comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Haber: Dolar fırladı, Aziz Yıldırım haklı çıktı

10 Ağustos 2018, Cuma 12:46
FB Haber: Dolar fırladı, Aziz Yıldırım haklı çıktı

Fenerbahçe'nin eski başkanı Aziz Yıldırım'ın yayın ihalesiyle ilgili sözleri yeniden gündeme geldi.

FutbolArena - Fenerbahçe'nin eski başkanlarından Aziz Yıldırım'ın beIN Sports ile yapılan yayın ihalesinde sözleşmeye sabit dolar kuru eklenmesine karşı çıkması o dönem gündem olmuştu. Aziz Yıldırım, doların yükselmesi halinde kulüplerin zarar göreceğini dile getirmişti.

Katarlı iş adamı Nasser Al-Khelaifi'nin sahibi olduğu beIN SPORTS, geçtiğimiz sezon başında iki ligin yayın hakkını toplamda 500 milyon dolar karşılığında alırken, bu meblağın yarısını ihale günündeki kurdan (3,26 lira) diğer yarısını da güncel kurdan ödemeyi taahhüt etmişti.
AZİZ YILDIRIM HAKLI ÇIKTI

2016 yılının Kasım ayında yapılan ihale sonrası NTV ekranlarında Göksel Gümüşdağ ile tartışan Aziz Yıldırım, "Bu anlaşma imzalandığı gün kur 3.36 idi. 3.26 üzerinden yapıldı bu anlaşma. 100 liralık bir fark konusu. 1 yıl için 25 milyon TL'lik fark eder. Ama ben öyle düşünmüyorum. Bu anlaşma madem 1 Haziran'dan sonra geçerli olacak. 1 Haziran'dan sonra kur 4 TL olursa o tarihte olan kuru sabitlemek gerekmez mi? Peki kur 3 liraya düşerse, 'Digitürk kur düştü yeniden düzenleyelim' diyecek mi? Siz yayıncı kuruluştan ziyade kulüplerin kaybını düşünmek zorundasınız. Siz adamın kaybı ne diyorsunuz! Yapılan ihalede, ihaleye fesat karıştırma varsa gerekeni yaparım. Şartnamenin içerisinde herhangi bir şey yapılırsa ihaleye fesat karışmış olur" demişti.

Aziz Yıldırım'ın yaptığı açıklamalar bugünlerde yeniden akıllara geldi. Dolar fiyatı yükselişe geçerken 10 Ağustos itibariyle 6 lirayı görmüş oldu. Kulüplerin alacağı miktarın yarısı geçtiğimiz yıl 3,26'dan ödendi. Kalan tutar ise enflasyon miktarınca arttırılacak.

Sarı lacivertli takımla ilgili gelişmeleri Fenerbahçe Haberleri sayfasından takip edebilirsiniz.

Aydın Cingiz ile Bi' Dakka | Ersun Yanal sorumluluktan kaçabilir mi?


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.