comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aziz Yıldırım ilk kez konuştu! 'Ben Fenerbahçe'nin kendisiyim'

01 Nisan 2021, Perşembe 22:32
Aziz Yıldırım ilk kez konuştu! 'Ben Fenerbahçe'nin kendisiyim'

Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım sessizliğini bozdu ve 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklar hakkında konuştu.

FutbolArena - Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım, görevden ayrıldıktan yıllar sonra ilk kez röportaj verdi. A Spor'da Ahmet Selim Kul'a açıklamalarda bulunan Aziz Yıldırım, 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklar hakkında konuştu.

"FENERBAHÇE BAŞVURU YAPMADI, MONTAJ YAPIYORLAR"
"3 seneye yakın bir zaman geçti, hiç konuşmadım. Bugün artık mecbur hale geldim. Aziz Yıldırım üzerinden Fenerbahçe yönetimine saldırıyorlar. Bu yanlış. Ben Fenerbahçeli değilim, ben Fenerbahçe'nin kendisiyim. Fenerbahçe için hapis yattım. Aziz Yıldırım'ı bu işe katarsanız siz zararlı çıkarsanız. Beşiktaş'a verilen 2 şampiyonluğun yanlış olduğunu, 2014'ten başlayarak bir heyet oluşturulduğunu ifade ediyorum. 1959 yılından önceki şampiyonluklarla ilgili hem kamuoyu çalışması yapmak, hem de hukuka dayandırarak TFF'ye başvuru yapmak için hazırlık başlattık. Ben 2017 yılında kongre konuşmasında da bunu ifade ediyorum. Herkes ince olarak düşünsün. Öyle kaba olarak ölçersen benim kadar zekaları olmadığı için ne söylediğimi anlamıyorlar. Ben o 2 şampiyonluğun 1959'dan bu yana sığmadığını söylüyorum. Çünkü yayın parası dağıtılırken şampiyonluğa göre para alıyorsunuz. 2 şampiyonluk oraya sığmıyor. 1959'dan önce şampiyonluğun vardır. Tasdik edersin, hakkındır. Fenerbahçe'nin de 28 şampiyonluğu olduğunu söylüyorum. Galatasaray'ın bu parayı Fenerbahçe alsın mı, almasın mı kavgası yapması lazım. Yoksa şampiyonluğun tasdik edilir. Zaten şampiyon olmuşsun. Yayın hakkından para alacak mı, almayacak mı? Galatasaray'ın itiraz etmesi gereken budur. Beşiktaş'a verildiğinde neden itiraz etmediler?"

"BEN FENERBAHÇE'NİN HAKLI OLDUĞU HER DAVANIN SAVUNUCUSUYUM"

"Ben başvuruyu yapmış olsam 2014'te hazırlığa başlayıp, 2017'de o açıklamayı yapar mıyım? O zaman 'Başvurduk, reddettiler, yeniden hazırlık yapıyoruz' derdim. Yalan söylüyorlar. Ben hiçbir zaman başvurmadım. Hazırlık yaptım. Benden sonra gelen yönetim devamını getirdi. Başvuruyu yaptı. Hafızalarında geçmiş yok. Bugün beni federasyondan da aradılar, 'Böyle bir şey yok, başvurmadık, siz bakın' dedim. Başvurmuş olsak o konuşmayı o şekilde yapmazdım. Bugün Galatasaray'ın yayınını izlerken utandım. Galatasaray, FETÖ'nün yaptığı gibi benim konuşmaları montajlayarak yayınlıyor. Tamamını yayınlarlarsa çalışma başlattığımı, kürsüye gelecek arkadaşların bilgi vereceğini, herkesin fikrini alarak çalışmayı sonuçlandıracağımı söylüyorum. Montajlayarak beni bugünkü Fenerbahçe yönetimine karşı gibi göstermek yanlıştır. Kavgalarını yönetimle yapsınlar beni içeriye çekmesinler. Ben Fenerbahçe'nin her zaman yanındayım. Haklı olduğu bütün davalarda Fenerbahçe'nin savunucusuyum. Kamuoyu zaten FETÖ ile ilgili her şeyi biliyor. Kendileri için dua eden kişinin FETÖ lideri olduğunu herkes biliyor."

ALİ KOÇ'A YANIT

"Ali Bey'e de bir cevap vereceğim. Fenerbahçe'ye savcıları, polisleri üye yaptığım zaman o dönem böyle bir örgüt yoktu. Devletin memurları Fenerbahçeli olduklarını ifade ediyorlardı, savcılıktan suçsuz kağıdı getirenleri üye yapıyorduk. Ben kimseyle tavla oynamadım. Benimle ilgili konuşurken herkes dikkat etsin. Ben FETÖ ile mücadele eden ilk insanım. Biz mücadeleyi 3 Temmuz'da başlattık. Fenerbahçe en büyük sivil toplum örgütüdür. Yolsuzluk mu yapmışım? Namussuzluk mu yapmışım? Şerefsizlik mi yapmışım? Bunların hiçbiri ben de yok. Şike mi yapmışım? Hayır."

"FENERBAHÇE ŞİKE YAPMADI AMA GALATASARAY BİR ŞEYLERE KARIŞMIŞ"

"Mustafa Cengiz'in dediği gibi ben hiçbir olaya karışmadım. Şerefli insanım. Kimseye şerefsizlik yapmadım, dikkat etsinler. Galatasaray ile oynanan Ziraat Türkiye Kupası finalinden sonra bir konuşma yapıyorum. 'Fenerbahçe şike yapmadı ama Galatasaray hepimizin gözünün önünde şike yaptı, bu ülkeye şikeyi sokan Galatasaray'dır, 8-0'ı unuttu mu herkes?' dedim, beni mahkemeye verdiler. Mahkeme beraat kararı verdi. bunda bir suç yok dendi. Galatasaray'ın şike yaptığı tescillendi. Ben bir şeylere karışmadım ama Galatasaray karışmış. Deliller burada. Mahkeme kararı burada."

FENERBAHÇE CUMHURİYETİ YANITI VE TARAFTARLARA MESAJ

"Fenerbahçe cumhuriyettir ama sporun cumhuriyetidir. Türkiye Cumhuriyeti ile bir tutulup o anlamda söylenemez. Tek bir cumhuriyet vardır. Mali kongreden önce açıklamalar yapacağım. Hep borçtan bahsediliyor ama kimse bıraktığım mal varlığını konuşmuyor. O paraları başka şekilde harcayabilirdik, 3 şampiyon daha fazla olurdum ama bugün o mal varlıkları olmazdı. Bunları detaylı bir şekilde mali kongreden önce kamuoyuna açıklayacağım. Fenerbahçelilerden bir ricam var. Bölünmesinler, birlik içinde olsunlar. Kötü günler aşılır. İdare edenler de akıllı strateji uygulasınlar ve çalışsınlar."

"TFF TAKIM AYIRT ETMEDEN ŞAMPİYONLUKLARI TASDİK ETMELİ"

"TFF bildiğim kadarıyla 1923 yılında kurulmuş. O günden bu yana Türk sporunu incelemek ve karar verme yetkisi onların. Yalnız Fenerbahçe için değil, bütün takımlarla ilgili karar verip tasdik etmeli. Türk sporunun arşivinde kalmalı. Kulüpler istedikleri şekilde düşüncelerini federasyonla konuşmalı. Federasyonun ayırt etmeden tasdik etmesi lazım. Geçmişte futbola hizmet edenleri de onurlandırmış olurlar."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"