comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ayhan Akman'dan derbi tahminleri! 'Galatasaray yakın...'

15 Mart 2018, Perşembe 16:20

Futbolun gündemi Fenerbahçe-Galatasaray derbisi. Her iki taraf için de ezeli rekabetin yanı sıra şampiyonluk yarışında dev derbi çok önemli. Eski milli futbolcu ve Galatasaray'ın eski yardımcı antrenörü Ayhan Akman ile derbiyi konuştuk.

FutbolArena Röportaj - Fenerbahçe - Galatasaray derbisine az bir süre kaldı. Spor Toto Süper Lig'de sonucu merakla beklenen karşılaşma öncesi eski futbolcu ve antrenör Ayhan Akman, derbideki beklentilerini FutbolArena'ya anlattı
 
Ayhan Akman, Galatasaray bu sezon Fenerbahçe'yi deplasmanda yenmeye yakın olduğunu söyledi.


Ayhan Akman'ın Fenerbahçe - Galatasaray derbisi açıklamaları

 
Cumartesi günü Fenerbahçe-Galatasaray derbisi var. Sizce derbide sonuç ne olur?

Klasiktir ama derbiler sonuçlar çok belli olmayan maçlardır. Galatasaray'ın uzun yıllardır Kadıköy'de bir galibiyet hasreti var. İnşallah bu sene biter diye düşünüyorum. Benim için maçın favorisi Galatasaray. Lider olarak gidiyor ve lider olarak dönmek isteyecektir. Sezon itibariyle performanslara baktığımızda da Galatasaray'ın oyun olarak Fenerbahçe'nin önünde olduğunu düşünüyorum. Hatırladığım kadarıyla Fenerbahçe'nin Başakşehir maçını örnek verebiliriz: İyi oynadığı ve skor, sonuç aldığı... Derbi maçlarda Fenerbahçe bu sene iyi gidiyor gerçekten. Genel performanslara baktığımızda ise Galatasaray'ın performansı daha yüksekte. Galatasaray'ın favori olduğunu düşünüyorum ama derbilerde favori gösterdiğinizde doğru sonuçlar alamayabilirsiniz. O gün oyuncuların kişisel performansları çok önemli. Galatasaray eğer kendi oyununu kabul ettirebilirse, ben Galatasaray'ın bu sene oradan galibiyetle ayrılacağını tahmin ediyorum.

 
"GOLLÜ BİR KARŞILAŞMA OLACAK"
 
Fenerbahçe ile Galatasaray derbileri farklı bir heyecan. Bu derbileri farklı kılan şey ne?

Bu bir tarih tabii. Algı... Galatasaray- Fenerbahçe derbileri hakikaten geçmişe de baktığımızda heyecanlı derbiler olmuştur. Her ülkenin böyle bir tarihi vardır. Belirli bir derbisi vardır. Bu 2 veya 3 olmaz aslında. O yüzden Fenerbahçe-Galatasaray derbileri Türkiye'nin en büyük derbisi diye adlandırılıyor. Çok zevkli bir karşılaşma olacak. Fenerbahçe'nin konum itibariyle kaybetmeye tahammülü yok. O yüzden ben klasik bir Fenerbahçe'dense ofansif bir Fenerbahçe göreceğimizi ve galibiyetle ayrılmak isteyeceklerini düşündüğüm için biraz daha gollü bir karşılaşmanın bizi beklediğini düşünüyorum. Çünkü klasik, daha defansif, daha topu rakibine vermeye çalışan ve bekleyen bir Fenerbahçe gördük bu sene. Ben Fenerbahçe'nin Galatasaray maçında çok bekleyeceğini ve Galatasaray'a göre oynayacağını tahmin etmiyorum. Biraz daha kendi oyununu oynamaya çalışacak. Biraz daha ofansif bir kadroyla çıkacak. O yüzden gollü güzel bir karşılaşma bizi bekliyor.

 
"İLK YARIDAKİ DERBİDE TUDOR KARAR VERDİ VE UYGULADI"
 
Ligin ilk yarısında Galatasaray evinde Fenerbahçe'yi yenemedi. Tudor'un takım iyi giderken Fenerbahçe maçında bir sistem değişikliğine gitmesi çok eleştirildi. O döneme baktığınızda hata yaptığınızı düşünüyor musunuz?

Her hocanın bir oyun felsefesi, oyun görüşü var. Zaman zaman onunla anlaştığım konular, anlaşamadığım konular oluyordu. Fenerbahçe maçına biraz daha defansif, biraz daha sağlam çıkmayı ve o dönem puan tablosundaki yerimiz itibariyle 1 puanın da bizim için iyi olacağını düşünüyordu. Çok da yanlış düşünmüyordu ama tabii ki Türkiye'de şöyle bir algı var: Galatasaray-Fenerbahçe derbisine çıktığınızda, özellikle içeride oynuyorsanız mutlaka kendi oyununuzu oynamanız gerekiyor. Rakibe göre değil de biraz daha ofansif bir kadro, ofansif bir dilizişle çıkmanız gerekiyor. Biz o dönem farklı düşünüyorduk hocayla. Ama sonuçta takımın hocası O'ydu, öyle bir karar verdi. Geriye dönüp baktığımızda 1 puan alınan, kimsenin mutlu olmadığı, memnun olmadığı bir karşılaşma oldu.  Bugüne baktığımızda Galatasaray'ın kendi oyununu oynaması gerektiğini düşünüyorum. Deplasmanda ya da içeride... Çünkü seyirci de bunu istiyor. Sizin oyuncu grubunuz da aslında ofansif bir oyuncu grubu. Yani Galatasaray'ın mutlaka kendi oyununu kabul ettirmesi gerekiyor. Geçmişi konuştuğumuzda Tudor ile benim o maçtan önceki fikir ayrılığımız ortadaydı. Paylaşmıştım bunu ama tabii ki birinci hoca O. O karar verdi ve öyle uygulandı.

Spor Toto Süper Lig ile ilgili son gelişmelere Spor Toto Süper Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.
 

FutbolArena haber turu (16 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.