comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Dört büyüklere yabancı kaleci yaramıyor! İşte o isimler

16 Ekim 2018, Salı 13:47
Dört büyüklere yabancı kaleci yaramıyor! İşte o isimler

Spor Toto Süper Lig'de son 10 sezonda 4 büyüklerin kaleci transferlerinin birçoğu fiyasko oldu. Fernando Muslera ve Fabri dışında neredeyse tüm yabancı kaleciler hayal kırıklığı yarattı. İşte o isimler ve ödenen paralar

FutbolArena Detay - Fenerbahçe'nin geçen sezon kadrosuna kattığı Kamerunlu kaleci Carlos Kameni, Fenerbahçe'de başarısız bir dönem geçirirken yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Peki son 10 sezonda 4 büyüklerin yabancı kaleci transflerinin performansı nasıldı? 
 

4 büyüklere gelen yabancı kaleciler


Fenerbahçe'de ismi TFF'ye bildirilen 28 kişilik oyuncu listesinde yer almayan Carlos Kameni, 'Parayı düşünme, kariyerini yeniden harekete geçir" tavsiyelerine gülüp geçerek "Param ödendiği sürece hiçbir sıkıntı yok" demişti. Son 10 yılda Carlos Kameni gibi performansı kötü olan kaleciler 4 büyüklere geldi. İşte o isimler

TRABZONSPOR'DA 2 KALECİ DİKİŞ TUTTURAMADI
Trabzonspor'un son 10 sezonda Onur Recep Kırvrak ve Tolga Zengin gibi isimlerle kalede genel bir problem yaşamamasıyla birlikte bu dönemde takıma sadece 2 yabancı kaleci dahil oldu. 2008 yılında takıma katılan Tony Sylva'ya 600 bin Euro bonservis ödeyen Trabzonspor ilk sezonda kaleciden verim alırken 2. sezonda istediği performansı göremedi. Tony Silva, Trabzonspor'daki son aylarında da kadro dışı bırakılmıştı. 

2015-2016 sezonunda takıma katılan Esteban Alvarado ise çok kötü maçlar çıkardı. Hollanda'daki başarısını gösteremeyen kaleci, halen Trabzonspor'un bünyesinde bulunuyor. Trabzonspor'un bu transferde para ödememesi tek karlı durum oldu.
 

Beşiktaş'ın yabancı kalecileri


Beşiktaş'a ise son 10 sezonda 4 yabancı kaleci geldi. Bu kalecilerden ilki Allan Mc Gregor oldu. İskoç kaleci 1 sezon kaldığı Beşiktaş'ta vasat bir performans sergiledi ve bedelsiz geldiği Siyah-Beyazlı takımdan sezon sonunda ayrıldı. 2014-2015 sezonunun devre arasında büyük umutlarla transfer edilen ve 3,35 milyon Euro bonservis ücreti ödenen Denys Boyko ise tam bir hayal kırıklığı yarattı. Beşiktaş Ukraynalı kaleciden hiç faydalanamazken oyuncuyu da bedelsiz bir şekilde gönderdi. 2016'da Fabri'yi dahil eden Beşiktaş beklentilerin aksine kaleciden iyi bir verim aldı. Kazanılan 2 şampiyonlukta da iyi bir performans ortaya koyan Fabri, 6 milyon Euro bonservis bedeli de kazandırdı. Beşiktaş'ın şu anki yabancı kalecisi Lloris Karius ise henüz olumlu ya da olumsuz bir yorum getirecek performans sergilemedi.
 

Galatasaray'ın son 10 sezondaki yabancı kalecileri


Galatasaray'da ise Fernando Muslera gelene kadar kaleci konusunda en çok canı yanan takımlardan biri oldu. Morgan de Sanctis ve Leo Franco gibi kariyeri çok iyi kaleciler getirilmesine karşın 2 kalecinin iyi oynadığı maçlar bir elin parmaklarını geçmedi. İki kaleci de birer sezon oynadıktan sonra takımdan ayrıldı. Galatasaray bu kalecileri bedelsiz şekilde kadrosuna katmıştı. 2010 yılında takıma gelen Robinson Zapata ise Galatasaray tarihinin en kötü transferlerinden biri oldu. Geçen sezon Muslera'nın yedeği olarak dahil edilen Carrasso ise sezon sonunda takımdan ayrıldı.
 

Fenerbahçe'de hangi yabancı kaleciler oynadı?


Fenerbahçe'de ise bu takımlar arasında en az yabancı kaleci tercihi yapan takım olurken son 3 sezonda 2 yabancı kaleciyi bünyesine kattı. Fabiano, 2015 yılında Vitor Pereira'nın isteğiyle takıma gelirken Volkan Demirel'i kesemedi ve yedek kaldı. Carlos Kameni ise ilk sezonda 1-2 maç fena oynamasa da güven vermedi. Fenerbahçe bu 2 kaeciye de bonservis ödemedi.

Spor Toto Süper Lig Haberleri FutbolArena'da

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"