comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aykut Kocaman: 'Bize forvet değil stoper lazım.'

28 Ocak 2018, Pazar 21:48
Aykut Kocaman: 'Bize forvet değil stoper lazım.'

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Trabzonspor maçının ardından önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Trabzonspor maçının ardından önemli açıklamalarda bulundu. 


Trabzonspor 1-1 Fenerbahçe Aykut Kocaman maç sonu ne söyledi?


"GOLE KADAR GALİBİYETE ÇOK YAKINDIK"

Maçı ikiye ayırmak lazım. Gole kadar her şey planladığımız gibi gitti. 2-3 farkı yakalayabilirdik. Çok doğru işler yaptık. Bu bölüm her türlü galibiyete yakın olduğumuz bölümdü. Şu anda son derece üzgünüm. Çok galibiyete yakın olduğumuz oyunu beraberlikle bitirmek zorunda kaldık. 
"ÇOK ÜZGÜNÜM"

Golden sonraki bölüm çok kötü olmamakla beraber, doğal düzenimizin bozulduğu bölüm oldu. Bireyselleşti iş ve takımı kurtarma bölümü oldu. Trabzonspor'un ilk net pozisyonu gol oldu. Ancak ondan sonra da duran topan golü bulduk ve devamında galibiyet için her türlü çabayı gösterdik. Şu an çok üzgünüm. Çünkü kazanmamız gerekiyordu."


Aykut Kocaman'dan Ali Palabıyık'a tepki


Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman maç sonu Ali Palabıyık'a tepki gösterdi.

Evet, zor bir deplasman. Ancak elimizdeki iki puanı yitirdik. Diğer bölümle ilgili olarak hakemle ilgili konuşacağım. Ali Palabıyık'ın en büyük özelliği zorlu ortamlarda hakemliğin kuralları neyse onu göstermektir. Doğru karar verme haline doğru ciddi anlamda etkisi olan bir hakem. Pereira ve Kucka'nın hareketleri çok net kırmızı kart ilk yarıda. Fernandao da kırmızı kart olabilir belki ama ilk yarıda bu 2 kırmızı kartı vermedi. Ali Palabıyık'ın en önemli özelliği zorlu ortamda iyi yönetmesi. Bugün bunu yapamadı. Ülkenin en önemli hakemlerinden biri. Kararlarıyla, duruşuyla, oyuncu mesafesiyle. Bir kere daha kendisini kontrol etmesini istiyorum. 

"BİZE FORVET DEĞİL STOPER LAZIM"

Bizim arka tarafımızda problem var. Orjinal pozisyonları olan oyuncularımızla mücadele edebilseydik bir kademe yukarıda olabilirdik. Forvetten ziyade önce gereklilikleri konuşmak lazım. Bizde genel olarak bakış her şey 10 numara, forvet üzerinden bakılıyor. Bir forvet daha, bir forvet daha. 
 

Fenerbahçe'de Valbuena neden yedek?


Aykut Kocaman maçın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"VALBUENA KASIĞINDA AĞRI OLDUĞU İÇİN İDMANA ÇIKMADI"

Valbuena'nın kasığında ağrı vardı. Bu yüzden idmana çıkmadı. Futbolcunun beyanına inanmak zorundayım. Valbuena için şunu söyleyebilirim, topu alıp yatan çocuklar vardır ya, o kadar severler futbolu. Valbuena tipik bu örneklerden birisi. Fiziksel sıkıntısı olmadan antrenmana katılmama hali olabileceği söz konusu değil. 

"BURADA ÖNEMLİ OLAN..."

Valbuena da, diğer oyuncular da bu takımın parçası. Bazen oyun başlarken, bazen sonradan ihtiyaç halinde, oyunun gidişatına göre. Çünkü oyunun her anını planlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla oyuncuların maksimum verim alabilecekleri sürede oynatmak bizim çabamız. Tabi ki her zaman istediklerimiz olmuyor, hatalar olacaktır. Bugün benim açımdan problem yok. Oyuncular açısından da problem olmaalı diye düşünüyorum. Çünkü oyuncular şunu net yapmalı. Oyuncular, kulüpler tarafından önce o takımın antrenmanlarına çıkıp, yöneticilerin tahil ettiği Önce antrenmana çıkmak, iyi antrenman yapmak, sonra da %100 antrenörün tercihine göre hareket etmek zorunda. Bundan bir adım ötesini konuşmanın anlamı yok. Bireysel olarak oyuncular üzerinden polemik yapılması yanlış. Eğer bunu Fenerbahçeliler yapıyorsa bu zarar verir. Oyuncuların ne zaman ne yapabileceklerini ölçen ve planlayan daha çok biziz. 

HASAN ALİ'NİN PERFORMANSI

Aykut Kocaman Hasan Ali'nin farklı mevkideki perfomransıyla ilgili olarak da, alışık olmadığı bir mevkide oynamasına rağmen elinden gelenin en iyisini yaptı. diye konuştu. 

"İNSANIMIZIN SEVDİĞİ FUTBOL"

Aykut Kocaman basın toplantısında özellikle maçın ilk yarısındaki keyifsiz futbol oynandığına dair yorum yapıldığı yönündeki açıklama ve soru üzerine, "Bizim insanımız şu futbolu seviyor: Orta saha boş kalacak. İlerisi kalabalık. Hurraaa oradan, hurraa diğer taraftan. Ceza sahası içinde yerleşim hataları, harika maç. Sonra yurt dışına çıkınca vasat ve biraz daha ne yaptığını bilen, kollektif Avrupa takımlarına karşı istediğimiz sonuçları alamıyoruz." diye konuştu. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)