josef'in alternatifi olarak düşünülmesi gerektiği kanısındayım. Josef'in yanına da herhalde Jack Wilshere veya Van Ginkel gibi bir oyuncu alınacak." dedi.


Marco van Ginkel nasıl bir futbolcu?


Van Ginkel için de "Cocu'nun prensi" yorumunu yapan Sinan Yılmaz, "Bu sezon tam 14 gol atmış. Aslında 8-10 numara gibi oynayan bir futbolcu için müthiş bir gol sayısı. Buna karşın Hollanda Ligi çok yumuşak bir lig bunu da söylemek lazım. Janssen Hollanda'da 27-28 golle gol kralı oldu, gitti Premier Lig'de 2 gol atabildi. Son dönemde Hollanda Ligi'nde büyük patlama yapıp da başka bir ligde tutunamayan çok sayıda futbolcu oldu. Yani Hollanda Ligi'ndeki istatistikler çok yanıltıcı da olabiliyor." dedi.

İki oyuncu arasında bir kıyaslama yapılacak olursa Wilshere'in kalite olarak çok önde olduğunu söyleyen Yılmaz, "Buna rağmen Wilshere'in profesyonellik sorunları var. Öte yandan Van Ginkel ise Cocu'nun sistemini biliyor ve onunla çok iyi anlaşmış. Bu ikisi birlikte gelirse, Hollanda'da yaptıklarını yapabilme adına bir potansiyel de vaat ediyorlar." dedi.

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!