comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Haberi: Serhat Akın'dan FutbolArena'ya özel açıklamalar

03 Temmuz 2018, Salı 20:03
FB Haberi: Serhat Akın'dan FutbolArena'ya özel açıklamalar

Son zamanların sosyal medya fenomeni, eski Fenerbahçeli milli futbolcu, Kadıköy Boğası Serhat Akın ile buluştuk. Fenerbahçe günlerinden bahsettik. Hadise ile yaşadığı polemiğin yanı sıra Dünya Kupası ve Survivor günlerini de konuştuk.

FutbolArena Özel - Fenerbahçe'nin eski futbolcularında Serhat Akın, FutbolArena'ya çok özel açıklamalarda bulundu. Son dönemde internetteki yayınlarıyla gündeme gelen Serhat Akın hem kariyerine ilişkin çarpıcı bilgiler verdi hem de anılarını paylaştı.
 

Serhat Akın'ın FutbolArena'ya verdiği röportaj


"CEMİL TURAN FENERBAHÇE'YE TRANSFER OLDUĞUM İÇİN BABAMDAN ÖZÜR DİLEDİ"

Cemil Turan ile olan anınız varmış 
"Babam, Cemil Turan ile büyümüş. Ben de o zaman yeni yeni genç milli takıma gidiyorum, U17 U18 falan heyecanlı bir dönemim futbolcu olmaya başlıyorum. Stuttgart' dan uçuyorum, babam beni havalimanına bırakıyor geliyorum buraya Riva kampına. Bir gün Fenerbahçe ile karşılaştık, Cemil Turan vardı o zaman, o da havalimanındaydı. Babam da Cemil Turan'ın yanına gitti. Eski arkadaşı, amcam onlarla büyümüş, sınıf arkadaşlığı yapmış. Beraber top oynamışlar, halı saha falan. Babamı bir tersledi. Belki yoğundu, kötü niyeti yoktu. Babamı tanımazlıktan geldi, iteledi falan. Üzüldüm. 2 sene sonra Fenerbahçe'ye transfer oldum. Babam beni aradı dedi ki Fenerbahçe ile anlaşacağız. Yokum baba dedim. Ben hasta Fenerbahçeliyim  ama imza atmam için Cemil Turan'ın senden özür dilemesi lazım dedim. Özür dilerse gelir imzamı atarım dedim. Hüngür hüngür ağladı, benim bile şuan gözlerim doldu." Peki özür diledi mi?

"Diledi, başkan çağırdı özür diledi ondan sonra."

"OKTAY DERELİOĞLU'NUN SORUSU: KAÇA ANLAŞTIN?"

"Fenerbahçe'ye geldim. İlk oda arkadaşım Oktay Derelioğlu'ydu. Bana ilk sorduğu soru: Kaça anlaştın? Soruyor ben de söylüyorum. Başkanı aramış demiş ki: Bu kadar peşin alıyor, bu kadar kazanıyor bana vermiyorsun. Başkan da beğenmiyorsan defol git demiş. Sonra da Las Palmas'a gitti Oktay abi. O ayrılıyor ben de 9 numarayı giyiyorum."

 "BEKARLAR FAZLA KAMP YAPIYORDU"

"Bekarlara ayrı bir kamp sistemi var. Niye olduğunu bilmiyorum hala çözmüş değilim. Bekarlar daha fazla kampa giriyor. Olay ne yani? Olay o malum olaysa bunu evli de yapabilir, bekar da yapabilir. Burada niye sen evliyle bekarı ayırıyorsun ki? Fenerbahçe'de aşırı vardı. Oğuz Çetin döneminde askerlik yaşıyorduk biz. Bütün hafta kamptaydık haftaiçi de kamptaydık, antrenman yapıyorduk. Sonra gidip Bağdat Caddesi'nde bir kahve içip muhabbet edip, 9'da teslim oluyorduk. Evliler hep evdeydi. Pazar günü maç varsa 2 gün önce evliler geliyordu kampa."

O dönem evlenmeyi düşündün mü hiç, sırf bunun için?

"Hemen evleneyim dedim en azından haftaiçi rahat olur. O dönem evlilikler başladı bu olay yüzünden."Galatasaray ile 6-0 biten maç sonrası yaptığınız açıklama gündem olmuştu. Ne dersin?

"Ben onun oraya gideceğini bilmiyordum. Maç 3-0 olduğunda taraftar 5 diye bağırdı. 5 olunca 10 diye bağırdı. Ben oradaki tezahüratı aktardım aslında. Ama başka bir yere gitti. Taraftarın 90 dakika yaptığı röportajı tercüme etmek istedim. Taraftar 10 istedi, hani zaman yetmedi bitti demek istedim. Emre Belözoğlu Inter'de oynuyordu o zaman. O bile naptın falan dedi. Naptım dedim, sen Galatasaray'da oynamıyorsun ki, Intere mi bir şey dedim? Benim de kafam gitti. Acaba Intere de mi bir şey söyledim. Interin de 6-0 ile bir geçmişi mi var..."

"AZİZ YILDIRIM, 'BEN HALUK ULUSOY DEĞİLİM' DEDİ"

"6-0 maç kazandık, Rıdvan abi geldi, tarih yazdınız dedi. Maçı kazandık, Tuncay takımı topladı dedi ki, sıra sende başkan diye bağıralım. Yani prim isteyelim. Çünkü Fenerbahçe'de o dönem prim falan yok.  Haluk Ulusoy'a yapıyorduk biz bunu. Milli Takım'da maç kazanıyorduk, 5 ise prim 10 oluyordu. Sıra sende başkan diyorduk. Tuncay'a yapmayalım dedim, bu adam ters sıkıntı olmasın. Serhat 6-0 kazanmışız yapalım, dedi. İyi dedim. Geldi başkan. Hepimiz, sıra sende başkan dedik. Kesin, dedi. Çıt yok. Ben Haluk Ulusoy falan değilim, dedi. Tebrik etti, çıktı."

"AZİZ YILDIRIM KORKUSUYLA YAŞIYORDUK"

Bu kadar korkuyor muydu futbolcular Aziz Yıldırım'dan?

"Çekiniyorduk, anlamsızdı tabi. Bir insan başkanından neden korkar? Korkmaması, sevmesi lazım."

Peki Aziz Yıldırım neden böyleydi? Devre arasında geliyormuş diyorlar soyunma odasına...

"Geliyordu, yaşadık biz bunu. Bunda kötü bir şey yok, Aziz Yıldırım'ın huyuydu yani. Ali Koç gelmez, öteki başkan gelir. Başkan devrede gelip bize fırça atıyordu. Biz hep bu korkuyla yaşadık, aman Aziz Yıldırım bunu duyarsa. Bilsinler insanlarda bizim yaşadıklarımızı bilsinler. Hep Aziz Yıldırım'ın anlattıklarını bilmesinler. Biz de emek veriyoruz. Sadece Aziz Yıldırım emek vermiyor ki. Fenerbahçe'de şöyle bir algı vardı: Her şey Aziz Yıldırım'dı. Ben bir futbolcuydum. Ben de bir emek sarf ettim. Her şeyi o yapmadı ki. Çıksın o oynasın o zaman. O mu atıyordu golleri? Şampiyon yaptığımız zaman geliyor, diyordu ki: Siz nasıl şampiyon olduğumuzu bilmiyorsunuz, fazla sevinmeyin. Niye bizim sevincimizi kursağımızda bırakıyordu?"

Ne demek istiyordu orada?

"Sanki o bizi şampiyon yapmış. Onu demek istiyor herhalde, ben öyle anladım."

Rüştü Reçber ile oda arkadaşı olmak nasıldı?

"Bir anımı anlattım, biraz yanlış anlaşıldı. Rüştü abiler beni dövdüler falan dedim. Ogün abi, Rüştü abi bize hep ağabeylik yaptı. Ben odada Rüştü abi ile kalırken onlar odada tavla oynuyordu. Gece 2-3 falan. Işığı kapattım, herkes yatağa. O dönem esprimiz şuydu: Bir muhabbet olurdu, çok sıkılırdık; Rüştü abi, Serhat hadi biz odamıza gidelim derdi. Halbuki biz odamızdayız zaten. Bizim odamızdakiler odasına gitsin diye böyle espriler olurdu. Ben de onu yapayım dedim, tabii biraz dayak yedik. Ama dövdüler derken, Rüştü abi kalkıp bana vurur mu? Şakalaştı yani. Ogün abi de diyor ki: Ben seni dövdüm mü? Seninle bir buluşalım da ben seni bir döveyim."

"LORANT'IN ORTEGA'YA ALERJİSİ VARDI"

"Lorant'a gittim Ortega'yı oynat, beni oynatma dedim. Ortega'yı oynatmıyordu adam. Ortega'ya karşı bir alerjisi vardı. Fenerbahçe hocası değildi ama inanılmaz bir insandı. Lorant'ı yavaş yavaş eritiyorlardı, bu Ortega kavgası taraftarlarda, camiada huzursuzluk olmaya başladı."O ne dedi?

"Böyle bir şeyi kabul etmez tabi ama beni çok severdi. Ortega'yı oynatmadı."

"ORTEGA MAÇ TOPLANTISINA BAVULLA GELDİ"

"Bir gün geldi Ortega, maç toplantımız var, bavulla geldi. Bugün de oynamazsam ilk 11'de gideceğim diyor. İlk 11'i açıkladı, yine yok. Biz maça gittik, o Kadıköy'e gitti otele. Gelmedi bizimle. Ondan sonra da zaten başkan menajeri ile görüştü. Ya hoca ya ben demiş. Çok ince bir nokta. Geçenlerde bir açıklaması vardı. Eğer bir futbolcu hocanın önüne geçerse ben burada hocayı gönderemem demişti Aziz Yıldırım. O zaman ben şunu sorayım: Ortega'nın menajeri ile görüştüğünde, neden Lorant'ı gönderdi?"

Peki Alex'in gidişine geçelim o zaman buradan...

"Bence çok büyük ayıp. Ben bir Fenerbahçeli olarak Fenerbahçe camiasına yakıştıramadım yani. Çünkü bir değerdir. Yıllarca kaptanlık yapmış. Göndereceksen de adabıyla usulüyle göndermen lazım. Çat diye gönderemezsin. Fenerbahçeliliği de geçtim, bir insanı böyle gönderemezsin. Alex bir değerdir. Başkan diyor ki bacak bacak üstüne atmış, şunu yapmış, bunu yapmış. Bu ayrılma sebebi değildir."

Peki sen neden ayrıldın Fenerbahçe'den?

"2 senenin sonunda 16 gol atarak Dünya Kupası'na seçildim. Üçüncü olduk. Bonservisim elimde, Fenerbahçe'den bir şey bekliyorum, kendi camiam. Dünya Kupası'ndan gelmişim Samandıra'da bekliyorum. Son anda başkan çağırdı. 3 senelik sözleşmen, aynı paraya atarsın ya da gidersin. Fenerbahçe yani neden gideyim? Mecbur attım 3 sene. 3 senede 2 kere şampiyon olduk. Formumun zirvesindeyim. 3 senenin sonunda hocanın kapısını çaldım. Hocam ben neden oynamıyorum, bileyim ona göre kendimi geliştireyim. Antrenman ve maç perfomansı olarak takımda en iyisi sensin. Ama ben seni oynatamıyorum ama açıklamasını da yapamıyorum beni affet dedi. Demek ki başka bir güç var."

Neden özellikle sana böyle bir şey yapılsın?

"Şahsımla alakalı değildir. Takım formatıyla alakalıdır. Bir yanda ben 600 bin dolar alıyorum, diğer tarafta 3,7 milyon euro alıyor. Kimi oynatmasını ister hocadan? Ben yine ayrılmak istemiyordum. Yine bonservisim elimde, yine ben ortadayım. Kendi camiamdan bir şey yok. E bir şey gelmeyince ben de gittim sessizce imzamı attım Anderlecht'e."

Vefasızlık var demiştin Fenerbahçe'de...

"Var, kimse bana Aziz Yıldırım döneminde vefa var diyemez. Bana bir tane söyleyin. Ben Aykut Kocaman için de söylüyorum. Aykut Kocaman'ı tanımıyorum. Aykut Kocaman'ın kendi döneminde takım arkadaşlarında gerçekten ama gerçekten durumu kötü paraya ihtiyacı olan yok mudur? Niye Aykut Kocaman'ın yanında yoklar? Fatih Terim'in yanında kim var? Hasan Şaş, Ümit Davala var."

Aziz Yıldırım gitti, Ali Koç geldi. Ne dersin?

"Mutluyum. Ali Koç'u destekledim ama hiçbir beklentim yok. Sadece Aziz Yıldırım'dan dolayı stada gidemiyordum, artık stada gitmek istiyorum. Formamı giyiyim, o heyecanı yaşayayım, kombinemi alıp maçı izliyim, bana yeter. Eğer ki bu periyotta Ali Koç 20 senelik başkan olsaydı ve Fenerbahçe bugünkü durumda olsaydı; Aziz Yıldırım aday olsaydı, onu desteklerdim. Ben Fenerbahçeliliğim için yaptım."

"AZİZ YILDIRIM'IN HEYKELİ DİKİLİRDİ"

"Ben üzüldüm. Bu gidişe üzüldüm. Sevip sevmemek tartışılır ama şöyle gitmesini isterdim: Ben 20 sene bu bayrağı taşıdım, benden sonra taşıyacak, yakışacak isim Ali Koç. Heykeli dikilirdi. Ama hırs, ego bazen insana zarar verebiliyor."

"HADİSEYE ÇİRKİN DEMEM RAHATSIZ ETTİ"
 
Başka bir konuya geçelim. Twitch yayınları yapıyorsun, Hadise ile de bir tartışman olmuştu. Bir röportaj yapmışsınız daha önce birlikte...

"O zaman Hadise bir single çıkarıyormuş, kimse tanımıyordu. 2 Türk gencimiz Avrupa'da gururumuz diyerek bir röportaj istediler. Milli duygularla bir röportaj yaptık. Bu Google'da var. Çok da keyifli geçti. Bence arap atı demem değil, çirkin kelimesi rahatsız etti onu."

"VİDEO BULUNSA SKANDAL OLUR"

"Hadise'nin benim adamlığıma girmemesi lazımdı. Aslında video olarak o röportajı bulsalar skandal olur. Adam sorular soruyor. Hadise'ye senin erkek arkadaşın yok Serhat gibi olmasını ister misin diyor. Abi sen nasıl soru soruyorsun dedim. Serhat'ı tanımıyorum ama çok hoş bir erkek diyor, oha falan diyorum. O röportaj çıkarsa çok zarara uğrar. Hani bana adamlığımdan bahsediyor ya..."

"ARAP ATI SONRADAN AÇILDI DEMEK VAR, ARAP ATI GİBİ KADIN DEMEK VAR"
 
"O zaman aranızda bir şey geçti mi dediler. Dedim geçmedi tabii ki, zaten o zaman güzel de değildi. Çirkindi dedim. Ama onu yaralamak için söylemedim. Arap atı gibi sonradan açıldı cümlesi var, arap atı gibi kadın demek var. İkimiz de yurtdışında büyüdük, Türkçemiz farklı anlaşılabiliyor. O beni anlar diye düşündüm. Arap atı dediğin dünyanın en başarılı yarış atı. Neden burada yanlış anlaşılıyor? Rıdvan abiye şeytan deniliyor. Hangisi daha kötü? Şeytan diyoruz süper oluyor, arap atı diyoruz kadına şiddet oluyor. Arap atı başta yavaştır sonradan açılır yarışı kazanır. Ben de önceden güzel değildi, sonradan güzelleşti dedim. Türkiye'nin bir değeri; başta normal bir şarkıcıydı sonradan megastar oldu dedim. Kıyas yapmak istedim. Ne kıyası yapabilirim yani başka? Kaplumbağa çok yavaş, sonradan açılmıyor yani. Açılan arap atıdır."

"İLHAN MANSIZ BENDEN 2,5 KAT DAHA FAZLA ÜCRET ALDI"
 
Bir başka konu Survivor. Nasıldı Survivor macerası?"Survivor'da da çok büyük yanlış anlaşılmalar oldu, konuyu da açtığınız iyi oldu. Acun abinin yeri ben de ayrı. Kanım ısınmıştı ona. Sıcakkanlıydı şimdiki gibi. Acun abi beni aradı, Survivor'a gelir misin dedi. Ben Acun abi ile bir gram pazarlık yapmadım. Seni sevdiğim için geliyorum, sen ne diyorsan o dedim. İlhan Mansız'la bana aynı bütçeyi vermişler, o benden 2,5 kat fazla aldı. Ben kırıldım tabii ki. İhtiyacı varmış. E benim ihtiyacım yok mu? İnsanlar milyoner sanıyor herhalde beni."

"İSTEDİKLERİ ADAMI ŞAMPİYON YAPAMADILAR"

"Ben ameliyat oldum orada. Acun abi de başımda bekledi. Yine de davamdan vazgeçtim. Ama kimse aramadı beni. Hürriyet'e bir röportaj verdim onu yanlış anladılar galiba. Survivor'a gittiğime pişman değilim. Benim hanım Migros'a çıktığında tepki gösterilmesi hoş bir şey mi? Bunu da yapan buradaki programlar. Ben onu söyledim. Panaroma'da belden aşağı vurmaların olmaması lazım. Ben Panaroma'da bana böyle vuracaklarını bilseydim... Buna pişman oldum. Yoksa Survivor'ın bana çok artısı oldu. Siz kimsiniz ya? Keşke yürekli adam olsalardı da beni çağırsalardı oraya yüzüme söyleyebilselerdi. Şampiyon yapmak istedikleri adamı yapamadılar. Orası algı yeri. Para döksem, beni konuşacaksınız desem, konuşurlar. Survivor bu değil. Çok büyük bir format. Mikrofonu eline veriyorlar orada, paralı köpekler var. Parayla satın alınan insanlar var. Onlar adaya gitsin 3 gün dayanamazlar."

"SURVİVOR ÜZERİNDEN PRİM YAPMAK İSTEYEN İNSAN DA ÇOK"

"Eski bir yarışmacı var kız adını da söylemeyeyim. Onunla da farklı bir olayımız var. Zamanında herhalde yeterince ilgi göstermemişim, içinde kalmış. Twit atmış çocuğuna Türkçe öğretsin falan diye. Sen kimsin? Sana hesap mı vereceğim? Senin ne olduğun belli değil. Survivor üzerinden prim yapmak isteyen insan da çok... Twit atan, savaş açan falan."

"HAKAN HATİPOĞLU'DA KARAKTER BOZUKLUĞU VAR"
 
"Hakan Hatipoğlu kutu açarak ünlü olmuş. Ben milli takımda oynadım. Bir saygı olması lazım. Ne oluyor ya? Serhat şöyledir böyledir. Eleştir tamam iyi oyuncu değil vs. Ama sürekli eleştirince insanlar da der ki Serhat şerefsiz. Algı yapılmasın, orada adamlar tarafını belli ediyor. Ogeday ile İstanbul'a geldik, Kıbrıs'a uçacağız. Benim panaromadan falan haberim yok. Havaalanında onu gördüm. Bana sarıldı, Serhat'ım vs dedi. Ben de sağol abi diyorum. Bilmiyorum ki bana 5 ay boyunca yaptığını... Oradaki muhabirler çekti beni, abi boşver uzak dur dediler. Böyle bir karakter bozukluğu da var."

"HAKAN URAL SEN KİMSİN YA?"

"Hakan Ural demiş ki: Serhat Fenerbahçe'deyken yanıma gelirdi, bu çok agresif bunu programdan alsın. Sen kimsin ki ya? Ben Aziz Yıldırım'ın yanına gitmiş adam değilim, sen mafya babası mısın? Ben seni tanımıyorum. Merhaba merhabadır. Belki Akmerkez'de görmüşümdür seni."
 
"LÖW İLE HALI SAHA OYNUYORUZ"

Survivor'ı burada noktalayıp, güncel konumuza, Dünya Kupası'na geçelim. Almanya Dünya Kupası'ndan elendi. Bir yorum alalım...

"Ben çok üzüldüm. Löw'ü ben çok seviyorum. Eski hocam benim. Fenerbahçe'ye beni öneren insandır. Fenerbahçe'yi de çok sever. Halısaha falan da oynuyoruz, görüştüğüm bir insan. Hatta hayalim Ali Koç ile onu buluşturmaktı, acaba olur mu falan diyordum Fenerbahçe'ye. Ama çok ciddi teklif varmış, Çin'den. Çok severim ama bence çok kötü bir karar verdi. Leroy Sane'yi alması lazımdı. Etkiler mi etkilemez mi tartışmıyorum. Bu adam Manchester City'i ayağa kaldırmış. Dikine gidiyor, oyunun kaderini değiştirebilen bir futbolcu. Havaya mı girdi? O zaman sen indireceksin. Hocanın görevi bu. Fatih Terim yapmıyor muydu? Emre Belözoğlu falan hemen tak." 
 
"MESUT DA İLKAY DA YAŞANAN OLAYLARDAN ETKİLENDİLER"

"Mesut Özil'in de İlkay'ın da ilk defa bu kadar kötü oynadığını gördüm. İkisi de cumhurbaşkanımızla yaşanan olaydan çok etkilenmişler. Bu olay büyütülecek bir olay değil. Neden böyle bir şey yaptılar anlamadım. Onlar Türk, bizim evlatlarımız yani. Fotoğraf vermişler ne var yani? Mesela Çağlar Angela Merkel ile fotoğraf çekildi. Ne yapacağız? Ülkeye mi almayacağız, küfür mü edeceğiz? E niye bizim kardeşlerimize yapıldı? Ben çok üzüldüm ve şaşırdım. Demek ki ya bir çekememezlik var ya da bir sıkıntı."

Dünya Kupası'nda favorin kim?

"Küçüklüğümde bir Fenerbahçe, bir de renkler uyuşuyor diye Brezilyalıydım. Brezilya benim her zaman favorim. Olur olamaz önemli değil. Bence Brezilya ile Fransa arasında geçer."Klasik soru: Ronaldo mu, Messi mi?

"Direk Ronaldo, direk. Alex mi Hagi mi diye sordular bana, Alex dedim tepki aldım. İstatistiksel olarak Alex. Evet Hagi daha yetenekli ama kağıda bak her şeyi Alex yapmış. Messi'nin uzaylı yeteneği var ama kullanamıyorsa ben ne yapayım? Ronaldo devrilmiyor. Hayvan gibi. Ronaldo ile ben karşılıklı oynadım, o zaman yedekti. Gelişimini gördüğümde büyük hayranlık duyuyorum. Büyük adam bence."

"SAMUEL JOHNSON DÜNYAYA DUDAK OLARAK GELMİŞ"

İsimler sayacağım. Kısa kısa cevaplamanı istiyorum, senin için ne ifade ediyor?

Rüştü Reçber?

Abiden de öte

Ogün Temizkanoğlu?

Aynı şekilde

Ümit Özat?

Profesyonel. Büyük bir yetenek değildi ama büyük işler yaptı.

Alex?

İmparatorla ordinaryus arasında gidip geliyor benim için

Hagi?

Üstün yetenek. Karşılıklı oynadım. Seyretmesi çok keyifli, karşılıklı çok keyifli değildi de

Aziz Yıldırım?

Boş geçsek bu soruyu?

Boğa?

Benim, buyrun

Samuel Johnson?

Ah. Alt dudak, üst dudak. Adam dudak gelmiş bu dünyaya.

Ali Koç?

Kültür, bitirdiği okul, saygın bir aile. Ama bu kadar Fenerbahçeli olması kanımızı bağlıyor. İhtiyacı var mı? Yok. Gelmesi ne demek? Gerçekten Fenerbahçeli.

Son olarak Fatih Terim?

İmparator. Milli Takım hocamdı. Çağırıyordu, oynatmıyordu falan, önemli değil. İmparator.

Röportaj: Kevser İme Şahin
Kameraman: Alper Aydemir


Sarı lacivertli takımla ilgili gelişmeleri Fenerbahçe Haberleri sayfasından takip edebilirsiniz.

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!