comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Emre Belözoğlu'dan şampiyonluk sözleri: 'İnşallah çifte kupa olur'

17 Aralık 2020, Perşembe 18:13
Emre Belözoğlu'dan şampiyonluk sözleri: 'İnşallah çifte kupa olur'

Fenerbahçe Sportif Direktörü Emre Belözoğlu, sarı lacivertli takımın son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe Sportif Direktörü Emre Belözoğlu, markalar dünyası ve spor sektörünü bir araya getiren Brand&Sport Summit 2020'de düzenlenen oturumda açıklamalarda bulundu.

"OLAYA HALA BİR FUTBOLCU OLARAK BAKMAYA ÇALIŞIYORUM"
"Yaklaşık 23-24 sene profesyonel futbol hayatım oldu. Bunun 10 senesine yakını Avrupa'da geçti. Kurumsallaşma artık herkesin dilinde. Futbol endüstrisi artık bacasız bir sanayi. Kendi tecrübelerimce birbirine girmiş bir ilişki görüyorum. Hala futbolculuktan yeni yeni sıyrılmaya çalışan birisi olarak hala bir futbolcu gözüyle bakmaya çalışıyorum olaya. Yurt dışında olmazsa olmazı kurumsallaşma. Sponsorluklar, yapılan anlaşmalar kulüplerin bütçelerini belirlemesi. Bundesliga 1 ve 2'den dolaylı yoldan 60 bine yakın maaş kazanan insan var." 

"EN BÜYÜK AMACIMIZ YAPIYI KURUP ÖNCÜ OLMAK"

"Öyle büyük bir pastadan bahsediyorsunuz ki herkesin içine dahil olduğu, futbol kulüplerinin de artık buna evrilmek zorunda kaldığı, bütçelerinin olduğu ve bütçelere göre planlamak zorunda oldukları bir sportif yapılanma ihtiyaca duyduğu bir gerçekle karşı karşıya herkes. Ben de yurt dışında Türkiye'deki kulüplere göre daha organize kulüplerle beraberliğim oldu. Bizim de en büyük amacımız başkanımızın önderliğinde bu yapıyı oturtmak, öncü olmak."

"EN FAZLA PARAYI BARCELONA KAZANIYOR"

"Kulüp, sponsorluk, futbolcu ilişkisi çok önemli. Yapmış olduğu sponsorlukla en fazla parayı kazanan kulüp Barcelona. Biz kendi yapmış olduğumuz sponsorluklarla bile yakalayamıyoruz onları. Bir futbolcu ve bir yönetici olarak baktığında ikisi arasında farklılıklar var. Birçok sponsorluk anlaşmasını bir işbirliği değil, yol arkadaşlığı olarak görmek zorunda kulüpler ve sporcular. Firmalar yatırım yaparken karşılığını hem kulüplerden hem sporculardan bekliyorlar. Bu birlikteliğe layık şekilde her iki tarafın da davranması gerektiği için ben çok değerli ve önemli buluyorum. Artık futbol endüstrisinin gelmiş olduğu noktada bu işbirliklerinin karşılıklı sevgiye, birbirine karşı oluşmuş bağlılığa dayalı olması gerektiğini düşünüyorum."

"BANKALAR BİRLİĞİ BİZDEN 2030 BÜTÇESİNİ İSTİYOR"

"Artık bizim konumuzdaki insanlar 1, 2, 3 hafta sonrasını planlamaktan daha uzak planlar yapmak zorundalar. Bankalar Birliği bizden 2029-2030 senesinin bütçesini istiyor. Ben de kendimi o anlamda hala geliştirmeye çalışıyorum. Bir an önce hem kendi değerlerini yetiştiren ve onu Avrupa pazarına sunan, kendisi içerisinden doğuran, bir bütçe de çıkaran bir yapı oluşması en büyük arzum Fenerbahçe'de. Gelinen noktada Türkiye'deki spor ekonomisinde kulüplerimizin durumu pek de iç açıcı değil. O yüzden kendi değerlerine güvenmek zorunda. Sportif başarı kaçınılmaz hale geliyor. Bu durumda da kendi değerlerimizi çıkarma süreci ne yazık ki yavaş ilerliyor."

"GÜZEL GÜNLER FENERBAHÇE'Yİ BEKLEYECEK"

"Bu anlamda camiamız 7-8 senedir şampiyonluk yaşamadığından biraz sabırsız süreç de var bizim adımıza. Açıkçası kolay bir görevde değiliz. Başarı isteniyor. Ama sabırla beraber, bizim yapacağımız kısa ve uzun vadeli planlamalarla ben inanıyorum; sonunda güzel günler bizi bekliyor. İyi çalışan bir ekibimiz var. Bu planlamaları hem sportif hem mali anlamda doğru bir yere çekmeye çalışıyoruz. Mutlaka hatalarımız olacaktır. Hatalarımızdan ders çıkararak inanıyorum güzel günler Fenerbahçe'yi bekleyecek."

"BAŞKANIMIZ ALİ KOÇ, FEDAKARCA DESTEK VERİYOR"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un sahibi olduğu şirketler grubunun da Türk ve dünya futboluna önemli katkı sunduğuna da değinen Belözoğlu, “Türk futboluna, dünya futboluna vermiş olduğu desteği yadırgamak bize Başkanımız Ali Koç nezdinde yakışmaz. Keşke hep destekleri devam ettirecek, Koç Grubu'nun dışında diğer büyük grupların da destekleri olsa. İnanın kolay değil. Ben geldiğim konumu düşündüğümde, bugün karşımıza çıkan mali tabloları düşündüğümüzde kulüplerin bu desteklere çok ciddi ihtiyaçları var. Başkanımızın fedakarca, cefakarca bu anlamda verdiği desteği söylememe gerek. Zaten bunu dile getirdiğimizde kendisi biraz da rahatsız oluyor” diye konuştu.

"İNŞALLAH SEZONU ÇİFTE KUPAYLA KAPATIRIZ"

"Yaptığımız mesleğin gereği sportif başarı. Öncelikli hedef kulübümüze kupalar kazandırmak. 2021 ortası itibarıyla inşallah çifte kupayla sezonu kapatırız. Tabii ki sportif başarının getirmiş olduğu bu kurumsallaşmadan bahsettiğimizde bütçemizde bize yardımcı olacak sponsorluklar ortaya çıkacaktır mutlaka. Sahanın içinden gelmiş birisi olarak söyleyeceklerim; zor bir seneydi 2020. Herkes için, dünya için, sporcular için böyleydi. 2021'de inşallah herkesin birazcık daha nefes aldığı, hayatı da kavrayıp gerçeklere konsantre olduğu bir sene olur. Futbol adına da Fenerbahçe'nin inşallah başarılarla dolu bir senesi olsun. Çünkü buna ihtiyacımız var, camianın. Bence en çok bunu hak eden kişi olarak başkanımızın. Sırtımızda yükümüz ağır diye düşünüyorum ama hiçbir zaman da taşın altına elimizi koymaktan geri durmayacağız. Fenerbahçe'nin başarısı için saha içinde, saha dışında elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz." (İHA)

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"