comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aykut Kocaman: "En ciddi rakibimiz..."

11 Ocak 2018, Perşembe 21:57
Aykut Kocaman:

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman şampiyonluk yarışıyla birlikte, transfer, Ozan Tufan'ın durumu ve takımın performansı hakkında birbirinden önemli açıklamalar yaptı. 

FutbolArena - Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman sezonun ikinci yarısı öncesi hazırlıkların devam ettiği süreçte Tivibuspor'a konuk oldu ve önemli açıklamalarda bulundu. Aykut Kocaman şampiyonluk yarışında en ciddi rakiplerini de söyledi. 

"DİKİNE FUTBOL KAVRAMI DİYE BİR ŞEY YOK ARTIK"
Olayları kavrama halini kendi çapımda anlayabildiğim için insanları anlayabiliyorum. Saçma sapan programları konuşmuyorum. Ancak aklı başında bu oyunu anlamlandırmaya çalışanları saygıyla karşılıyorum. Dikine futbol, hücum futbolu. Bu oyun artık böyle tarif edilebilecek bir oyun değil. Topu kaybettiğinizde ilk savunmayı atak oyuncuları yapacak. Yoksa her şey sıradanlaşır. Çok iyi kadro kuruyorsun, büyük olduğunu düşünüyorsun ama rakipler zaaflarını bulup kabadıyılık yapmaya başlıyor.

"BU KADAR VİCDANSIZLIK OLAMAZ"

İnsanı insan yapan duygu vicdan. Bu kadar vicdansızlık, merhametsizlik olamaz. Ancak çirkinleşmeden daha değerli oluyor. Geliştirilebilir oluyor futbol piyasası. İzlemeye ve okumaya başladığınız andan itibaren psikolojinizi bozuyor bu çirkinlik. "BERABER HAREKET ETMEK ÖNEMLİ"

Bugünkü üst seviyedeki oyunda en önemli şeylerden birisi berabere hareket etmek. Top rakibe geçtiği andan itibaren topu en kısa sürede almak için 10 kişi beraber hareket etmek. Aldıktan sonra direkt kaleye gitmek, yapamıyorsanız set oyununa dönmek. O topu almak, kullanmak veya sahipsiz topları rakipten ele geçirmek için fizik gücünüzün kuvvetli olması gerekiyor. 

"BANA MAGATH DEMELERİNE ŞAŞIRIYORUM"

Bana Magath tanımlamaları yapılıyor şaşırıyorum. Asla özgürlüklerini kısıtlamıyorum oyuncuların. Özgürlük dediğimiz şey, diğer arkadaşlarının özgürlüklerini kısıtlamayacak. Herkes ayrı enstrüman çalacak. Herkes kendi enstürmanını çalsın ama aynı müziği dinletmemiz gerekiyor. 

"TEMEL AMACIM FENERBAHÇE'NİN 3. BÖLGE TAKIMI OLMASI"

Artık bu savunma takımı, hücum takımı. Çok yanlış bir algı. Saçma ve aptalca buluyorum bu tartışmaların içine girmeyi. Oyundaki temel amacım 3. bölge takımı olması. Çok üzgünüm ama ülkemizde futbol adına doğrularla yanlışlar yer değiştirmiş durumda. Bu oyunda artık sadece hücum futbolu veya sadece savunma futbolu diye bir şey yok. Yok hücum, yok savunma takımı. Böyle bir şey yok. Bu oyun iç içe bir oyun. Geçiş oyunu artık. Hücum ederken savunma, savunma yaparken hücuma hazırlanış. Doğru pozisyon almak lazım. 


Fenerbahçe'de Ozan Tufan ayrıldı mı? Son dakika Aykut Kocaman açıkladı


Fenerbahçe Teknik Direktörü Ozan Tufan'la ilgili yaptığı açıklamada, "Büyük konuşmayı seven birisi değilim ama sezonun ikinci yarısında Ozan Tufan benim kafamdaki planlamamda yok. (-ki bu doğru da olabilir, yanlış da) İşi uzatmak yerine böyle bir karar aldık. Bundan bir sürü anlam çıkarmaya gerek yok. Kafamda başka bir oyun var ve Ozan Tufan'a bunda yer yok. Ozan'ın da geleceğinin şekillenmesi ve karar vermesi için ona yardımcı olmaya çalıştık." diye konuştu. 

"EN CİDDİ RAKİBİMİZ BAŞAKŞEHİR"

Medipol Başakşehir son 3 sezonda zirve yarışında hep var. Zirvede kalmanın zorluklarını yaşayarak bu işi öğreniyorlar. İstikrar takımı. Uzun zamandır aynı hocayla çalışıyorlar ve son derece güçlü bir başkan ve mali sorunların dışında bir kulüp. Arda Turan'la bile ilgilenebiliyorlar. Dolayısıyla şampiyonluk yarışında çok ciddi bir rakip ve hatta en ciddi rakibimiz gibi duruyor. 


Fenerbahçe transfer yapacak mı?


Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman transferle ilgili yaptığı açıklamada, "Transfer yapmak çok istiyorum. Ancak işin bir de geçrekleri var. Gerçekleri konuşmak zorundayım.. Bunları şikayet veya gerekçe olarak sunmuyorum. Tabii ki aksayan ve tedaviye ihtiyaç duyan yerlerimiz var ama bir de mevcut durum var." diye konuştu. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)