comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aziz Yıldırım kimdir, kaç yaşında, nereli? Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe başkanlığındaki geçmişi

30 Mart 2018, Cuma 12:31

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım başkan adaylığını açıkladı. Aziz Yıldırım kimdir, kaç yaşında, nereli? Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe başkanlığındaki geçmişi. Aziz Yıldırım'ın kazandığı kupalar ile ilgili bilgiler haberimizde...

FutbolArena - Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, başkanlık koltuğunda 20. yılını geçtiğimiz ayda tamamlamıştı. Başkanlığa yeniden aday olan Aziz Yıldırım kimdir? Fenerbahçe'nin Aziz Yıldırım ile kazandığı kupalar ve başarılar. Aziz Yıldırım'ın kişisel hayatı, evli mi çocuğu var mı? Tüm bilgiler haberimizde...
 

Aziz Yıldırım nereli? Kaç yaşında, eğitim durumu


1952 Ergani doğumlu olan Aziz Yıldırım, 1998 yılında Vefa Küçük ile girdiği başkanlık yarışını 1 oy farkla kazanmıştı. . Küçük yaşlarda futbol oynayan Hamidiyespor'da forma giymişti. Aziz Yıldırım günümüzdeki ismi Gazi Üniversitesi olan Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunudur.
 

Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe başkanlığı geçmişi


Başkanlık koltuğunda 20 yılı deviren Aziz Yıldırım kulübe sportif ve tesisleşme anlamında önemli başarılar kazandırdı. Aziz Yıldırım başkanlığı boyunca kulüp yatırımlarına büyük önem vermiş, Şükrü Saraçoğlu Stadı'nı yıkarak yeniden yaptırmış ve basketbol takımına yepyeni bir salon yaptırmıştı Düzce Topuk Yaylas'nın faaliyete geçmesi ve Faruk Ilgaz Tesisleri'nin yeniden restore edilmesi gibi yenilikler de Aziz Yıldırım tarafından yapılmıştı.
 

Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'de kazandığı kupalar ve yaptığı tesisler


Fenerbahçe bu süreçte Aziz Yıldırım'ın başkanlığı döneminde  6 lig şampiyonluğu 8 lig ikinciliği yaşadı Takım, UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline ve UEFA Avrupa Ligi yarı finaline Aziz Yıldırım başkanlığında ulaştı.. Yıldırım, bu süreçte amatör branşlara da ağırlık verdi. Fenerbahçe Spor Kulübü, aynı sezonda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol branşlarında lig şampiyonu olmuş, 5'te 5 şampiyonluk yaşayan tek takım olma özelliğini Yıldırım ile kazandı.


 

Aziz Yıldırım şike davasından hapis yattı mı? Aziz Yıldırım'ın cezaevi süreci


Aziz Yıldırım, Fenerbahçe başkanlığında çok önemli badireler atlattı. 3 Temmuz 2011 günü şike davası sürecine giren Fenerbahçe'de Aaziz Yıldırım, şike yaptığı yönünde suçlamayla gözaltına alındı. Ardından Aziz Yıldırım şike davası kapsamında yaklaşık 1 yıl Metris Cezaevi'nde tutuklu kaldı. Şike davasında 23. duruşma sonunda hüküm giymesine rağmen tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi ve sonrasında tüm suçlardan beraat etti.
 

Aziz Yıldırım'ın özel hayatı, eşi ve çocukları


66 yaşındaki Aziz Yıldırım'ın 3 çocuğu var. Aziz Yıldırım, 7 Nisan 2010 tarihinde ilk iki çocuğunun annesi olan 30 yıllık ilk eşi Yıldız Yıldırım'dan boşanarak sonrasında Gonca Çelikkıran ile evlendi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın ikinci evliliğinden olan Yaz adında bir kız çocuğu var.
 

Aziz Yıldırım'ın adaylığını açıkladığı sözler


"DAHA FAZLA HEYECANLIYIM"
"20 yıl önceki heyecanımdan daha fazla heyecanlıyım. Yeni bir döneme başlayacağız. İlk olarak taraftarlarımızı düşünerek tesisleşme hamlesine başladık. Taraftarlarımızın en iyi şartlarda takımını desteklemesini istedik."

"HAİN KUMPAS İLE KARŞI KARŞIYA KALDIK"

"Tesisleşme alanında diğer rakiplerimize örnek olduk. Dünyaca ünlü oyuncuları transfer ederek herkesin gözünü üstümüze çektik. Ekonomik ve sportif yönden başarılı olan Fenerbahçe, tarihinin en iyi döneminde hain kumpas ile karşı karşıya kaldı."

"FENERBAHÇE AZİZ YILDIRIM DEĞİLDİR"

"Bu kumpasçıların hedefi beni Fenerbahçe'den uzaklaştırmak ve kulübü ele geçirmekti. Ama bilmiyorlar ki Fenerbahçe sadece Aziz Yıldırım değildir. Atatürk'ün Cumhuriyeti ile birlikte Fenerbahçe'yi ele geçirmek istediler. Onlar zannetti ki, Fenerbahçe Aziz Yıldırım'dır."

"EĞER GERİ ADIM ATSAYDIK..."

"Savcı son sözün var mı diye sorduğunda da 'Dar ağacında olsak bile son sözümüz Fenerbahçe' diyerek dimdik durdum. Eğer biz orada geri adım atsaydık şu an Fenerbahçe başkalarının elinde olacaktı."

"ONUR VE GURURLA ADAYIM"

"Aziz Yıldırım'ın hayatı Fenerbahçe'dir. Onur ve gururla başkan adaylığımı ilan ediyorum."

Sözlerinde şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Yıldırım, projelerini önümüzdeki günlerde açıklayacağını dile getirerek kısa süren konuşmasını tamamladı.

Fenerbahçeli üyeler, başkan adaylığını açıklayan Aziz Yıldırım'a destek verdi.

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena akşam haberleri (17 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.