comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Transfer: Fenerbahçe son 10 yılda orta saha transferine harcadığı para

02 Temmuz 2018, Pazartesi 14:21
FB Transfer: Fenerbahçe son 10 yılda orta saha transferine harcadığı para

Fenerbahçe'de yeni sezon hazırlıkları ve transfer çalışmaları devam ederken son 10 yılda kulübün orta saha oyuncularına ödediği bonservis bedellerini mercek altına aldık.

FutbolArena Detay - Fenerbahçe'de transfer çalışmaları devam ederken orta alana son 10 yılda yapılan transferlerin toplam değerini mercek altına aldık.
 

Fenerbahçe'nin en pahalı orta saha transferleri


Fenerbahçe'de orta saha transferlerindeki bonservis ücretlerinin yüksekliği dikkat çekiyor. Sarı-Lacivertli ekip 2007-2008 sezonundan sonra transfer ettiği orta alan oyuncularına yüksek bir bonservis bedeli ödedi. Fenerbahçe bu süre zarfı içerisinde toplamda 52 orta saha oyuncusu transfer ederken toplamda bu oyuncular için kasasından 92,38 milyon Euro çıktı. Transfermarkt verilerine Fenerbahçe'nin aynı süre içerisinde orta saha oyuncularından gelen bonservis geliri ise 14,35 milyon Euro olarak kayda geçti. Böylelikle Fenerbahçe bu alanda toplamda 78 milyon Euro civarında bir zarar elde etti.

RAUL MEİRELES'E 10 MİLYON EURO
Fenerbahçe bu 10 yıllık süreçte en çok para ödediği orta saha oyuncusu Raul Meireles oldu. Raul Meireles sadece Fenerbahçe'nin değil Türk futbolunun bonservisine en çok para ödenen orta alan oyuncusu olarak da tarihe geçti. Portekizli oyuncu 10 milyon Euro karşılığında Chelsea'den transfer olmuştu. 

Raul Meireles takip eden oyuncuysa sansasyonel bir şekilde Kayserispor'dan transfer olan Mehmet Topuz takip ediyor. Mehmet Topuz, 2009 yılında Fenerbahçe'ye 9 milyon Euro karşılığında transfer olmuştu. 3. sırada ise Fenerbahçe'nin son 3 sezondaki en istikrarlı oyuncusu Josef de Souza oldu. 29 yaşındaki başarılı orta saha oyuncusu 8 milyon Euro karşılığında Sao Paulo'dan transfer olmuştu. 

İlk 10 isim arasında 6 isim yabancı olurken 4 ismi de yerli futbolcular oluşturdu.

FENERBAHÇE'NİN SON 10 YILDAKİ EN PAHALI ORTA SAHA TRANSFERLERİ


Raul Meireles 10 milyon Euro Chelsea
Mehmet Topuz 9 milyon Euro Kayserispor
Josef de Souza 8 milyon Euro Sao Paulo
Alper Potuk 7,25 milyon Euro Eskişehirspor
Milos Krasic 7 milyon Euro Juventus
Giuliano 7 milyon Euro Zenit
Ozan Tufan 7 milyon Euro Bursaspor
Cristian 7 milyon Euro Corinthians
Andre Santos 5 milyon Euro Corinthians
Mehmet Topal 4,5 milyon Euro Valencia

Son dakika Transfer Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (20Şubat 2020)