comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Koç'tan Emre Belözoğlu kararı ve yeni teknik direktör

01 Haziran 2021, Salı 14:28
Ali Koç'tan Emre Belözoğlu kararı ve yeni teknik direktör

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, basın mensuplarıyla bir araya geldi. FBTV'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ali Koç'un açıklamaları haberimizde.

"PAZAR GÜNÜ KISITLAMALARIN DEVAM EDECEĞİNİ HESAP EDEMEDİK"
"Duyumlarımızdan bazı endişelerimiz vardı, dünkü açıklamaları beklemek istedik. Pazar günü kısıtlamaların devam edeceğini hesap edemedik. Yeni bir duyuru yapmamız gerekiyor. 12-13 Haziran'ı 1 gün geriye çekmek, hukuken mümkün değil, mahkemelik bir konu bile olabilir. Olmadığı takdirde, yarın geceye kadar yeni duyuru yapacağız. Onu yaparsak da seçim 25-26'sına kalacak."

"SİSTEMİ DEĞİŞTİREMİYORSAK KENDİMİZİ DEĞİŞTİRECEĞİZ"

"Her sene, 'Rıdvan Dilmen sezonu, Serdar Tatlı sezonu' gibi algılar yaratılıyor. Bu artık normalleşti. Buna inananların sayısı da azalıyor. Ne yazık ki bu Türk futbolunun yarası. Bu iftiraları ve imaları her sezon yapanlar ve insanların buna inanmasını sağlayabilmek hakikaten üstün bir başarı. Bundan sonra sistemi değiştiremiyorsak kendimizi değiştireceğiz. Biz eski köye yeni adet getirmeye çalışıyoruz. Ortamı germeden, centilmence başarının gelebileceğini göstermeye çalışıyoruz. Saf ve dürüst olmayı, üçkağıtçı, iftiracı bir kişiliğe tercih ederim. Bu tip operasyonları değiştiremiyorsak, kendimizi değiştirip, birinci günden itibaren düşünmeye başlayarak misli misli karşılık verecek temaslarımız, iletişimlerimiz olacak. Şöyle de sormak lazım, 'Niye hep Fenerbahçe?'"

"EMRE BELÖZOĞLU'NA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

"Başkanlık dönemim için, 'inşallah sadece bir hocayla geçer' dedim ama bir türlü kan uyuşmasını sağlayamadık. Biz de aynı hocayla devam etmek isterdik ama olmadı. Emre Belözoğlu'na yaptığı tüm hizmetler için teşekkür ediyorum. Ben Emre'yi yöneticiyken tanırdım, yönetici olmadığımda da tanırdım ama başkan olduktan sonra çok daha yakından tanıma fırsatım oldu. Kendisinden ne istediysek bugüne kadar elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Zamanı geldiğinde kendi cebinden harcayarak elini taşın altına koydu. Yaptığımız bazı transferlerde yanlışlıklar olabilir ama kısıtlı imkanlarımıza rağmen bu konuda çok başarılı bir iş çıkardı. Sonra kendini teknik direktör olarak buldu. Riskli bir karardı ama bir saniye bile düşünmedi. Sahada gördüğümüz futbol da Fenerbahçelilerin beklentisine yakın bir seviyedeydi. Şampiyonluğu Sivas maçında kaçırdık."

"YABANCI TEKNİK DİREKTÖR KARARI ALDIK"

"Teknik direktörlük konusunda 3 alternatifimiz vardı. Emre ile devam etmek, tecrübeli yabancı bir teknik direktörle Emre'nin birlikte çalışması ve yeni bir teknik direktör. Bizim düşüncemiz, bana göre 5-10 sene sonra Türkiye'nin açık ara en iyi hocası Emre Belözoğlu olacak. Ancak içinde bulunduğumuz durumda bu tercihi yapmanın büyük bir risk olabileceğini düşünüyoruz. Emre'yi de riske atmamak adına yabancı hoca kararı verdik. Düşünmek için zaman istedi ama sıcak baktığını söyleyemem."

"ŞAMPİYONLUĞU SİVAS MAÇINDA KAYBETTİK"

"Hayal ettiğimiz Fenerbahçe sadece futbolda şampiyonluğa oynayan bir Fenerbahçe değildi. Kurumsal anlamda ve diğer tüm branşlarda başarı hedefledik. Şu ana kadar istediğimiz sonuçları alamadık. Bunun pek çok nedeni var. Bu sene şampiyonluğu Sivas maçında kaybettik. Bizim 14-15 puanımız gitti ama biz buralara kadar getirdik. Bizim futbolcularımız Sivas maçında kaybetti. Belki yeterince motive olamadık. Biz bu sene şampiyon olsaydık arka arkaya şampiyonlukların geleceğine inanıyordum. Benim inancım, bu sene futbolun rengi sarı lacivert olacak. Şu an elden çıkarmayı düşünmediğimiz için reddedemeyeceğimiz teklifler gelebilir. Geldiği taktirde şampiyonluk için takımın bel kemiği olan oyuncularımızı kolay kolay bırakmayacağız. Bir stoper, bir kanat, iki forvet ve belki de bir bek transferi istiyoruz. Bu sene 15 milyon euroluk satışımız olabilir. Gelecek sene bizi şampiyon yapacağına inandığımız kadro şu anda elimizde."

"TEKNİK DİREKTÖR GÖRÜŞMELERİNE BAŞLAYACAĞIZ"

"Teknik direktörümüzün en geç kampa kadar belli olması gerekiyor. Ne kadar erken olursa bizim için avantaj. Benim tahminim Haziran'ın üçüncü haftasına kadar belli olur. Nasıl bir futbol oynatmak istediğimizi, disiplin açısından nasıl bir hoca olması gerektiğini belirleyerek bir liste çıkarıyoruz. Ardından paramızın yetip yetmeyeceğine bakacağız. İstediği her transferi yapabilen hocaların buraya gelerek şapkadan tavşan çıkarması zor. Bizim tercihimiz ve odaklandığımız nokta Portekiz ve Alman ekolü. Tarz, profil ve geçmiş başarılara bakarak hareket ediyoruz."

"BIELSA İLE HENÜZ TEMASIMIZ OLMADI AMA KALİBRE OLARAK O SEVİYEYE BAKIYORUZ"

Oyuncu sattığımız zaman iyi satıyoruz. Belki o konuda iyi not verirsiniz. O yüzden ümitliyim. Sattığınızın 3'te 1'i limite yansıyor. Özellikle pandemide olağanüstü ekonomik şartlarda belki bu sezon transfer satışlarını 1'e 1 alırlar. Bir şey olmalı. Limitlerin düzelmesi lazım. Bielsa bize çok ifade edilen bir hoca. Temasımız olmadı ama kalibre olarak o seviyeye bakıyoruz. 

"HAKKIMIZI VERİN!"

3 Temmuz kumpası olmasaydı biz 2-3 sene arka arkaya şampiyon olurduk. Orada hakkımız var. Burada hakkımız var. Emsaller var. Örnekler var, her şey var. Tarih var. Orada da hakkımı vermeyeceksin. Zaten sahada hakkımı yiyorsun. Denizli'de kaybettiğimiz şampiyonluk başka ülkede olsa o maç biter miydi? Ondan sonra Fenerbahçe her şeyi hazmedecek. Öyle yok. Artık hakkımızı verin." 

"GELİR GELMEZ 37 MİLYON EURO BORÇ ÖDEDİK"

Gelir gelmez 37 milyon euro borç ödedik. Hiç kendilerine hata bulmuyorlar mı demesin insanlar. Biz çok hata yaptık. Yanlış tercihler yaptık. Kıymetli zaman kaybettik. Belki bu sezon almayacağımız, o zamanki şartlarda almak zorunda olduğumuz kararlar aldık. İnsanlara fazla müsama gösterdim. 

"EMRE BELÖZOĞLU KARARI"

Emre Belözoğlu daha önce göreve gelseydi farklı olur muydu? Tabii ki bunu sorduk. Bu bir varsayım ama. Tersi de olabilirdi. Ancak Emre Belözoğlu liderliği, karakteriyle futbolcuları Fenerbahçe ruhuna daha yakın hale getirdi. Ancak şampiyonluğu son ana kadar kovaladıysak bunda Erol hocanın da katkısı var. Genel itibariyle bir başarısızlık varsa sorumluluk benimdir.

"YERLİ HOCAYLA DEVAM EDERSEK EMRE BELÖZOĞLU OLUR"

Yerli hocayla devam edersek Emre Belözoğlu'ndan başka bir isim olmayacak. Emre Belözoğlu, Türkiye tarihinin en iyi hocası olacak. Bunu da yazın bir yere. 5 senedir hazırlanıyor

"HAKEM HAVUZUNU GENİŞLETMELİYİZ"

Biz niye 13-14 hakem üzerinde dönüyoruz? Hakem havuzunu genişletmeliyiz. Genç hakem işi sekteye uğradı. Hazır olmayan gençleri büyük maçlara verdiler. Onlar hata yapınca, kötü maç yönetince eskisi gibi maçlara verilmedi. Yine aynı isimlere verildi. MHK, bir hakemin ismi Ali Koç diye onu atayanı işten aldı. Komik değil mi? Komik. 

"BİZİM FORMALARIMIZ ARTIK YILDIZSIZ OLACAK"

Ağustos'ta Avrupa'da 5 büyük takımla 3. formamızın lansmanı yapılacak. Değişik ve enteresan formalar. Bir sonraki sezonun formalarını seçime getirdiler. Yaklaşımları değişik. Taraftarlarımızın çok hoşuna gideceğini düşünüyorum. Ancak forma konusunda bir şey atlamışım. Bizim formalarımız artık yıldızsız olacak.
Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!