comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Bursaspor, Fenerbahçeli Eljif Elmas'ı nasıl elinden kaçırdı?

20 Eylül 2017, Çarşamba 10:10
Bursaspor, Fenerbahçeli Eljif Elmas'ı nasıl elinden kaçırdı?

Fenerbahçe'nin Mekedon yıldız adayı Eljif Elmas Bursaspor'un elinden nasıl kaçtı? Detaylar haberimizde.

FutbolArenaFenerbahçe yıldız adayı olarak gösterilen Makedon futbolcu Eljif Elmas konusunda FIFA'dan sevindiren haberi aldı. Fakat olayın bir de Bursaspor'u ilgilendiren tarafı var. Bursa Hakimiyet Gazetesi'nden Süha Görsoy'un kaleme aldığı o yazı:


Bursaspor, Fenerbahçe'nin genç yıldızı Eljif Elmas'ı neden transfer edemedi?


''Dün ajanslar spor bültenlerinde ilk haber olarak Fenerbahçe'nin genç Makedon oyuncusu Eljif Elmas hakkında FIFA'nın verdiği kararı geçti. Haber bir anda spor kamuoyunda gündem yarattı. Peki, neydi bu kadar yankı koparan haberin detayı? Kısaca özetleyelim.

GELECEĞİN MAESTROSU OLARAK GÖSTERİLİYOR
Fenerbahçe Makedon oyuncuyu Rabotnicki'den renklerine kattı. Eljif Elmas otoriteler tarafından geleceğin maestrosu olarak gösteriliyor. Yani Fenerbahçe Alex'ten sonra aradığı 10 numara için genç adayı Makedonya'dan bulmuştu... Fakat transferin resmiyet kazanması için Eljif Elmas'ın 18 yaşında olması gerekiyordu. Oysa Makedon krampon henüz 17 yaşındaydı. 27 Eylül'de 18 yaşına girecek Eljif Elmas, Türkiye'deki transfer dönemini ise 20 günlük fark ile kaçırmıştı. TFF Profesyonel Futbol ve Transfer Talimatı'nın 17. Maddesi'nin 1'inci fıkrasına göre 18 yaşını doldurmamış futbolcuların uluslararası transfer yapmaları mümkün değil.

Bir de 50 km. kuralı var. O da aynı maddesinin 2. fıkrasını oluşturuyor ki, orada da Makedonya ile Türkiye arasındaki mesafe 50 km'nin fazlasıyla üstünde. Bu konuda dünyanın dev kulüplerinin aldığı cezalar tüm spor kamuoyu tarafından bilinmekte... FIFA ülke federasyonlarının da işbirliğiyle bu kararları insan ticaretinin önüne geçilmesi adına aldı. Şimdi konunun Bursaspor'u ilgilendiren kısmına gelelim.Transfer döneminde Bursaspor'un gündemini meşgul eden futbolculardan biri de Eljif Elmas'tı.

''NASIL BİR YOL İZLENDİ BİLGİMİZ YOK''

Eljif Elmas kulüpte iki yönlü gündem oluşturdu. İlki kulübe yapılan bir tavsiye. Bursaspor'un iki Divan Kurulu üyesi Makedon futbolcunun ismini Bursaspor Başkanı Ali Ay ve scout departmanına bildirir. Kendilerine sorum üzerine paylaşılan bilgi aynen şöyle; "Kulüpten oyuncunun daha genç olduğu söylendi. Ondan sonra nasıl bir yol izlendi bilgimiz yok."

Bir de şu detay var. Makedon futbolcuyu kulübe tavsiye eden Divan Kurulu üyelerinden biri kendisine Bursaspor'da görevli bir profesyonelin Avusturya kampının son gününde SMS aracılığıyla Eljif Elmas'ın transferi için girişim yapmalarının mümkün olup olmadığını sorduğunu, kendisinin de artık çok geç olduğu yanıtını verdiğini bildirdi. Daha önceki dönemde de Bursaspor'a Emre Mor'un tavsiye edildiğini ve ilgilenilmediğini hatırlatırım... Bunun üzerine transferde aktif rol üstlenen yönetim kurulu üyesi Hasan Parlak'a konuyu aktardım... "Nedir bu Eljif Elmas konusu?" diye sordum. Hasan Parlakay'dan aldığım yanıtı aktarıyorum;

"Başkanımızın ya da scout departmanımızın kiminle görüştüğü konusunda bir bilgim yok. Ancak benim direkt oyuncunun babasıyla birkaç temasım olduğunu söyleyebilirim. Hatta Bursa'nın Make-donya ile arasındaki bağı da sürekli vurguladım. Aynı dönemde oyuncuyu Fenerbahçe de istiyordu. Onlar daha yüksek bir rakam karşılığında Eljif Elmas'ın transferini bitirdi. Futbolda bazen böyle durumlar ortaya çıkabiliyor."

FENERBAHÇE ELKİF ELMAS İÇİN 180 BİN EURO ÖDEDİ

İddiaya göre Fenerbahçe Rabotnicki'ye yetiştirme bedeli olarak 180 bin Euro ödedi ve transferi bitirdi. Bu arada Eljif Elmas'ın babasının da oğlunu bundan birkaç yıl önce Bursa'ya getirdiğini ancak kendileriyle kimsenin ilgilenmediğini söylediği belirtiliyor... Bunlar doğrulanmadığından sadece birer iddia olarak yazıyorum.

Ancak ortada bir gerçek var. Bursaspor Kayseri Erciyes'ten kaleci Canberk Yurdakul'un transferinde ne kadar övgüyü hak ettiyse burada da kısmen eleştiriyi kabul etmek zorunda. Çünkü gelecek vadeden bir oyuncuya aralarında Arsenal, Manchester City, Lazio, Ajax, PSV, gibi kulüpler talip oluyorsa siz de şartları biraz zorlayacaksınız. Hatırlayın, Manchester City Enes Ünal'dan çok kısa bir süre içinde kasasına ne kadar para koydu... Fenerbahçe gibi genç oyuncu öğütmesiyle ünlü bir kulüp bir transferde FIFA'nın bile kapısını çalıyorsa vardır bunun bir hikmeti.''


Fenerbahçeli Eljif Elmas'ın dikkat çeken istatistiği


Makedonya'nın Rabotnicki Kulübü'nden transfer ettiği Eljif Elmas genç yaşına rağmen hem lig hem de uluslararası arenada boy gösterdi. 17 yaşındaki futbolcu Rabotnicki formasını UEFA Avrupa Ligi, Makedanya Ligi ve kupasında 48 maçta giydi, 8 gol kaydetti. Eljif Elmas Makedonya Milli Takımı'nda da 2 maçta görev aldı, 1 asist yaptı.

Sarı Lacivertli takımla ilgili Fenerbahçe Haberleri için özel sayfamızı takip edebilirsiniz.

FutbolArena akşam haberleri turu (16 Ekim 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.