comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Altay Bayındır: "Fenerbahçe için ikincilik başarı değildir"

25 Temmuz 2021, Pazar 17:27
Altay Bayındır:

Fenerbahçe kalecisi Altay Bayındır, yeni sezon öncesi şampiyonluk hedefi hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe kalecisi Altay Bayındır, Fenerbahçe Televizyonu'nda yayınlanan ‘Günün Röportajı' programına konuk oldu ve açıklamalarda bulundu.  
 
"ÇALIŞMALARIMIZ VERİMLİ BİR ŞEKİLDE GEÇİYOR"
 
“Milli takımdan dolayı takıma biraz geç katıldık. Aynı şekilde ülkesinin milli takımlarında olup da geç katlan başka arkadaşlarımız da oldu. Şimdi bir aradayız ve birlikteliği takım olma durumunu oluşturduk. Çalışmalarımız iyi gidiyor, her şey yolunda. Yeni hocamızla sezona hazırlanıyoruz. Elimizden geleni bu süre zarfında çok çalışarak yapacağız. İnşallah sezona güzel bir şekilde başlar, daha da önemlisi sezonu güzel bir şekilde bitiririz. Sezon öncesi hazırlık süreci her zaman önemlidir. Çünkü uzunca bir süre çalışmaya vakit bulabiliyorsunuz. Maçlar başladığında çok fazla tempolu çalışamayabiliyorsunuz çünkü maçların da bir temposu söz konusu. Biz de bu süreyi en sağlıklı, en iyi şekilde geçirmenin mücadelesinin içerisindeyiz. İyi de çalışıyoruz, hocamız da elinden geleni yapıyor. Herkes katkı veriyor. Çalışmalarımız verimli bir şekilde geçiyor.”
 
"ÇOK ÇOK BÜYÜK BİR CAMİANIN İÇİNDEYİZ VE BU CAMİANIN OYUNCULARIYIZ"
 
"Kendimi çok iyi hissediyorum. Her zamanki gibi iyiyim ve yeni sezona konsantre oluyorum. Çünkü geride bıraktığımız iki sezon var. Çıkarmamız gereken dersler var. Nitekim bunları da gerek bireysel gerekse de genel olarak konuşuyoruz, tartışıyoruz. İnşallah bizim için güzel bir sezon olur. Çalışıp yeni sezona elimizden geldiğince sağlıklı bir şekilde hazırlanacağız ve başlayacağız. Başlangıç çok önemli. Ama son daha da önemli. Buradaki herkes de bu bilinçte. Elimizden geleni yapacağız ve inşallah taraftarlarımızla da daima çünkü futbol oynuyoruz ve futbol müsabakaları üç sonuçlu bir oyun; bazen kazanacaksın, bazen kaybedeceksin, bazen berabere kalacaksın, tabii ki de önemli olan iyi futbol oynamak. Fakat her ne kadar iyi futbol da oynasak bazen talihsizlikler, aksilikler olabiliyor. Dolayısıyla bunlara da sağlıklı bir psikolojiyle yani evet, işin saha içinde çalışma kısmı var ama saha dışında da bu konularla alakalı mental olarak kendini geliştirmen gerekiyor. Çünkü gerçek anlamda çok çok büyük bir camianın içindeyiz ve bu camianın oyuncularıyız ve bunun bilincindeyiz. İnşallah bu bilinçle devam ederiz. Sezonu da sağlıklı bir şekilde ilerletip sonunu iyi bitiririz.”
 
"MÜCADELEYİ TERİMİZİN SON DAMLASINA KADAR VERECEĞİZ"
 
"Ağır sorumluluk isteyen bir şey, özellikle de kaleci mevkiindeysen. Keza geçmişe baktığımız zaman çok önemli, değerli, efsanevi isimlerin koruduğu kalenin şu anda mevcut durumda pozisyonunda bulunuyorsunuz. Dolayısıyla büyük sorumluluk istiyor. Bu sorumluluğu taşımak için de bazı şeylerden taviz vermek gerekiyor. Benim buraya olan hazırlıklarım çok eski zaman diliminde başladı. Hazırlıklarımı her zaman devam ettiriyorum, sürdürüyorum. Fakat büyük bir camianın getirdiği zor şeyler de var. Önemli olan bu zorluklarla ne olursa olsun dimdik ayakta olarak devam etmek. Çünkü bazen hata yapıyorsun, bazen sıkıntılı geçiyor ve sonuç itibariyle insanız. Dolayısıyla normal sosyal hayatta da saha içinde de odaklı yaşayarak işimizi sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum. İnşallah bu sene de elimizden gelen mücadeleyi terimizin son damlasına kadar vereceğiz. Her sezon gibi önemli bir sezon, bu sezon daha çok önemli. Fakat şu anda ben mevcut koşullarda bir son düşünmeden çünkü sağlıklı bir sona ulaşmak için anı doğru yaşamak gerekiyor. Dolayısıyla anı iyi, sağlıklı yaşayıp, iyi çalışıp hatta önümüzdeki ilk hazırlık maçına bile bu şekilde gitmemiz gerekiyor. Çünkü bir maç oynuyorsun, o maç sezon sonunda ‘bu maçı kazansaydık' ya da berabere kalıyorsun vs. konuşuluyor.  Bu konuşulan şeylerin sağlıklı ve mutlu edici olması için ana odaklanıp dört dörtlük saha içinde çalışıp saha dışındaki hayata da dikkat etmek gerekiyor. Dolayısıyla bunların hepsi birlikte olduğu zaman da bir sonuç doğuyor. Bizler futbolcular olarak anlık yaşayan insanlarız. Anımızı sağlıklı değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim için çok önemli. Fakat benim açımdan çok önemli bir şey ve bu benim hayat felsefem, şu anda bir son söyleyemem, bir son konuşamam ve bu doğru değil. Hiç kimse için doğru değil. O yüzden inşallah sağlıklı bir şekilde anı götürüp sonunu da iyi bir şekilde getiririz. Tüm mücadelemizi bunun için vereceğiz.”
 
"BİZ HAZIRIZ! TARAFTARLARIMIZ DA BU POZİTİF ORTAMIN PARÇASI OLSUNLAR"
 
“Biz, hazırız. Kafa olarak da hazırız. Yeni hocamızla birlik, bütünlük içerisinde elinden çabayı herkes, burada tüm çalışanlar, hoca özelinde değil herkes bunu gösteriyor. Pozitif bir ortam var. Pozitif ortamı devam ettirmek bizlerin elinde.  Taraftarlarımızdan da beklentimiz, ricamız bu pozitif ortamın bir parçası olmaları, bu sinerjiyi hep birlikte sağlamamız. Çünkü sahada sonuç aldığın zaman pozitiflik her zaman devam ediyor, her yerde devam ediyor, insanların yüzü gülüyor. Az önce de ifade ettiğim gibi çok çok büyük bir camiayız. Bunu dışarıda da içeride de yaşıyorsunuz. Dolayısıyla bunun değerlerinin farkında olup ona göre sürdürülebilir bir başarı elde etmek gerekiyor. Bu da ana odaklanmaktan, anı sağlıklı bir şekilde geçirmekten geçiyor. Bizim bu şekilde yapmamız gerekiyor, başarıya ve sonuca ulaşmak için… Her zaman ana konsantre, maça konsantre bir şekilde gitmemiz gerekiyor. Bunu iyi yaptığımız sürece de her zaman sonuca ulaşacağız diye düşünüyorum.”
 
"HOCAMIZ YARIM KALAN HİKAYESİNİ TAMAMLAMAYA GELDİ VE HEPİMİZİN HEDEFİ BİR"

“Saha içinde disiplin olmazsa olmaz. Hocamız da bu disiplini sağlamak için mücadele veriyor, gayret gösteriyor. Keza başarılı da oluyor. Mesela biz yemeklerde vs. bir disiplin içerisindeyiz. Çalışmalarımızı disiplinli bir şekilde sürdürüyoruz. Hocamız çok iyi niyetli. Yarım kalan hikayesini tamamlamaya geldi, inşallah tamamlar. Bizler de aracı olmuş oluruz bu hedefler doğrultusunda. Çünkü hepimizin hedefi bir, hepimiz başarıya aç bir vaziyetteyiz."
"FENERBAHÇE İÇİN İKİNCİLİK BAŞARI DEĞİLDİR"

"Fenerbahçe camiası için, bizim için ikincilik bile çok iyi bir başarı, bir şey değil. Bizim hedefimiz her zaman, her yerde bu sadece futbol açısından değil, her branşta başarılı olmak. Bizim için başarılı olmak da nedir? Birinci olmak! Zafere ulaşmak! Zaferi kazanmak! Dolayısıyla hocamız da bununla alakalı bilinçli bir şekilde mücadele veriyor. Daha önce de burada, kulübümüzde çalışmış bir isim hocamız. Buranın şartlarını, durumunu, baskısını, saha içini ve saha dışını biliyor. Bir antrenör için bu da zaten çok önemli. Türkiye'deki futbol diğer liglere göre daha farklı bir seviyede, daha farklı bir boyutta. Dolayısıyla bunu bilen bir hocamız var. Bu konsepte saha içi hazırlıklarımızı yapıyor. Keza yardımcı hocalarımız, aynı şekilde kaleci hocamız ki iki yıldır kaleci hocamızla beraberiz. Herkesin yoğun bir mücadelesi var. Herkes içten bir şekilde mücadele veriyor. Umarım bu mücadelenin sonu güzel biter.
 
Kaleciler genel anlamda takımı arkadan iyi gördüğü ve uyardığı için bir takım kaptanı niteliğindedir. Arkadan iyi gördükleri, yönlendirdikleri, konuştukları için dolayısıyla hocamız da bunu gerekli anlarda, gerekli zamanlarda bize söylüyor, aşılıyor. Bu konuşmalar önemli. İletişim çok önemli. İnsanların arasındaki doğru iletişim çok önemli. Biz de hem saha içinde hem de saha dışında bunu yapıyoruz, hocamız bize bunu sağlıyor. Pozitif anlamda dışarıda, disiplin bir şekilde çalışma anımızda, çalışmayla alakalı konuşmaları yapıyoruz. İnşallah iyi bir şekilde yaptığımız konuşmaları sahaya yansıtır, güzel sonuçlar alırız.”
 
"MICHAEL KRAFT ÖZ VERİLİ, İŞİNİ DİSİPLİNLİ BİR ŞEKİLDE YAPMANIN MÜCADELESİ İÇERİSİNDE OLAN BİR HOCAMIZ"
 
“Kaleci antrenörüm Kraft hocamız çok iyi niyetli bir insan, gerçekten de iyi bir insan. Saha içindeki çalışmalar bir yana saha dışında da öyle. Özverili, işini disiplinli bir şekilde yapmanın mücadelesi içerisinde olan bir hocamız. Saha içinde o da bize gerekli uyarılarda bulunuyor. Antrenmanlarda da elimizden geldiğince çalışıyoruz. Her gün üstüne koymaya özen gösteriyoruz. Saha içinde olduğu kadar fitness'ta da çalışıyoruz. Antrenmanlarda 2-3 tane kameramız oluyor. Kendimizi her açıdan görüyoruz. Bu şekilde daha iyi oluyor çünkü o an bakış açısı olarak çok yönünü göremiyorsun. Sadece tek yönlü görüyorsun ama kameradan izlediğimizde eksikler, doğrular her şeyi görüyorsunuz. Önemli olan doğrulardan ziyade eksiklere odaklanmak ki onları kapatalım. Bütün kaleciler için geçerli bu, bakıyoruz kim, nerede, ne yapmış vs. Bunları konuşuyoruz. Bunun da bize sağlıklı bir şekilde getirisi oluyor.”

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"