comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Transfer: Barış Alıcı, Fenerbahçe'de oynayabilir mi?

11 Temmuz 2018, Çarşamba 10:41
FB Transfer: Barış Alıcı, Fenerbahçe'de oynayabilir mi?

Fenerbahçe'nin Barış Alıcı transferini Editörümüz Sinan Yılmaz yorumladı. Barış Alıcı nasıl bir futbolcu? Eksikleri ve artıları neler? Fenerbahçe bu transferle neyi planladı?

FutbolArena Analiz - Fenerbahçe, Altınordu'dan 21 yaşındaki sağ kanat oyuncusu Barış Alıcı'yı transfer etti. Peki, bu transferin doğru bir transfer mi? Fenerbahçe'nin düşüncesi neydi? Fenerbahçe'ye katkısı olur mu? Editörümüz Sinan Yılmaz yorumladı.


Fenerbahçe kimleri transfer edecek? FB transfer planı


Fenerbahçe'nin artık transferde çok daha farklı bir yol izlediğinden bahseden Sinan Yılmaz, "Fenerbahçe'de büyük bir değişim yaşandığından bahsedebiliriz. Aziz Yıldırım dönemindeki gibi 30 yaş üstü futbolculara son sözleşmesini veren bir kulüp olmak yerine artık geleceği kurgulayan bir kulüpten bahsetmek mümkün. Burada Ali Koç ve Damien Comolli'nin bir proje transferini görüyoruz. Tabi Barış başarılı olur, olamaz o ayrı bir durum ama bir proje transferinden bahsetmek %100 söz konusu." dedi.


Barış Alıcı nasıl bir futbolcu? Kaç yaşında? Golleri ve asistleri


Barış'ın 21 yaşında olduğunu söyleyen Yılmaz, "Bu sezon büyük bir çıkış yakaladı. 10 gol 10 asist gibi 1. Lig'in en iyi performanslarından birini sergiledi ancak bir önceki sezon rotasyon oyuncusuydu. Yani bir yıllık bir çıkıştan bahsedebiliriz. Futbolculuk özellikleri olarak hızı iyi, çok çabuk hızlanabilme özelliği var. Vitesi birden arttırabiliyor. Öte yandan fiziksel olarak güçlü değil. Yere daha sağlam basması, ikili mücadelelerde daha güçlü olması gerek. Ayrıca daha agresif, daha cesur bir oyun oynamalı. Topla verdiği kararlarda da olgunlaşmalı." dedi. 

GÖKHAN GÖNÜL VE TUNCAY ŞANLI ÖRNEKLERİ
Barış'ın direkt 11 oyuncusu olabileceğinden emin olamadığını söyleyen Sinan Yılmaz, "Fenerbahçe'de geçmişte iki transfer örneği var. Biri Sakaryaspor'dan gelen Tuncay öbürü de Gençlerbirliği'nden gelse de son olarak Oftaş'ta oynayan yani 1. Lig'den Fenerbahçe'ye gelen ve Süper Lig'in en üst seviyesinde hemen ilk 11 oyuncusu olup fayda sağlayabilen Gökhan Gönül. Bunların ikisi de pozitif örnekler. 1. Lig'den gelip hemen Süper Lig'in en üst seviyesine adapte oldular ancak bugün 1. Lig, o günkü kadar iyi olmayabilir. Ayrıca Barış'ı da karakter olarak o günkü Tuncay seviyesinde göremiyorum. O zaman Tuncay daha çok sorumluluk alan, daha agresif, daha cesur bir futbolcuydu. Barış'ın da bu yönde mental olarak güçlenmesi ve bir karakter kazanması gerekli." dedi.

COMOLLİ'NİN PLANI

Bu transferle ilgili Comolli'nin düşüncelerini de ifade eden Sinan Yılmaz, "Bence Comolli şöyle düşünüyordur. Dirar ve Alper ile Barış'ı rotasyona sokar. Dirar artık yaşlanan bir oyuncu ve yavaş yavaş Dirar sağ kanadı Barış'a teslim eder. Plan budur ama ne kadar gerçekleşir bilemeyiz. Olur veya olmaz bu ayrı bir konu ama bir proje transferi olması açısından Fenerbahçe taraftarını heyecanlandırıyordur." ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe transfer haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!