comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Eric Gerets'ten Aykut Kocaman'a Valbuena tavsiyesi

20 Aralık 2017, Çarşamba 09:34
Eric Gerets'ten Aykut Kocaman'a Valbuena tavsiyesi

Fenerbahçe'de Valbuena tartışmaları yaşanırken Galatasaray'ın eski teknik direktörü Eric Gerets, Valbuena'nın nasıl kullanılması gerektiğini anlattı.

FutbolArena - Fenerbahçe'nin Fransız yıldızı Mathieu Valbuena, Karabükspor maçında attığı mükemmel gol ile gündeme gelirken, son haftalarda ilk 11'de oynayamaması ile tartışılıyor ve bu konuda bazıları Aykut Kocaman'ı eleştiriyor. Galatasaray'ın eski teknik direktörü Eric Gerets, Valbuena'dan en iyi verim alan teknik adamların başında geliyordu. Gerets Mathieu Valbuena'nın nasıl kullanılması gerektiğini anlattı...


Valbuena hangi pozisyonda oynamalı?


Milliyet'in haberine göre son 5 haftadır ilk 11'e giremeyen Fransız futbolcunun, Aykut Kocaman'ın sistem ve anlayışına uymaması gündemdeki yerini koruyor. Henüz tam anlamıyla teknik heyetin beklediği profile dönüşmediği de belirtilirken, yıldız isimden komple bir takım oyuncusu olması isteniyor. Ancak konuyla ilgili bir dönem Galatasaray'ı da çalıştıran Valbuena'nın eski hocası Eric Gerets farklı bir formüle sahip. Marsilya'da tecrübeli futbolcuyla 2007-09 yılları arasında çalışan Gerets, ilginç bir yöntemden bahsediyor.

"İLGİ VE SEVGİ GÖSTERDİM"
Valbuena'nın her zaman kariyerinde çalıştığı en iyi hoca olarak tanımladığı Belçikalı antrenör, ilgi ve sevgi göstermenin önemine değiniyor.

Valbuena ile olan ilişkisini ve başarısını geçtiğimiz yıl Fransa'da anlatan Gerets, "Valbuena'ya olan ilgi ve sevgimi hep gösterdim. Zaten onun beklentisi de budur. Görmek ister. Bazen herkese davrandığımdan daha fazla ona sert davranırdım. Ama kızmazdı bana. Çünkü benim onu sevdiğimi biliyordu. Bu duyguyla oynuyordu" ifadelerini kullandı.

SERBEST 10 NUMARA

Eric Gerets'in taktiksel açıdan da Fransız oyuncuyu ilk gördüğü andan itibaren serbest bir rol verip, "Takımın 10 numarasısın. İçinden geldiği gibi doğal oyna, doğal oyununu oyna" dediği aktarıldı.

Valbuena da benzer şekilde Gerets'in tavrını ne kadar sevdiğini şu sözlerle anlatmıştı:

"Herkes biliyordu, ben onun favorisiydim. Evet, bu doğruydu. Fakat bana en sert şekilde davranırdı, bazen çok kötü bağırırdı bana. Ama ben onun bu ilgisini severdim."

VALBUENA İLE DESCHAMPS DA ANLAŞAMADI

Aykut Kocaman'ın kafasındaki oyun şablonuna göre oturtmaya çalıştığı Mathieu Valbuena, benzer durumu 2010 yılında Marsilya'da Didier Deschamps ile yaşadı.

Marsilya'nın başına geçtiğinde Deschamps'ın kafasındaki oyun planına uygun olmayan Valbuena, kenarda kaldı. Ancak daha sonraki süreci anlatan Deschamps da yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

"Çalışmayı hiç bırakmadı. Bir anda takıma adapte oldu ve Marsilya'yı 18 yıl sonra şampiyon yaptık. Şampiyon olduğumuz zaman şampanyayla kutladık. O kutlama esnasında şunu söyledim, 'Mathieu, 6 ay önce bu şampanya şişesini neredeyse kafama fırlatmak isterdin, şimdi kutluyoruz."

Fenerbahçe ile ilgili tüm gelişmeleri Fenerbahçe Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena haber turu (22 Mart 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.