comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Koç'tan TFF ve Mustafa Cengiz'e olay sözler

08 Şubat 2020, Cumartesi 10:04
Ali Koç'tan TFF ve Mustafa Cengiz'e olay sözler

Fenerbahçe'de olağan divan kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

FutbolArena - Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu toplantısı bugün gerçekleştirildi. Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılacak toplantı canlı yayınla FutbolArena'da. Sarı lacivertli kulübün Başkanı Ali Koç da divan kurulda açıklamalarda bulundu. 

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu'nda Divan Başkanı Vefa Küçük açılış konuşmasını yaptı.
VEFA KÜÇÜK: "BAŞKANIMIZI DESTEKLİYORUZ"

"Başkanımız 12 Ocak'ta Antalya'da önemli bir açıklama yaparak, "3 Temmuz'da elimizden şampiyonluğumuzu almaya çalışan bir grup vardı, bugün başka bir grup şampiyonluğumuzu engellemek üzere çalışmalarını yapmaktadır." demişti. Başkanımızın bu açıklamalarının doğru olduğunu ve kendilerini desteklediğimizi huzurlarınızda beyan ediyorum."
VEFA KÜÇÜK: "AZİZ YILDIRIM, 'NE ŞİKESİ, VATAN ELDEN GİDİYOR' DEMİŞTİ"

"Başkanlarımızdan Aziz Yıldırım, "Ne şikesi, vatan elden gidiyor" demişti ama bu sözün çok üzerinde durulmadı. Fakat aradan geçen 5 yıldan sonra vatan hainleri tarafından darbe girişimi yapıldı. 12 Ocak'ta Ali Koç'un yaptığı konuşmanın esası da budur. Bazı güçlerin şampiyonluğumuzu engellemek ve yolumuzu kesmek için türlü oyunlar içerisinde olabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda Başkanımızın sonuna kadar arkasındayız."
VEFA KÜÇÜK: "AZİZ YILDIRIM, FENERBAHÇE İÇİN EZİYETLER ÇEKTİ"

"Ali Koç, kulübün 3 Temmuz döneminde bayraktarlığını yapıp kulübü diri tutmuştur. Hiçbir şeyden yılmadan camianın başına geçmiştir. Bugün de yetkili makamdadır ve en yetkili kişidir. 3 Temmuz'da nasıl cesurca camiamızın haklarını koruduysa bugün de aynı şekildedir. Bu zamana kadar kendi seçtiğimiz yönetimlere sahip çıktık, bundan sonra da sahip çıkacağız. Hepimizin yakasında olan bu armada beyaz ve kırmızı renkler de var. Bunun anlamı şudur. Bunlar ulusal renklerdir ve ulusal renklerimizi de taşımaktayız. Bugün Cumhurbaşkanımız tesadüftür ki kulübümüzün üyesi. Ekim ayı toplantısına kendileri de teşrif ettiler. İyi bir Fenerbahçeli, kendisini seviyoruz. Nasıl ki 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk Reis-i Cumhurken birileri çıkıp Fenerbahçe'nin stadını elinden almak kapatmak istediyse bugün de Cumhurbaşkanımıza rağmen birileri, birkaçları ve bazıları Fenerbahçe'nin aleyhinde beyanatlar veriyorlar. Fenerbahçe'nin başarısını kıskanıyorlar. Devir yine devam ediyor. Bundan sonrada böyle olacak. Ama biz devletimizi vatanımızı bayrağımızı desteklemeye bizi yönetenlerin yanında yer almaya devam edeceğiz. Bugün 3 Temmuz kumpasına uğrayan, o günkü başkanımız Aziz Yıldırım hukuk nazarında zaten vicdanlarımızda beraat etmişti şimdi hukuk nazarında beraat etti. Kendisinin haklılığını biz biliyorduk bizim dışımızda kimse bilmek istemiyordu. UEFA'ya şikayet yazıları yazanlar, cezaevinden çıkamaz diyenler, futbol federasyonuna itiraz edenler. Yargılandığı mahkemenin kararını temyiz etmek isteyenler hepsi mahcup oldu. Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe haklı çıktı. Aziz Yıldırım da kendisi için değil Fenerbahçe için 1 sene hapis yattı."

ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

"ŞAMPİYON OLACAĞIMIZA GÖNÜLDEN İNANIYORUM"


"Takımımız Ersun Hoca'nın önderliğinde her maçı final olarak görip çalışmalarını sürdürüyor. Son haftalardaki oyunumuzla ligin en iyi futbolunu oynayan ve şampiyonluğun en büyük adayı olan takım konumundayız. Takımımız her hafta üzerine koyarak ilerliyor. Taraftarımızın da muhteşem desteğiyle şampiyon olacağımıza gönülden inanıyoruz. 14 haftamız kaldı, zor maçlarımız var. Zaman zaman istemediğimiz sonuçlar da alabiliriz. Şartlar ne olursa olsun tek vücut ve inançla 29. şampiyonluk yolunda takımımızı desteklemelerini istiyorum. Hocamıza, teknik kadromuza, takımımıza, taraftarlarımıza ve ilahi adalete inanıyoruz. Şampiyon olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız."

"CUMHURBAŞKANIMIZIN ZİYARETİ SONRASI KULÜBÜMÜZ HEDEF ALINDI"

"Cumhurbaşkanımız divan kurulumuzda rozetini aldıktan sonra kulübümüz bazı gruplar tarafından hedef alındı. Hiç kimse camiamızı siyasete çekmeye çalışmamalıdır. Büyük Fenerbahçe camiası, içerisinde her türlü siyasi görüşü barındıran ve her türlü siyasi görüşe saygı duyan ama kararlarını alırken hiçbir siyasi grubun baskısı altında kalmayan bir kulüptür. Cumhurbaşkanı'nın kulübümüzü ziyaretinden sonra bazı kesimler çok rahatsız oldu ve bizi karşı karşıya getirmeye çalışıyor."

"SAYIN AĞAOĞLU İLE HER PLATFORMDA KONUŞMAYA HAZIRIM"

"Antalya'da yaptığımız toplantı sonrasında taraflı tarafsız pek çok kesimden aldığımız mesajlar bu düşüncelerde yalnız olmadığımızı gösterdi. Sürekli adil rekabetten bahseden Trabzonspor Başkanı'na verdiğim cevapta Trabzonspor'un sırtını devlete dayadığını söyledim. Sponsorluklar, localar, devlet bankalarından alınan kredilerle ilgili sözlerimin tamamının arkasındayım. Devletimiz spora büyük katkılar sağlamıştır. Sırtını devlete dayama konusu ise bundan çok daha fazladır. Bugüne kadar emsali görülmemiş bir durumdur. Bu konuyla ilgili elimizde çok fazla bilgi var. Sayın Ağaoğlu ile istediği her platformda bu konuları karşılıklı konuşmaya hazırım. Bizim medyamız yok. Ben kulüp başkanlarıyla canlı yayında bir araya gelme çağrımı yeniliyorum. Trabzonspor'un attığı ilk golü biz atsaydık kıyamet kopardı. Belki de o hakeme bir daha maç verilmezdi."

"KAZANDIĞIMIZ 11 MAÇIN 9'UNUN HAKEMİ BİR SONRAKİ HAFTA GÖREV ALMADI"

"TFF için Fenerasyon deniliyordu. Biraz bakalım işin aslı öyle mi? TFF görev süreci boyunca verdiği, veremediği ve hatta zaman zaman nasıl verdiğini mantıkla izah edemediğimiz konularda Türk futbolunda güven sarsılmasına neden olmaktadır. Nihat Bey sürekli benim için, 'Dolduruşa geliyor' demek istiyor. Hiç olmazsa ben birilerini dinliyorum. Kazandığımız 11 maçın hakeminin 9'u bir sonraki hafta görev almamış. Niye böyle oluyor? Burada açık bir mesaj var. Anlattılar, kendilerine göre mantık sundular. Mantığı anlamakla beraber işleyişi kabul etmediğini söyledik. Başakşehir maçında Fırat Aydınus ne oldu da bir sonraki maça atanmadı? Vedat'a ceza vermek için PFDK'ya sevk ettiler. Niye ceza vermediler bilmiyorum. Bu şekilde sevkin amacı nedir?

"BİZE TRANSFER YAPTIRMAK İSTEMEDİLER"

"Fenerbahçe'ye nasıl transfer yaptırmayız mantığıyla kılı kırk yararak yeni uygulamalarla hareket ettiler. Nihat Bey biraz alaycı şekilde, 'Transfer yaptılar' diyor. Biz Falette'ye lisans çıkarabildik. Sadık Çiftpınar maaşından ufak bir fedakarlık yaptı ve bu şekilde Falette'yi transfer ettik. Bizi hiçbir şey yapamayacak hale getirdiler. Son derece yorucu ve gönül kırıcı bir süreç yaşadık. Yüzde 30-40 olayında Nihat Bey'e gidip biz böyle bir şey istemedik, kim istediyse onu söyle dedik. Sonrasında Fikret Orman ve Adil Gevrek'in istediğini söylemiş. Ne hikmetse Nihat Bey hangi kulüple görüştükten sonra 30'u 40'a çıkardığını söylemiyor? Zorlu görüşmesiyle ilgili Nihat Bey, 'Başka başkanlarla da görüştük' dedi. İyi de bunu neden daha önce söylemediniz? Nihat Bey'e biz destek olduğumuzu açıklamıştık ama sonrasında gördük ki TFF Başkanlığı için özellikle tercih edilmiş. İstifası konuşuluyor. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. İstifa etmeyecekseniz, dost ortamlarında istifayı düşündüğünüzü söylemeyin. Koskoca gazeteciler yalan söylecek değil. TFF Başkanlığı çok zorlu bir görevdir. Bir de TFF Başkanı olurken yöneticileri bile seçemiyorsanız işiniz daha zor demektir."

"MUSTAFA CENGİZ'İN NE DEDİĞİNİ ANLAMAK ZOR"

"Galatasaray Başkanı'nın yaptığı açıklamaları zaman zaman gülerek izliyoruz. Yaşına hürmeten ve camiasına saygıdan çok fazla bir şey söylemek istemiyorum ama mecbur bırakıyor. Bizim puan silmemize kafayı takmış. Öyle bir durum yok. Zaten öyle bir durum olsa merak etmeyin Mustafa Bey, TFF size bırakmadan siler zaten. Eskişehirspor'u örnek göstererek sapla samanı karıştırıyor. Onlar futbolcu ödemelerini yapadıkları için yurt dışından ceza aldı. Limit nedeniyle ceza alacaksak da zaten bir sonraki sezon alınır. Kendisi o kadar çok gaf yapıyor ki hangi birine değineceğimi şaşırıyorum. Ne dediğini anlamak da zor. Garip garip cümleler kuruyor. Kimi zaman hayvanlar aleminden, kimi zaman yemeklerden benzetmeler yapıyor. Sürekli birbiriyle çelişen söylemlerde bulunuyor. Oyun oynanırken kural değişmez ve şeffaflık diye tekrar tekrar konuşuyor. Sayın Cengiz bir şeyi unutuyorsunuz. Sırf sizin için geçen sezon talimat değişti. Sayın Cengiz 150 gün ceza aldı. TFF'ye mektup yazıp yardım istediler ve talimat değişti. Hani oyun oynanırken kurallar değişmezdi? Sizin için değiştirdiler, bu sene de eski haline geri döndüler. 'Fenerbahçe'den 6 yedik ama o sene şampiyon olduk' diyor. Ama o sene Beşiktaş şampiyon oldu. Şimdi hangi birine cevap verelim şaşırdık. Anlaması zorlu durumlar bunlar."

"ÖRGÜT İDDİASININ ASILSIZLIĞI KESİNLEŞTİ"

"3 Temmuz süreci bizim için kabul edilemez derecede uzamıştı. Midemizi bulandıran haberlerin yanında iyi haberler de oluyor. Geldiğimiz noktada herhangi bir örgüt olmadığının saptanması önemli bir adım. Başkanımız Aziz Yıldırım'a yönelik örgüt iddiasının asılsızlığı mahkeme tarafından da netleşmiştir. 3 Temmuz sözde şike davasının kumpas olduğuna inancımız tamdı, daha da kesinleti. Bu kararın camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz."

"KURŞUNLANMA OLAYIYLA İLGİLİ AİHM'E GİDEBİLİRİZ"

"Kurşunlanma olayıyla ilgili hala en ufak bir gelişme olmaması hayatın olağan akışına aykırıdır. 50 kişinin ölebileceği bir saldırı yapıldı. 8 Şubat 2020 itibariyle hala hiçbir gelişme olmadığını görüyoruz. Olaydan 5 yıl geçtikten sonra delillerin bulunmasının da zorlaşacağını düşündüğümüzde AİHM girişiminde bulunmak durumunda kalacağımızı belirtmek istiyorum."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (28 Eylül 2020)