comScore
1 / 8

Aykut Kocaman'ın şifresi Borussia Dortmund

FutbolArena - Fenerbahçe, Medipol Başakşehir’i 2-0 yenerek şampiyonluk yarışında dev bir hamle yaparken, taktik olarak da rakibini sürklase etti.

2 / 8
Bu zaferin altında Aykut Kocaman’ın imzası var. İki golün yanında 1 topu direkten dönen, 4 tane de karşı karşıya gol kaçıran sarı-lacivertli takımda ’galibiyetin şifresi’ Fernandao’nun ikinci golünde gizli. Kocaman’ın maçtan önce üzerinde inatla durduğu ’gegen-press’ (şok pres) ile kapılan top, doğru+hızlı organizasyon ve atılan gol.

3 / 8
Tecrübeli hoca sezon başından beri bu sistemi oyuncularına çalıştırıyor. Sistemin felsefesi: ’Topu kaptırdığınız anda, topu kapmak için en büyük fırsatı yakalamış olursunuz.’ Yapılan idmanlarla geçen sezon ortalama 15 saniye olan rakipten top kapma süresi ilk yarıda 8 saniyeye çekilmişti.
4 / 8
Başakşehir karşısında ise Fenerbahçe ortalama 6.8 saniyede topu geri kaparak kendini aştı. Başakşehir’in pas trafiği koptu ve galibiyet geldi. Kocaman’ın hedefi bu süreyi 5 saniyeye düşürmek.

5 / 8
İlham kaynağı Dortmund

Kocaman’ın ’şok pres’ için ilhamı Borussia Dortmund’dan aldığı öğrenildi.

Alman ekibinin 2012-13 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde finale kalırken uyguladığı sistemi CD’lerle oyunculara anlatan Kocaman’ın, "3’üncü bölgede topu kaybettiğiniz anda geri dönmek yok.
6 / 8
Rakip atağı başlatamadan şok pres yapacaksınız. Öndeki oyuncuları yerleşmemişken yakalayacaksınız.
7 / 8
Topu kapmasak bile en kötü rakibi çabuk oynamaya zorlayarak ataklarını başarısız kılacaksınız" direktiflerini verdiği belirlendi. (Sabah)
8 / 8