comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Koç'tan hakem mesajı! "Sürekli yaygara koparılmamalı"

24 Kasım 2022, Perşembe 19:02
Ali Koç'tan hakem mesajı!

Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, korsan yayının Türk futbolu için çok ciddi bir sorun olduğunu ve kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerektiğini söyledi. 

FutbolArena - Kulüpler Birliği toplantısının ardından Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

"KORSAN YAYIN SORUNU"
Korsan yayını için kanun çıktı. Devletimize teşekkür ediyoruz. Bizim için önemli olan 1.5 sene sonra ihaleye bu sistemin tamamen yürürlüğe girmiş vaziyette, gereken cezaların uygulandığı vaziyette olması lazım. Bugün Türkiye Cumhuriyetindeki Süper Lig'in değeri 115 milyon dolar. 350-400 milyon dolar arasında. Bir kanun çıktı. Umut verici ama yeterli değil. Çünkü bu yayını yapanların hepsi yurt dışında. Onları cezalandırmak mümkün değil. Artık kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerekiyor. 

"YABANCI HAKEM KONUSU"

Son 10 yılda hakemlerden en çok canı yanan kulübün başkanı olarak söylüyorum ki, hakem konusu kronikleşmiş bir problem. Özellikle son 20 senede gelişerek, artarak sorun haline geldi. Yurt dışında da ne yazık ki Türkiye'de şampiyonlukların  Kulüplerin sabırlı olması lazım. Her işi kötü giden kulübün 2-3 haftada bir yaygara kopartırsa hiçbir yere varamayız. Yaygara kopartırp karşılığı alında takdirde de bir yere varamayız. Hepimizin sorunu bu. Mevcut hakemler var. İki konu var yabancı hakemle ilgili. VAR mı yoksa orta hakem mi? Şu anda 22-23 hakemimiz var. 29 hakeme ihtiyacımız var. En azından bu dönemn için 6 eksiği yabancı hakemlerle giderme konusunda ısrar var. Federasyonumuz VAR tarafında bunu yapmaya çalışıyor. O da doğru bir adım. Görüştükleri bazı ülkelerden olumsuz yanıt aldılar. Diğer ülkelerde de eksikler var. Ancak bir gelişim var federasyonda. Biz orta hakem yabancı hakem görüşümüzü TFF'ye ileteceğiz. Dünyaya baktığımızda Suudi Arabistan ve Yunanistan önemli maçlarda yabancı hakem kullanıyor. Diğer ülkelerde hakem değişim programı var. Hepsini inceledik. Göze en çok çarpan Yunanistan ve Suudi Arabistan'daki durum bu. 

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!