comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Haber: Ali Koç mali tabloyu açıkladı: 'Borca batık görünüyoruz'

24 Temmuz 2018, Salı 21:47
FB Haber: Ali Koç mali tabloyu açıkladı: 'Borca batık görünüyoruz'

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de Camiaya Sesleniş programında kulübün durumunu ve merak edilen soruları yanıtladı. FutbolArena - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de Camiaya Sesleniş programında gündemi, transfer gelişmelerini ve merak edilen soruları yanıtladı. 
"İLK KEZ BÖYLE BİR PROGRAM YAPIYORUZ"

İlk kez böyle bir program yapıyoruz. En önemli prensiplerimizden biri şeffaflık. Bu programın devamı ayda bir veya en uzun süre iki ayda bir olacaktır. 

"TARİHİ BİR SEÇİM YAŞAYACAĞIZ DEMİŞTİM"

Fenerbahçe tarihi bir seçim yaşayacak demiştim. Katılım oranı, sandık sayısı ve rekabetçi bir ortamla tarihi bir seçim yaşadık. Seçim sonucu da tarihi oldu. Türkiye'nin büyük kısmına hitap edilen seçim süreci oldu. "DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM"

Doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. En önemli konu, Türk futbolunun içinde bulunduğu durumun sürdürülemez olduğunu ifade ettim. İyi olmadığını bilerek bu göreve talip olduk. Geldiğimizde gördüğümüz tablo, olumsuz anlamda farklı çıktı. Hacız tehditleri gelmeye başladı. Sportif faaliyetlerde pek çok branşta ödemeler yapılmadığını gördük. Bankalar kapımıza geldi. Pek çok sorunla karşı karşıya kaldık. Dediğim gibi toz pembe dünya beklemiyorduk ama bu kadarını da beklemiyorduk. 

"FEDAKARLIK YAPACAĞIZ DEDİK"

Biz fedakarlık yapacağız dedik. Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Kenetlenerek bu kötü gidişatı durdurabileceğimizi söyledik. Önce bizlerin fedakarlık yapması gerektiğini söyledik. Ciddi bir kaynak girdisi, borçların yapılandırılması, sponsorlukların artması. Biz bunu yaparken de taraftarlarımızdan fedakarlık bekliyoruz dedik. "BORCA BATIK DURUMLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Yıldız gördüğünüz yıllarda 3 Temmuz kumpası dolayısıyla Avrupa'ya gidemediğimiz yıllardır. Mali açıdan büyük darbe yediğimiz yıllardır. Hisse değerimizin 1.8 milyarlardan 600 milyonlara düşmesi. Bu kağıttaki zararı. Hisse sattığınız zaman bundan faydalanabiliyorsunuz. Geldiğimiz noktada, bağımsız denetim şirketi tarafından denetlenmiş Futbol A.Ş'nin rakamlarıdır. Dernek tarafından da eklediğinizde olumsuz istikamette gidiyor. Denetçi görüşlere yer verilmemiştir. Öz kaynaklarımızı yitirmemiz, eksi bakiyeye düşmesi sebebiyle Türk Ticari Konunu 376. maddesine göre borca batık durumla karşı karşıyayız. Faaliyet raporlarında gösterilmiyor. 


Fenerbahçe'nin borcu ne kadar?


Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kulübün borcunun 621 milyon euro olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı: "Bizim borçlarımız 31 Mayıs 2018 itibariyle 3.2 milyar TL. En büyük borcumuz finansal borçlarımız. Sportif faaliyetlere olan borçlar var. Devlete olan borçlarımız var. 820 milyon TL olan borç, Haziran - Eylül arasında ödenmesi gerekiyordu. "1 yıl içinde ödenmesi gereken borç 2.2 milyar TL. Kulübün borcu 621 milyon euro. "FUTBOLCULARA BORCUMUZ YOKTUR SÖZÜ DOĞRU DEĞİL."

Sportif faaliyletlerden kaynaklanan borçlara gelirsek, geldiğimiz gün 38 milyon euro biz sportif borç var. Futbol, basketbol, voleybol ve diğer tüm branşlarda olan borçlar. En yüksek rakam 141 milyon TL ile futbol. Bize futbolculara borcumuz olmadığı söyleniyordu. 141 milyon TL'nin 81.milyon TL'si geçen sezondan A takım futbolcularına kalan borç. 41 milyon TL lira geçmiş dönemlerden kalan futbolcu, futbolcu menajeriyle ilgili borçlar söz konusu. Futbolcularımıza borcumuz yoktur söylemi doğru değil. Diğer branşlardan ise 57 milyon TL'lik borç ise geçtiğimiz sezondan kalan. UEFA'dan temyiz kağıtı alabilmek için A takım futbolcularımıza olan 15.5 milyon TL 30 Haziran itibariyle ödedik. 

"FİNANSAL KURUMLARA OLAN TOPLAM BORCUMUZ 1.77 MİLYAR TL"

Finansal kurumlara olan toplam borcumuz 1,77 milyar TL. Bu borcun yıllık finansman maliyeti, yani faizi 450 milyon TL. Bu, her sene ödememiz gereken faiz gideri.

ALİ KOÇ'TAN İLAVE KAYNAK İÇİN SPONSORLUK MÜJDESİ

Gemiyi yüzdürebilmek için ilave kaynaklar gerekiyor. İlave kaynaklar için ne yaptık? %50'nin üzerinde çok daha düşük faizli 120 milyon dolarlık krediden bahsediyoruz. Bunu becerebilirsek çok ciddi tasarruflar sağlayacağız. 20 milyon dolarlık sponsorluğu garantiledik. Yakın zamanda açıklanacak. Aldığımız sponsorluklar çerçevesinde dünyada 25. kulübüz.  3 yıl içinde 15. sıraya gelmek istiyoruz. Hızlı koşmak istiyoruz. Çünkü diğer takımlar da hızlı koşuyor. Ana sponsor mecramız futbol. ALİ KOÇ: "13 YILDA TRANSFERDE 181 MİLYON EURO NET ZARAR"

Son yıllardaki transfer faaliyetleri sadece Fenerbahçe'nin değil, Türk sporunun sorunu. Bir nebze Beşiktaş bu sarmaldan çıktı. Avrupa'nın en yaşlı ligiyiz. En yaşlı yabancı futbolcuların odağı olan lig biziz. Özkaynaklarından en az oyuncu yetiştiren bir ligiz. Transferde oldukça iyi oyuncu satışları yapıyorlar.Son 13 yılda oyuncu alış satışında, transfer yatırımlarımızda 181 milyon euro net zararımız var. Kraedilerle bu transferleri finanse etmenin malşyeti 105 milyon euro. Toplam transfer zararı 286 milyon euro'ya çıkıyor. 

"TRANSFERDE SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK"

Yakında transfer konusunda imkanlarımız doğrultusunda sürprizlerimiz olabilir ama geleceğe yönelik oyuculara ağırlık vereceğiz. Tabi ki tecrübeli futbolcu da almamız gerekiyor. Yakında sürprizlerimiz olacak umarım. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"