comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

FB Haber: Abdülkerim Durmaz, 'Cocu kötü antrenör değil'

27 Eylül 2018, Perşembe 15:52
FB Haber: Abdülkerim Durmaz, 'Cocu kötü antrenör değil'

Fenerbahçe'nin eski futbolcularından Abdülkerim Durmaz, FutbolArena'dan Kevser İme Şahin'in sorularını yanıtladı.

FutbolArena Röportaj - Fenerbahçe'nin eski futbolcusu ve Beyaz TV yorumcusu Abdülkerim Durmaz ile Fatih'te Karagümrük Spor Kulübü lokalinde buluştuk. Futbola başladığı yerde, Karagümrük'te hem Fenerbahçe'yi, hem ligi konuştuk. Statlarda küfredilmesiyle ilgili fikrini de sordum. Çarpıcı şeyler söyledi. İşte küçük bir kısım: “Klasik müzik falan çalmıyor orada. Bir futbol maçı oynanıyor siz 50 bin kişiyi oraya tıkıyorsunuz. Sonra diyorsunuz ki: Aa küfür edildi” Devamı röportajımızda…


Fenerbahçe transferleri 2018-2019 


"Fenerbahçe'de yapılan transferleri, yeni yapılanmayı beğendiniz mi?"

"Bu kadroda yetenekli oyuncuların sayısının geçen yıla göre arttığını görüyorum. Biz Alper ile Dirar'la falan oynuyorduk. Hiç olmayacak şey yani. Eksikleri var ama iyi olacak gibi bir görüntü var. Mesela Skrtel'in yanına geldiğimizde yeni alınan transfer Reyes, Meksika Milli Takımı'nın stoperi. Belli, eksik şu anda. Ama iyi olacak, o kumaş var. 1-2 hafta daha sabretmek lazım. Benzia şahane bir oyuncu. Beğenmeyen yok. Taraflı, tarafsız… Slimani gol kaçırsa da çok iyi bir santrfor, oyunu çok iyi biliyor. Ayew'in fiziksel olarak eksikleri var ama çok kaliteli olduğu, Kayserispor maçında attığı kafa golünden belli. Beşiktaş'a attığı kafa golü çok zor bir gol. Orta sahadaki Jailson çok gösterişsiz olabilir. Bazı yorumcular böyle çok oyuncu var diyor ama böyle çok oyuncu falan yok. Gösterişsiz ama çok faydalı bir oyuncu."
"Derbide Ersun Yanal seslerini duyduk tribünlerden. Ne dersiniz?"

"Ben Ersun Yanal seslerini anlıyorum. Hak da veriyorum. Çünkü Fenerbahçelilerin içinde ukde kaldı. Düşünün hala Aykut Kocaman için çığırtkanlık yapanlar var. Bu arkadaş 4 sene burada antrenörlük yapmış, 1 sene de sportif direktörlük yapmış. Yani 5 sene görev almış. 5 senenin 1 yılında Bursaspor şampiyon olmuş, ondan sonraki yıl Fenerbahçe'nin 3 Temmuz şampiyonluğu. Ondan sonraki 3 yıl üst üste Fatih Terim'li Galatasaray şampiyonluğu görmüşüz. Hala Aykut Kocaman kalsaydı diyenler var. Peki, Ersun Yanal demesin mi diğer insanlar? 1 yıl çalışmış, şampiyon yapmış. Yeni kadroyla, yeni adam… Hem de nisanda. Belki de Fenerbahçe tarihinin en erken şampiyonluklarından birine imza atmış ve adam hemen kovulmuş. Gitmemiş, kovulmuş. Bunu istemelerini anlarım da Aykut Kocaman'ı neden istiyorsunuz? Fatih Terim'li Galatasaray şampiyonluğu mu görmek istiyorlar? Hesap meydanda. Ben Fenerbahçe'de antrenör olsam, 3 yıl Fatih Terim ile Galatasaray şampiyon olsa; beni Kadıköy semtinden geçirmezler. Hala Kocaman diyenler var. Bırakın da Ersun Yanal diyenlerin sayısı daha fazla olsun yani.


Abdülkerim Durmaz'ın Phillip Cocu yorumu


"Cocu için ne dersiniz? Gidiyor mu, gider mi bir sürü yorum yapılıyor… Siz nasıl buluyorsunuz?"

"Cocu konusunda çoğu insanın zıddını düşünüyorum. Cocu kötü antrenör falan değil. Fenerbahçe'deki bu performansı eleştirilir mi? Eleştirilir. Ben de eleştiriyorum. Diyorum ki olur mu? Her hafta başka kadro… Yanlışları yapınca tabii ki Cocu'yu eleştireceğiz. Şöyle bir his var içimde: Cocu Fenerbahçe'de başarısız olabilir. Hatta kovulabilir de. Adamın antrenörlük hayatı bitmeyecek, yine gidecek, çalışacak. Cocu çok başarılı bir teknik adam olacak. Çünkü bir teknik direktörde olması gereken; kalite, soğukkanlılık, saha kenarı duruşu her şey mükemmel. Sinirlerine hakim… Bu kadar zor zamanlarda bile hiç paniklemiyor. Her maçtan sonra çok zordur basının karşısına geçip o eleştirilere bu kadar medeni, soğukkanlı cevap vermek. Tam Avrupai bir adam. Avrupa'da çok başarılı olabilir. Bizim ülkemizde olmayabilir. Bizim ülkenin şartları uygun olmayabilir. Bu ışık var adamda."

"PAF TAKIM HOCASI 4. YAPAR"

"Fenerbahçe PAF takımı hocasıyla çıksa zaten 4. olur. Hatta ilk 3'e girebilir. Paf takım hocaları yetenekli. Mesela hiç  hocalık yapmayan biriyle çıksın. Kaleci Harun'u santrfor oynatma, Ayew'i sağ beke çekme… Herkes kendi yerinde oynasın desin, hiç futboldan anlamayan bir adam. Bir de kondisyoner tut, fiziksel olarak hazırlasın. Fenerbahçe forması 4. olur zaten, 3. olur. İyi antrenörsen de şampiyon yaparsın. Bu kadar basit. Bu dediğim Galatasaray için de geçerli.
 

Turkcell'in Goller Cepte uygulaması ile Süper Lig'in tüm maçlarından goller anında cebinize geliyor. TIKLAYIN!

 


Abdülkerim Durmaz'ın şampiyonluk tahmini


"Sizce kim şampiyon olur?"

"Ben sezon başından beri söylüyorum. Şampiyon olabilecek bütün takımların kadrolarına baktığımda favorim Başakşehir demiştim. Şu an lider. Benim şampiyonluk adayım Başakşehir. Bu iş eğer futbolla, oyuncu kalitesiyle olursa; Başakşehir'in şampiyon olması gerekir. Ama öyle olmuyor Türkiye'de."
"Nasıl oluyor?"

"Şöyle oluyor: Başakşehir'in maçına 36 kişi geliyor, lider takımın maçına. Diğerleri dördüncü, altıncı bile olsa 30 bin, 40 bine oynuyor. Biz de bir basın var… Mesela kendi programımda lider Başakşehir'den 30 saniye bile konuşmadık. Onun için… Türkiye'de şampiyon olabilmek için böyle bir şey olacak, taraftarın olacak. Yoksa büyük takım neden büyük takım ki? Onların arkalarındaki 20-25 milyon onları büyük yapıyor. Dolayısıyla 3 büyüklerin şampiyon olmaları doğal." 

"Statlarda edilen küfürler çok konuşuluyor son günlerde. Sizin fikriniz nedir bu konuda?"

"Ben bunu yıllardır söylüyorum, bana sen küfrü mü destekliyorsun diyorlar. Böyle bir şey olur mu? Ama insanların şu gerçeği kafasına sokması lazım: Bu fazla romantiklik nedir? Bir futbol maçı oynanıyor siz 50 bin kişiyi oraya tıkıyorsunuz, her kesimden insan var orada. Klasik müzik falan çalmıyor orada. Kabe değil, kutsal bir yer değil. Orada dini bir ritüel olmayacak. Sonra diyorsunuz ki: Aa küfür edildi. Ben de buna gülüyorum yıllardır. Kardeşim bu işin fıtratında bu var. Siz bir futbol maçında taraftarların küfür etmemesini nasıl bekliyorsunuz? Anlamıyorum. İyi bir şey demiyorum ama ben bir gerçeklikten bahsediyorum. Mesela gol attı Beşiktaş, diyelim ikinciyi de attı. Derbide gol attıklarında ne diye tezahürat yaptı Beşiktaş taraftarı? Bilmem ne, fenere falan diye… Şunu beklemeyin: Gol attık ne güzel. Oh oh oh şahane! Aslanım Beşiktaş… Bu böyle olmaz kardeşim. Bizim toplumun bir kere ağız alışkanlığı var. Birbirimize selam verirken naber lan bilmem ne falan diyoruz. Normal bir fıkra anlatsan kimse gülmez Türkiye'de. Biraz müstehcen, belden aşağı fıkraya kahkaha atar insanlar. Bizim burada bekleyeceğimiz şey, uzun süreli bir şahsın hedef olarak küfür olmaması. Olmuyor o da zaten çok ender yani."

“VOLKAN DEMİREL'E NEDEN KÜFÜR EDİLİYOR?”

"Ben diyorum ki kardeşim önce futbolcu, teknik direktör adam olacak, sonra seyirciye neden küfrediyorsun diyeceksin. Mesela ben Fenerbahçeliyim. Volkan Demirel'i çok seviyorum. Volkan Demirel bundan seneler önce Ali Sami Yen'de kendine gelen bir geri pasını poposuyla stop etti. E olur mu bu? Sonra Galatasaray seyircisi Volkan'a küfrediyor. Adam bedava mı ediyor? Volkan'ın yaptığı yapılır mı? Ayıp, ayıp. Eder insanlar sana küfür. Geçen sene Şenol Güneş hadisesinde. Tolga diye bir çocuk var. Anama küfrediyorlar diyor, ölmüş anama. Peki sen ne yapıyorsun? Kulübede oturman gerekirken; yedek kalecisin, çıkıyorsun, kabadayı gibi. Bir de oradaki seyirciye delikanlıysan gelsene diyorsun. Adama sen bir şey yapıyorsun. Sonra diyorsun ki bana küfrediyorlar. Kardeşim sen yapıyorsun. Yapma, yapma ya! Neden Alex'e, Atiba'ya küfretmiyorlar? Melo'ya küfrediyorlar. Haketmiyor mu? Cocu'ya küfredeler mi? Kenarda beyefendi bir adam. Ama sen antrenör olarak herkese yeşilleneceksin, kabadayılık yapacaksın; sonra sana küfredilince, ay ne ayıp! E sen de ediyorsun! Yüzde 99'u hakeme küfrediyor. Yakalanıyorlar Bein Sports'da dudaklarından. Hem de en babaları… Sonra da küfür istemiyoruz, küfürsüz stat olsun. Hepsi ikiyüzlü. Önce adam olacaksınız. Buna rağmen yine seyirci küfreder, biliyor musun? Bizi Allah şiddetten korusun. Birinin kafasına bir şey atılmasın. Onları engelleyelim, hapis yatıralım."

Röportaj: Kevser İme Şahin
Kameraman: Alper Aydemir

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!