comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Haber: Phillip Cocu, Fenerbahçe'de başarılı olur mu?

22 Haziran 2018, Cuma 13:22
FB Haber: Phillip Cocu, Fenerbahçe'de başarılı olur mu?

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Philip Cocu oldu. Editörümüz Sinan Yılmaz, Fenerbahçe'nin Cocu tercihini değerlendirdi.

FutbolArena - Fenerbahçe yeni teknik direktörü olarak Hollandalı teknik adam Philip Cocu'yu değerlendirdi. Cocu Fenerbahçe'nin aradığı teknik adam mı? Editörümüz Sinan Yılmaz değerlendirdi.


Süper Lig'de yabancı teknik adamlar neden şampiyon olamıyor?


"HOLLANDALI TEKNİK ADAMLAR BAŞARISIZ OLDU"

Öncelikle Hollandalı teknik adamların daha önce Türkiye'de başarısız olduğuna dikkat çeken Sinan Yılmaz, "Milli Takımda Guus Hiddink, Galatasaray'da Frank Rijkaard ve Fenerbahçe'de Dick Advocaat daha önce başarısız olmuş isimlerdi. Bu yüzden Hollandalı teknik adamlarla ilgili olumsuz bir algı var." dedi. 
"5 BÜYÜK LİGDE ÇALIŞTIĞI ÜLKENİN DİLİNİ BİLMEYEN NEREDEYSE YOK"

5 büyük ligdeki takımların, teknik direktör getirirken öncelikli tercihlerinin dil olduğuna vurgu yapan Sinan Yılmaz, "Süper Lig'de 2007 yılında Zico'nun şampiyonluğundan bu yana şampiyon olabilmiş yabancı bir teknik adam yok. Zico da şampiyon olurken son yılların en düşük puanlı şampiyonluğunu yaşamıştı" dedi. Yılmaz ayrıca Zico'nun kadrosunda kendisiyle aynı dili konuşabilen çok sayıda Brezilyalı futbolcu olduğuna da dikkat çekti.


Philip Cocu Fenerbahçe'ye ofansif futbol oynatır mı?


Fenerbahçe taraftarının duyduğu ofansif futbol özleminin teknik direktörden ziyade kadro yapısıyla ilgili olduğunu da söyleyen Sinan Yılmaz, "Son üç teknik adam Aykut Kocaman, Dick Advocaat ve Vitor Pereira'nın üçünün de defansif oynaması biraz da kadro yapısı yüzünden. Şener ile, Hasan Ali ile, Mehmet Topal - Josef de Souza ikilisi ile, Ersun Yanal dönemindeki gibi hücum oynamak da çok mümkün değil. Bu açıdan son üç teknik adama da biraz haksızlık edildiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

Sinan Yılmaz ayrıca ofansif futbol için, topu savunmadan alıp hücuma aktarabilecek bir sekiz numara transferinin olmazsa olmaz olduğunu söyledi. 
 

Phillip Cocu kimdir, kaç yaşında?


Hollanda futbolunun efsane isimlerinden Cocu, teknik direktörlük kariyerine 2008 yılında PSV Eindhoven'ın yardımcı antrenörlüğü ile başlayan Phillip Cocu, aynı zamanda Hollanda millî takımının da yardımcı antrenörlüğünü üstlenmiştir. 2012 yılına kadar bu iki görevde de bulunan teknik adam 2012-2013 sezonunda PSV Eindhoven'ın altyapı sorumluluğuna getirilmiştir. 2013 yılı haziran ayında PSV Eindhoven ile 4 yıllık anlaşma imzalayarak Dick Advocaat'ın yerine teknik direktörlüğe getirilmişti. PSV geçen sezon Philipp Cocu önderliğinde Hollanda'da şampiyon oldu. 

Sarı lacivertlilerle ilgili gelişmeleri Fenerbahçe Haberleri sayfasından takip edebilirsiniz.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!