comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aziz Yıldırım kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Aziz Yıldırım'ın hayatı (Aziz Yıldırım evli mi?)

02 Haziran 2018, Cumartesi 10:23
Aziz Yıldırım kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? Aziz Yıldırım'ın hayatı (Aziz Yıldırım evli mi?)

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım kimdir? Aziz Yıldırım kaç yaşında, aslen nereli? Aziz Yıldırım evli mi? Aziz Yıldırım'ın çocukları var mı? Aziz Yıldırım ne iş yapıyor? Aziz Yıldırım'ın fenerbahçe başkanlık serüveni nasıl başladı? Aziz Yıldırım kaç yıldır Fenerbahçe Başkanı? Aziz Yıldırım hakkında bilmeniz gerekenler burada. 

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a dair seçim öncesinde birçok merak edilen soru yer alıyor. Aziz Yıldırım kimdir? Aziz Yıldırım diye merak edenler aynı zamanda Aziz Yıldırım ne iş yapar? Aziz Yıldırım aslen nereli? Aziz Yıldırım kaç yaşında? Aziz Yıldırım evli mi? Aziz Yıldırım çocuğu var mı? Aziz Yıldırım kaç yıldır Fenerbahçe Başkanlığı yapıyor? Başkanlık süreci boyunca gündemde olan ve Türkiye'de en fazla konuşulan isimlerden biri olan Aziz Yıldırım hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için bir araya getirdik.
 

Fenerbahçe Haberleri: Aziz Yıldırım kimdir, kaç yaşında? Aziz Yıldırım aslen nereli?


Aziz Yıldırım, 1952 doğumludur ve Diyarbakır'da dünyaya gelmiştir. Aslen Diyarbakır Erganili olan Aziz Yıldırım, 1998 yılından bu yana Fenerbahçe başkanlığını yapmaktadır. Aziz Yıldırım eğitim hayatına Düzce'de başladı. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Düzce'de yapan Aziz Yıldırım, amatör takımlardan Hamidiyespor'da futbol oynamıştır. Aziz Yıldırım'ın Ali Yıldırım adında bir kardeşi vardır. Aziz Yıldırım, Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden mezun olmuştur. Aziz Yıldırım'ın sahibi olduğu mimarlık şirketi NATO Altyapı ihalelerine de katılmıştır. 
 

Aziz Yıldırım'ın çalıştığı teknik direktörler


Aziz Yıldırım, başkanlık süresi boyunca birçok teknik adamla çalıştı. Aziz Yıldırım'ın çalıştığı teknik direktörler Otto Baric, Joachim Löw, Rıdvan Dilmen, Zdenek Zeman, Turhan Sofuoğlu, Mustafa Deizli, Werner Lorant, Oğuz Çetin, Tamer Güney, Cristoph Daum, Zico, Aragones, İsmail Kartal, Ersun Yanal, Dick  Advocaat ve Aykut Kocaman'dır.


 

Aziz Yıldırım evli mi, çocuğu var mı?


Aziz Yıldırım, 7 Nisan 2010 tarihinde 30 yıllık eşi Yıldız Yıldırım'dan boşandı. Aziz Yıldırım'ın Yıldız Yıldırım'dan 2 kız çocuğu bulunmaktadır. Aziz Yıldırım, boşandıktan 1 yıl sonra Gonca Çelikkıran (1972) ile evlenmiştir. Aziz Yıldırım'ın Gonca Çelikkıran'dan Yaz isminde bir kızı vardır.
 

Aziz Yıldırım'ın başkan seçildiği ilk kongre ne zamandı?


Sarı-lacivertilerin, 8'i olağan, 4'ü olağanüstü genel kurul toplantısı olmak üzere 12 kongrenin 7'sinde Aziz Yıldırım tek aday olarak seçime girdi. Yıldırım, 5 genel kurulda ise Vefa Küçük (iki kez), Şadan Kalkavan, Mehmet Ali Aydınlar ve Hulusi Belgü'yü geçerek kongreyi kazandı.
1998 ve 2000 yıllarındaki kongrelerde, şu anda kulübün yüksek divan kurulu başkanlığını yapan Vefa Küçük karşısında başkanlık yarışlarını kazanan Yıldırım, 2009'da da Şadan Kalkavan karşısında kongrenin galibi olmuştu. Yıldırım, 2013'te Mehmet Ali Aydınlar, 2015'te ise Hulusi Belgü karşısında büyük oy farklarıyla başkanlığa seçilmişti.

Öte yandan başkanlık dönemi içinde 2 kez resmi olarak istifa eden Yıldırım, camiadan gelen baskılarla yeniden aday olup olağanüstü genel kurullarda güven tazeledi. 

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü Başkanlığı'na ilk kez talip olduğu 14-15 Şubat 1998 tarihlerindeki olağan genel kurulda, en yakın rakibi Vefa Küçük'ü sadece 1 oy ile geçerek başkan oldu. Bu kongrede, başkanlığı Aziz Yıldırım kazanırken, listesinden sadece 1 asil, 5 de yedek üye yönetime girebildi. Küçük'ün listesinden 16 isim en çok oyu aldı. Sandıktan Yıldırım'a 1469, Küçük'e 1468, Ömer Çavuşoğlu'na da 157 oy çıktı.


 

FB Transfer: Aziz Yıldırım döneminde Fenerbahçe transfere ne kadar para harcadı?


Fenerbahçe, Aziz Yıldırım'ın başkanlık yaptığı 20 yıllık süreçte transfere toplamda 385,6 milyon Euro para harcadı. Sarı lacivertlilerin bu süreçte sattığı futbolculardan elde ettiği bonservis geliri ise 156 milyon Euro oldu. Fenerbahçe'nin 20 yıllık dönemde transferde gelir-gider tablosunda 229,6 milyon Euroluk bir zarar dikkat çekiyor. 


 

Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım'ın en pahalı transferleri


Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım görev yaptığı sürede yıldız oyuncu transferleriyle de öne çıktı. Aziz Yıldırım bu süreçte Mallorca'dan transfer edilen Daniel Güiza'ya 14, Sapartak Moskova'dan Emenike'ye 13, Manchester City'den Anelka'ya 10,7 ve Lille'den transfer ettiği Simon Kjaer'e 10 milyon Euro bonservis bedeli ödedi. 

İŞTE EN PAHALI 5 TRANSFER

Daniel Güiza: Mallorca - 14
Emenike: Spartak Moskova - 13
Nicolas Anelka: Manchester City - 10,7
Moussa Sow: Lille - 10
Raul Meireles: Chelsea - 10
 

Fenerbahçe'de Aziz Yıldırım'ın transferde en çok para kazandırdığı futbolcu


Sarı lacivertliler söz konusu dönemde bonservis gelirleri arasında en fazla parayı Al Ahli takımına 16 milyon Euro'ya satılan Moussa Sow'dan kazandı. Fenerbahçe'de Elvir Baljic, Simon Kjaer ve Jay Jay Okocha'dan da elde edilen gelirler dikkat çekti. 

Moussa Sow: Al Ahli - 16
Elvir Balic: Real Madrid - 15,6
Simon Kjaer: Sevilla - 12,5
Jay Jay Okocha: PSG - 12,4
Nicolas Anelka: Bolton - 12

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.