comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Transfer: Fenerbahçe'de 25 milyon euroluk tarihi transfer sezonu

24 Ağustos 2018, Cuma 10:47
FB Transfer: Fenerbahçe'de 25 milyon euroluk tarihi transfer sezonu

Fenerbahçe'de transfer çalışmaları devam ederken Josef de Souza ve Giuliano'nun Araplara satılması sonrası kulübün kasasına ciddi bir miktarda para girdi. Peki Fenerbahçe'nin son 20 sezonda elde ettiği transfer gelirleri ne kadar? Detaylar haberimizde.

FutbolArena Detay - Fenerbahçe'de transferde hareketli günler yaşanırken Al Nassr ve Al Ahli takımlarına giden Josef de Souza ve Giuliano kulübün kasasına ciddi bir miktar para girmesini sağladı. İşte bu sene ve son 20 sezonda Fenerbahçe'nin transferden elde ettiği gelir.
 

Fenerbahçe'nin bu sezon transferden elde ettiği gelir


Fenerbahçe Transfer Sarı-Lacivertli takım, son 20 sezonda en çok gelir elde ettiği 2. sezonu yaşamayı başardı. Sarı-Lacivertli takım, Jose Fernandao, Giuliano ve Josef de Souza'nın satışından toplamda kulübün kasasına 25,55 milyon Euro koymayı başardı. Bu rakam Fenerbahçe'nin son 20 sezonda transfer geliri bakımından en karlı 2. sezonunu ortaya çıkardı.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın göreve geldiği ilk yıl olan 1998 yılında toplamda 12,4 milyon Euro'luk oyuncu satışı yapan Fenerbahçe, bir sonraki sezonda da bu kez 16,67 milyon Euro'yu kasasına koymuştu. Bu dönemde Fenerbahçe, Alvir Baliç ve Jay-Jay Okocha gibi yıldız oyuncuların yüksek miktarlara satılması rakamları yukarı çekmeye yetmişti. 
 

Fenerbahçe'nin transferden en çok gelir elde ettiği sezon


Milenyumla berabere Fenerbahçe'de oyuncu satışı neredeyse durdu. 2006-2007 yılına kadar oyuncu satışı yapmakta zorlanan Fenerbahçe toplamda sadece 5,9 milyon Euro kazanmıştı. 7 senelik durgunluğun ardından Fenerbahçe, 2006-2007 sezonunda Nicolas Anelka'yu 12 milyon Euro'ya satmayı başarmıştı.


2010'lu yıllardan sonra oyuncu satışında Fenerbahçe'de kıpırdanmalar olmaya başladı. 2011'de şike süreciyle alakalı gelişmelerden ötürü birçok oyuncusunu satmak zorunda kalan Fenerbahçe, toplamda 27,5 milyon Euro kazanmıştı. Bu rakam ayrıca Fenerbahçe'nin transferden en çok gelir elde ettiği sezonu da ortaya çıkardı.

Fenerbahçe, en az 2 milyon Euro'luk bir oyuncu satışı daha gerçekleşirse son 20 yıldaki transferde en çok gelir elde ettiği sezonu yaşayacak.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"