comScore
bilyoner

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Haberi: Türkiye'de çalışan Hollandalı teknik adamlar

18 Haziran 2018, Pazartesi 13:07
FB Haberi: Türkiye'de çalışan Hollandalı teknik adamlar

Fenerbahçe'nin başına Philip Cocu'nun geçeceği yönündeki haberler ağırlık kazanmaya başladı. İşte bugüne kadar, Türkiye'de çalışan Hollandalı çalıştırıcılar

FutbolArena Detay - Fenerbahçe'de hoca arayışları devam ederken Philip Cocu'nun ismi ağırlık kazanamaya başladı. Fenerbahçe'nin başına geçecek hocanın Philip Cocu olacağı iddiası gündemdeki yerini korurken bugüne kadar Türkiye'de çalışan Hollandalı teknik adamları sizler için derledik.
 

Türkiye'de çalışan Hollandalı teknik adamların performansı


Türkiye'de 4 büyükler arasında bugüne kadar toplamda 4 Hollandalı futbol adamı görev yaptı. Bu 4 teknik adamın tamamı Galatasaray ve Fenerbahçe'de çalışırken 1 hoca haricinde geride kalan 3 hoca da son 10 sene içerisinde ülkemize geldi.

FENERBAHÇE'NİN BAŞINA GUUS HİDDİNK GELMİŞTİ
Bu 4 hocanın ortak özelliği de Türkiye'de çalışılan dönemde hatrı sayılır bir başarının ortaya çıkmaması oldu. Jan Olde Riekerink dışında diğer 3 hoca beklentileri hiç karşılayamadı.

Türkiye'de ilk çalışan Hollandalı hoca Guus Hiddink'ti. Fenerbahçe'nin başına 1990-1991 sezonunda geçen Guus Hiddink, 39 maçta takımına 16 galibiyet aldırabilirken ligde 3. olunca sezon sonunda yollar ayrılmıştı. Guus Hiddink aynı zamanda 2010-2011 yılları arasında A Milli Futbol Takımımızı da çalıştırmıştı.GALATASARAY'DA FRANK RİJKAARD DÖNEMİ

Rijkaard, Galatasaray'ın başında toplam 67 maça çıkarken, sadece 37 kez kazandı. Rijkaard'lı Galatasaray, 2009-2010 sezonunu 64 puanla 3. sırada bitirdi. Cim-Bom, şampiyon Bursaspor'dan 11 puan, ikinci Fenerbahçe'den 10 puan fark yedi. Geçen sezon 34 lig maçında 19 galibiyet, 7 beraberlik, 8 yenilgi alan Aslan, bu sezon 8 karşılaşmada 4 galibiyet elde ederken, 4 kez de sahadan yenilgiyle ayrıldı. 

3. HOLLANDALI JAN OLDE RİEKERİNK

Galatasaray'da öncesinde altyapı koordinatörü olarak göreve getirilen Jan Olde Riekerink, kulübün mali yapısı nedeniyle maaş ödeyemeyeceğinden dolayı daha önce Gent dışında A Takım seviyesinde takım çalıştırmayan Jan Olde Riekerink'e teklif götürdü. 2 Nisan 2016 tarihinde Galatasaray ile ilk maçına çıkan ve Eskişehirspor'a 4-3 mağlup olan Jan Olde Riekerink, geçen zaman içerisinde toplam 41 karşılaşmada Galatasaray'ın başında yer aldı. Galatasaray'ın başında çıktığı 41 karşılaşmada 22 galibiyet, 9 beraberlik ve 10 yenilgi alan Jan Olde Riekerink'in maç başına puan ortalaması 1.83 olmuştu.

FENERBAHÇE'DE ADVOCAAT DA ÇARE OLAMADI

Fenerbahçe'de Vitor Pereira'nın görevden alınması sonrası Dick Advocaat 2016-2017 sezonunun başında takıma getirilmişti. Kariyerinde önemli başarılar bulunan Advocaat da Türkiye'de başarılı olamayan Hollandalı hocalar kervanına katıldı. Advocaat, UEFA Avrupa Ligi'nde ise 10 maç olmak üzere 55 müsabakaya çıktı. Bu müsabakalarda Fenerbahçe, 30 galibiyet, 16 beraberlik, 9 yenilgi yaşadı.

Sarı lacivertli takımla ilgili gelişmeleri Fenerbahçe Haberleri sayfasından takip edebilirsiniz.

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!