comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Haber: Ali Koç ve Damien Comolli'den flaş açıklamalar!

13 Haziran 2018, Çarşamba 13:52
FB Haber: Ali Koç ve Damien Comolli'den flaş açıklamalar!

Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli ve başkan Ali Koç, basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe'de yeni başkan Ali Koç'un ilk iş olarak göreve getirdiği Fransız sportif direktör Damien Comolli, basının karşısına geçti.

Konuşmaya ilk olarak Ali Koç başladı ve "Umarım bundan sonraki süreçte bizimle minimum şekilde görüşürsünüz. İlgili arkadaşlarla daha çok konuşursunuz." ifadelerini kullandı.


Fenerbahçe Haberleri: Ali Koç, Aykut Kocaman ile devam edecek mi?


"Mali yapımızla ilgili 2 ayrı çalışma başlattık. Yoğun bir şekilde bunlar devam ediyor. Denetim yapan firma, net olarak neyi devraldığımızı bize bildirecek. İleriye dönük manevralarımızı planlamamız lazım. Türk futbolunun içindeki mali sorunlar sürdürülebilir değil. Ben her zaman beklentileri gerçekçi tutmaya çalıştım."
TRANSFER AÇIKLAMASI

"Sizler bizden daha fazla sorumlusunuz. Yapacağınız haberleri doğru bilgilere dayanarak yapmalısınız. Öyle isimler yazılıyor ki 'acaba ben başka dünyada mı yaşıyorum' diyorum kendi kendime. Mesela Fernandao'yu sattık. Bir rakamlardan bahsediliyor... SPK'ya belli bir rakamın üstündeki transferleri bildirmeniz lazım. Medyada bunun 2 katı rakamlar yazılıyor." 

Öte yandan Başkan Yardımcısı Semih Özsoy da basın toplantısında yer aldı ve önemli açıklamalar yaptı. 

"TARAFTAR BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ"

Satışlarda rekor kırıldığını söyleyen Semih Özsoy, Camia bir kere daha büyüklüğünü gösterdi. Fenerium'da son 1 haftada 30 bin forma satıldı. Bu bir rekor. Kombine ve localar için elimizdeki mevcut sayının 2 katı talep var.Forma fiyatlarında bir indirim bekleniyor ama bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Galatasaray ve Beşiktaş da aynı fiyatlardan satıyor." dedi.


Ali Koç'un Damien Comolli hakkındaki açıklaması


Basın toplantısına Damien Comolli'nin de katılmasının ardından söz alan Ali Koç, "Comolli ile 1 yıldır beraber çalışıyoruz. Biz bir futbol kültürü yerleştirmek istiyoruz. Bu yapıyı gerçekleştirmek için kuvvetli bir sportif direktör hayalim vardı." dedi.

Açıklamalarına devam eden Ali Koç, "Comolli'nin kariyerinde pek çok başarısı var. Beni en çok etkileyen yönü, genç oyuncuların gelişimi için kurduğu sistem ve yetenekli oyuncuları keşfetmesi." şeklinde konuştu.


Damien Comolli'den Ali Koç açıklaması


"Burada olmaktan dolayı kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Futbolda çalışan herkes Fenerbahçe'nin büyüklüğünü zaten bilir. Daha önce Türkiye'de hiç görülmemiş yeni bir futbol kültürü oluşturmak istiyoruz. Bir futbolcu alırken, sahada sizi en iyi şekilde temsil edecek isimleri almamız lazım. Çünkü iyi insan, iyi futbol oynayabilir."

Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli'nin sözleri tercüman tarafından eksik çevrilince Ali Koç araya girdi ve düzeltme yaptı.

Comolli "Mental olarak duvarlar yıkılmalı. Burada herkes şeffaf olmalı. Arsenal'de çalışırken Fenerbahçe taraftarının yarattığı atmosfere şahit olmuştum. Bu atmosfere de ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

"SOSYAL MEDYA HESABIMIZ YOK"

Comolli: "Sosyal medyada hiçbir hesabım yok. 2 tane kızım var onlar sürekli sosyal medyada. İyi bir şey mi bilmiyorum. Bana ait hiçbir hesap bulunmuyor."

Ali Koç: "Benim ve Semih Beyin de hesabı yok."


Damien Comolli'nin Fenerbahçe scout ekibi yorumu


Comolli: "Potansiyeli olan ve milli takımda oynayabilecek düzeyde oyuncuları keşfetmek istiyoruz. Dünyanın pek çok bölgesine odaklanacak bir scout ekibi kurmak istiyoruz."

Ali Koç "Bizim hayallerimizi gerçekleştirmemiz için en az 5-6 yıla ihtiyacımız var."

"Fenerbahçe'de scouting sistemini nasıl buldunuz?" sorusuna cevap veren Damien Comolli: "Kulüpte hali hazırda bir scouting sistemi ve ağı göremedim" dedi. 

Comolli: "Çalıştığım kulüplerde yöneticilere bu kulübü 5-10 yıl sonra nerede görmek istediklerini soruyorum. Bu yapıyı kurmak çok kolay değil."

Comolli: "Fenerbahçe'nin altyapısındaki oyuncularla ilgili her türlü bilgiyi aldık. Bütün futbolcuları analiz ettik. Bizim için resim çok net."


Damien Comolli'den Aykut Kocaman yorumu


"Aykut Kocaman ile görüştük. Toplantıdan memnun kaldım. Tam anlattıkları gibi birisi. Dahi birisi. İşini, kulübü seviyor. Fenerbahçe'yi seviyor. Futbolcular ona saygı duyuyor."

ERSUN YANAL GÜNDEMDE YOK!

Ali Koç: "Aykut Kocaman ile 2 kez görüştük. Biz yerli hocayla devam edeceksek Aykut hoca dışında hiç kimseyle devam etmeyeceğiz. Ersun hocayla görüştüğüm haberi nereden çıktı bilmiyorum. Yakından uzaktan ilgisi yok."

Ali Koç: "Hocamıza da söyledim. Bir müddet süre istedim. Cuma'ya kadardı ama Comolli'nin çalışmaları biraz daha süre gerektirdi. Biz, bir yolculuğa çıktık. İçinde bulunduğumuz ortam, manevra alanının darlığı, gelecekle ilgili her türlü opsiyonu en doğru şekilde değerlendireceğiz"

Ali Koç: "Kimsenin baskısı altında kalmadan, duygusallığa minimum yer vererek, camiamız için en sağlıklı kararı alacağız. Yakın zamanda nihai kararı açıklayacağız. Comolli bize sunacak, biz de kararımızı verip sizinle paylaşacağız."

Comolli: "Gerek Türkiye içinde gerek yurt dışında olsun teknik direktör piyasasına hakimiz. Başkanımızın dediği gibi eğer yerli bir hocayla çalışırsak kesinlikle Aykut Kocaman'la devam edeceğiz. Yabancı hocalarla ilgili de çok sıkı çalıştık."

FERNANDAO'NUN GÖNDERİLİŞİ...

"Fernandao'yu Aykut Kocaman veya bir hoca adayımız istedi diye satmadık. Sattık çünkü satmamız gerekiyordu. Oyuncunun kontratını da göz önünde bulundurduk. Bu satış esnasında da Aykut Kocaman'ı bilgilendirdik. Ama bu satışı kimseye sormadık."

Ali Koç: "Fernandao için gelen teklif, ani bir teklifti. Süreli bir teklifti. Bu teklif Damien'a (Comolli) geldi. Artısına, eksisine baktık. 32 yaşında bir oyuncu. Kontratı seneye bitiyordu."

AYKUT KOCAMAN SORULARINA YANIT

Gazeteci Cüneyt Kaşeler: "Aykut Kocaman konusunda karar alırken taraftarın bu konudaki düşünceleri de göz önüne alınacak mı?"

Ali Koç: "Biz bütün değişkenleri göz önünde bulunduruyoruz. Anlık, günlük, o günkü modumuza yönelmiyoruz. Pek çok değişkeni işin içine koyuyoruz."

Comolli: "Finansal durum beklediğimizden çok daha kötü çıktı."

Comolli: "Ben her zaman yaratıcı futbolcular, yaratıcı bir teknik kadro, yaratıcı scout'lar isterim. Biz Fenerbahçe'yiz. Fenerbahçe'nin büyüklüğünü biliyoruz."

"YAŞ ORTALAMASI DÜŞECEK"

Comolli "Sezon sonunda kontratı bitecek olan çok sayıda futbolcumuz var. Bu oyuncularla görüşeceğiz. Takımın yaş ortalamasını düşüreceğiz."


Fernandao'nun bonservisi ne kadar?

 

Ali Koç "Fernandao'yu 3 milyon Dolar'a sattık. Eski kulübüne %20'si gider maddesi vardı, onu da bertaraf ettik."

COMOLLİ'DEN DÜNYA KUPASI YORUMU

FutbolArena Muhabiri Kevser Şahin: "Dünya Kupası'nı izleyemeye gidecek misiniz?"

Ali Koç: "Kime sordunuz?"

Kevser Şahin: "Damien Comolli'ye."

Ali Koç: "Aşk olsun."

Comolli: "Dünya Kupası'nda Fransa yarı final ya da final oynarsa, gideceğim. Dünya Kupası'nda forma giyecek oyuncuların neredeyse tamamını gayet iyi tanıyoruz. Dünya Kupası'nda forma giyecek oyuncuları biz zaten Dünya Kupası'ndan önce izledik."


İLETİŞİM EKSİK 

Comolli: "Genç yaş takımlarının, A takımdan bu kadar uzak bir yerde idman yapıyor olmasına çok şaşırdım. Aralarında hiçbir iletişim yok. Beni en çok şaşırtan kulüpteki iletişim eksikliği oldu."


Damien Comolli'den transfer açıklaması


Comolli "Şampiyonlar Ligi'nin Fenerbahçe için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Kulübün buna ihtiyacı var. Şampiyonlar Ligi maçları başlamadan transferleri tamamlamak istiyoruz. Son gün transferlerinde harika transferler yaptığım da oldu kötü transferlerim de oldu. Ama Şampiyonlar Ligi'ne katılsak bile çok sayıda transferler yapıp, deli gibi para saçmayacağız. Transferde disiplinli olacağız."

Ali Koç: "İçinde bulunduğumuz durum itibariyle kiralama modeli önceliğimiz olacak. Kiralama olunca da iş uzayabiliyor. Ama panik transfer yapmayacağız."

Gazeteci Volkan Demir: "Zeljko Buvac ile görüşüldü mü?"

Comolli: "Spekülasyonlar çok fazla. Çok fazla isim dönüyor. İsimler hakkında yorum yapmayacağım. Henüz hiç kimseyle anlaşmadık. Aykut Kocaman şu anda kontratlı hocamız."

Ali Koç: "Barcelona'da ilgilendiğimiz oyuncular var. Tüm imkanlarımızı, ilişkilerimizi kullanmak zorundayız. Ama ilişkiler bir yere kadar. Dostluk başka şey, ticaret başka."

"Şu kalıplardan çıkmamız lazım: 'Genç oyuncularla yarışılamaz...' Niye? Şampiyonlar Ligi'nde 19-20 yaşında çocuklar oynuyor.  Analizinize katılmıyorum."

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (14 Eylül 2020)