comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Aykut Kocaman: 3 Temmuz'un etkisi hala devam ediyor.'

08 Ocak 2018, Pazartesi 19:19
Aykut Kocaman: 3 Temmuz'un etkisi hala devam ediyor.'

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Antalya kampında sezonun ilk yarısını değerlendirirken, şampiyonluk yarışı ve transferle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, sezonun ikinci yarısının hazırlıklarının devam ettiği Antalya kampında beIN Sports'un sorularını yanıtladı. 

"SEZONA SIKINTILI BAŞLADIK"
Bir taraftan 3 senedir şampiyonluktan uzaktı Fenerbahçe ve şampiyon olmak istiyor. Diğer taraftan bir takım mali kriterler var. UEFA'nın yaptırımlarından dolayı bazı mali kriterler var. Oyuncu grubunun da özgüveni oldukça düşük. Hepsi yan yana getirildiği zaman ya kadro üzerinden devam etmek gerekiyordu ya da tamamen yenilemek gerekiyordu. Kadro üzerinden devam etmek daha mantıklı görünüyordu ama tam olarak yaptık diyemem. Lig başladı. Önce Avrupa Ligi demek lazım. İyi sinyaller verdiğimiz Sturm Graz maçları oynadık. Arkasında daha alt klasman seviyesinde diyebileceğimiz Vardar maçlarında hiç düşünmediğimiz sonuçla karşılaştık. Arkasından Göztepe ve Trabzonspor beraberlikleri ile büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Sıkıntılı başlangıcı biraz daha sıkıntılı hale götüren durum yarattı. Başakşehir maçı zaten bu durumu tamamen olumsuz anlamda pekiştirdi. Sıkıntılar olacağını biliyordum ve buna da hazırlıklıydım. Ancak düşündüğüm ve beklediğimin aksine saha sonuçlarıyla karşılaştık. Bu da takımı geriletti. Aslına bakılırsa ilk yarıya damga vuran en önemli olay bir oldu. 

"OSMANLISPOR MAÇINDAN SONRA YAŞANANLAR..."

Kayserispor karşısında 3-1'den maç vermek bu kulübün genetiğine uygun değil. Arkasında Osmanlıspor maçında son dakika golüyle 3 puanı kaybetmek... Olağanüstü bir durum gösteriyordu. Osmanlıspor maçına kadar olan süreç kırıcı bir süreçti. Benim de karar vermem gerekiyordu. İyi karakterlerden oluşan iyi bir takım var. O güne kadar edindiğim bilgilerle, dayanışması yüksek bir takım var. Ancak kıramadığımız bir şey görünüyordu. Bu anlamda sorumluluğu üstüme aldım. Sonraki süreçte devam etmemin doğru olacağı görüşüydü. Bu kadar kırıcı etkiyle yaşamasına rağmen tamamen değişen ve istediklerini yapmaya doğru yönelen takım haline geldik. Devreyi lider bitirecek takım halindeydik. "3 TEMMUZ'UN ETKİLERİ HALA DEVAM EDİYOR"

Sezon başındaki görüntü normal değil. 3 Temmuz'un etkileri ve izlerinin geçtiği inancında değilim. O dönem müthiş bir reaksiyon verdi Fenerbahçe camiası. Masa başında elimizden alınmaması için müthiş reaksiyon gösterdik. Bu sıcak dönemdi. Bu sıcak dönemin içinde pek çok olay oldu. Büyük kulübün verdiği doğal reaksiyondu. Bu dönem devam ediyor gibi görünüyor. Aynı yoğunlukta mı değil ama etkileri devam ediyor. Fenerbahçe bütününün en büyük bölümünü oluşturan taraftarın bakış açısından değerlendirilirse, biraz değerlendirmeyle ilgili düzeltme yapmakta fayda var. Fenerbahçe'yi tamamen tüketmeye yönelik bir dönemdi. İzleri ve etkileri sürüyor. 

"BİREYSEL HATALAR İLK YARIYA DAMGA VURDU"

Antrenör ekibiyle beraber her maçı tekrar izliyoruz. Bazen geçmişe dönük de neler oluyor şeklinde gözlem yapıyoruz. Bunların arasındaki farkları inceliyoruz. Oyunun gidişatındaki farklar böyle siyahla beyaz arasındaki fark gibi keskin farklar değil. Kaybettiğimiz ve kazandığımız oyunlarda, kendi içimizde bütünlülüğü yansıtıyor diyebilirim. Bu seneye damga vuran psikolojiin etki ettiği en önemli yerlerden birisi de, bireysel hatalar bizim adımıza ilk yarıya damga verdi. Bunu özellikle söylüyorum, yanlış anlaşılmasın. Ben olaya bütün olarak bakmaya çalışan biriyim çünkü. Bu işin içinde kim ne kadar varsa, herkesin payı var. Başarıda ve başarısızlıkta herkesin payı vardır. Sadece oyuncular için söylemiyorum. 

"VOLKAN DEMİREL'İN HATALARI..."

Volkan Demirel tecrübe, kalite olarak zirvede bir oyuncu. Bu nedenle onu örnek veriyorum. Volkan 2-3 sezonda yapacağı toplam bireysel hatayı bu sezon başında yaptı. Gol yeme ve basit hatalar azalınca galibiyet serisi yakaladık.


Fenerbahçe transfer yapacak mı? Son dakika Aykut Kocaman 


Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman transferle ilgili şu açıklamaları yaptı:

Türk futbolunun mali yapısı feci durumda. Fenerbahçe'yi ayrı tutmanın anlamı yok. Mali anlamda sıkıntılarımız var. Gerçek bu. Bir takım mazaretlerin arkasına gizlenmenin anlamı yok. O zaman yenilgi de kaçınılmaz oluyor. Zorluk dereceleri açısından aynı yerdeyiz. İlk 6 haftada hazır değildik. İçinde şampiyonluk favorisi diyebileceğimiz Trabzonspor, Başakşehir ve Beşiktaş'ın bulunduğu maç grubu vardı. Bizim hazır olma safhamızda bu takımlarla içerde oynamamız, nispeten bir derece avantajıyla eşleştirmeye çalıştık. Şimdi tam tersi. Biz daha hazırız. Bu sefer de bu rakiplerimizle deplasmanda oynayacağız. 6'sında antrenmanlara başladık. 8 gün burada kalacağız ve yoğun bir antrenman programı uygulacağız. "ARA TRANSFER ZOR"

Ara transfer zaten zor. Açık yüreklilikle söylemek istiyorum. Doğrular bunlar. Transfer yapmak istediğiniz yerlerdeki oyunculardan daha üst seviyede olanı diyelim ki buldunuz. Şu anda rakamları futbolseverler görüyordur. Size fayda sağlayacağınıza inandığınız listeniz var ya, buralara gittiğiniz andan itibaren kulüpler bırakmak istemiyor. Çok yüksek ciddi maliyetler. Varsayalım kulüp bunun altına girdi. Tabi ki yüksek kalitede transfer isterim ama var olan gerçekler var. Ancak şu anki kadromuz şampiyonluğa ulaşabilecek seviyede. 

"BİR ANDA NE OLDU DA 14 YABANCIYA ÇIKTI?"

Şunu söylemeye çalışıyorum. Bir anada 14 yabancı oldu. Ne oldu da 14 yabancı oldu. Bunu yapan kişinin aklına o an ne geldi? 6, 6+2, derken bir anda 14'e çıktı neden? Şu anda var olan gerçek bu. Yaptım oldu, oldu resmen. Bunun yaratacağı sorunlar ve geçeceği faydalar ne? Birkaç sene sonuç almamız lazım. Biz tamamen tüketici bir ülkeyiz. Yarın öbürgün 20 yabancı sınırı gelse, kulüpler 20 yabancıyı dolduracak. Tüketici sektör olduğumuz için zararı fazla olacak. Ancak bekleyip görerek bir analiz yapmak da fayda var. Sarı Lacivertli takımla ilgili tüm gelişmelere Fenerbahçe Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)