comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Koç: "Şaşkınlıkla karşıladım"

14 Kasım 2019, Perşembe 11:36
Ali Koç:

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Dergisi'nde ele aldığı yazısında hakem kararları hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

FutbolArena - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı lacivertli kulübün aylık dergisinde bir yazı kaleme aldı. Süper Lig'in 10. haftasında oynanan Kayserispor maçı öncesi ve sonrasında yaşananlar hakkında açıklamalarda bulunan Ali Koç, TFF'ye de çağrıda bulundu.

"PUAN AÇISINDAN OLMAMIZ GEREKEN YERDE DEĞİLİZ"
"Futbol Takımımız, ligin 11.haftasında Kasımpaşa'yı yenip son 4 maçta 9 puan toplayarak milli araya ligin ikinci sırasında girdi. Sezonun 10.haftasındaki Kayserispor maçında hem pek çok gol fırsatlarından yararlanmamamız hem de bize göre kabul edilemez hakem kararları neticesinde farklı kazanmamız gereken maçta çok değerli üç puan kaybı yaşadık.

Futbolun matematiği tüm değerlerde rakiplerimizin çok önünde olduğumuzu göstermesine rağmen oyun kalitesi anlamında istikrarı maç boyunca sürdüremememiz ve dış saha performansımız sebebiyle bugün puan açısından olmamız gereken yerde değiliz. Beklentimiz her maçın kritik önem taşıdığı sezonun geri kalan kısmında takımımızın dış saha maçlarında da seri galibiyetler alarak şampiyonluk yolunda başarıyla yürümesidir."

"ŞAMPİYONLUĞA DAHA EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ"

"Uzun lig maratonunda inişli çıkışlı dönemler futbolun doğal ortamında tabii ki olacaktır. Teknik Direktörümüz Ersun Yanal ve ekibinin liderliğinde, futbolcularımızın sergilemiş olduğu takım ruhu, aidiyet duygusu ve birbirine olan bağlılıkları ile en önemli gücümüz olan taraftarımızın coşkulu desteği sayesinde bu sezon şampiyonluğa daha emin adımlarla yürüyoruz."

"HAKEMLER BASKI ALTINA ALINDI"

"Bizler camia olarak tamamen sahaya ve şampiyonluğa odaklanmışken hiç arzu etmememize rağmen son haftalarda saha dışında yaşanan tartışmaların parçası yapıldık. Bu noktada ligin 10. haftasında bizi hiç ilgilendirmeyen bir maçta yapılan hakem hataları ile ilgili bir spor kanalında cereyan eden tartışmalarda yakışıksız yorum ve ithamlarla kulübümüz adreslendi, hakemler baskı altına alındı. Futbolda yaratılan bu algı, bir kez daha taraftarlar arasında gerginliğe ve sosyal medyada çirkin atışmalara sebep oldu."

"SAVCILIĞA ŞİKAYETİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

"Her fırsatta futbol ortamındaki güven, adalet eksikliğine ve bu durumun toplumumuzda yarattığı olumsuz ve son derece ayrıştırıcı etkilerine dikkat çeken bir kulübüz. Bu doğrultuda sorumsuzca bu yorum ve algıları üreten şahıslar hakkında bir açıklama yaparak 6222 sayılı yasa kapsamında savcılarımıza çağrıda bulunduk. Bununla beraber Fenerbahçe olarak da bu kişiler hakkında 6222 sayılı kanuna istinaden şikâyetimizi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gerçekleştirdik."

"HAKLI OLMAKTAN ÇOK HAKLI KALMAK ÖNEMLİ"

"Öte yandan, her daim Fenerbahçe'nin en büyük savunucusu olan taraftarlarımız kulübümüze karşı yapılan bu haksız söylem ve ithamlar karşısında devreye girerek refleks göstermiş, bu kişilere karşı ‘izleme izlettirme' boykot çağrısında bulunmuşlardır. Taraftarlarımızın demokratik haklarını kullanarak Fenerbahçe'lerini müdafaa etmek adına göstermiş oldukları bu değerli tavırları için teşekkür ederiz. Ancak buna mukabil bu mücadelemizde haklı olmaktan çok haklı kalmanın önemli olduğunu hatırlatır; her türlü şiddet, hakaret ve yakışıksız ifadelerden uzak durmalarını önemle rica ederiz."

"KAYSERİSPOR MAÇIMIZI YÖNETEN HAKEME GÖREV VERİLDİ"

"Bunların dışında aynı açıklamamızda Türkiye Futbol Federasyonu'na da bir çağrı yaparak hakem atamaları ve tüm kamuoyunda tartışma konusu olan hakem hataları konularında Türk futbolunun geleceğini de düşünerek kendilerini göreve davet etmiştik. Akabinde bizzat TFF'yi ziyaret ederek de endişelerimizi aktardık.

Özellikle hakem atamaları konusu bizim açımızdan önem teşkil ediyordu. Zira bu sezon kazandığımız maçların hakemlerine bir sonraki hafta görev verilmiyor; puan kaybettiğimiz maçlarda ise bu durum yaşanmıyordu. Bir de bu yetmiyormuş gibi 10. haftada en çok tartışılan üç hakemden ikisi dinlendirilirken Kayserispor maçımızın hakemine 11. haftada görev verildi. Hakemlere mesaj verme riski barındıran bu atama süreçleri bakalım bundan sonra nasıl gerçekleşecek?"

"ŞAŞKINLIKLA KARŞILADIM"

"Kulübümüzün internet sitesinden yaptığımız bu açıklama hiçbir şekilde saygısız bir üslup, söylem, hakaret içermemesine rağmen “sportmenliğe aykırı açıklamalar” gerekçesiyle kulüp başkanı olarak PFDK'ya sevk edildim. Bunu şaşkınlıkla karşıladım. Bu noktada federasyonumuzdan beklentimiz ifade özgürlüğünü kısıtlayacak cezalar yerine kurallar çerçevesinde dile getirdiğimiz saptamalar karşısında gerekli incelemelerin ve tatmin edici açıklamaların yapılmasıydı. Zaten çağrımız da bu yöndeydi."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"