comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Koç konuştu! Liglerin durumu, yeni hoca, transfer

15 Mayıs 2020, Cuma 15:49
Ali Koç konuştu! Liglerin durumu, yeni hoca, transfer

Fenerbahçe'de Başkan Ali Koç, Divan Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, video konferans yoluyla yapılan Yüksek Divan Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu.

"OBRADOVIC, FENERBAHÇE'NİN YAŞAYAN EFSANESİDİR"
"Obradovic Hocamız Fenerbahçe'nin yaşayan efsanelerindendir. Geçen sene Euroleague Final Four'a kadar müthiş bir performans sergiledik. Belki de en kolay final four olacağını düşünüyorduk ama hiç beklemediğimiz ve arzu etmediğimiz şekilde tamamladık. Muhteşem başlayan sezon çok kötü bitti. Yeni sezon planlamasına başladık.Hocamızın istek ve beklentilerine göre çalışmalar yaptık. İyi bir kadro kurmamıza rağmen hiç tahmin etmeyeceğimiz şekilde sezona başladık. Gördüklerimize bizler de inanamadık. Tam toparlanmaya başlarken ligler iptal edildi. Eğer sezon devam etseydi belki de tarihe geçecek bir geri dönüş yapabilirdik. Hocamızın bize yaşattığı eşsiz zaferler nedeniyle sezon nasıl biterse bitsin sonsuz kredisi olduğunu belirttim. Kendisi burada kalmak istediği sürece Fenerbahçe onun evidir."

"ÖZGÜVENİMİZ KAYBOLDU"

"Futbolda şampiyonluk havası yakalaşmışken birden geçen sezona geri döndük. 7 maçta 21 puan kaybettik. Şampiyonluk adayı olarak gösterilirken bu duruma geldik. Bunun nedenleri hem iç hem de dış faktörler oldu. Devre arası transfer dönemi büyük bir fırsattı ama bu imkanı kullanamamız bizim için sıkıntılı oldu. Puan kayıplarının başladığı haftalarda yaşadığımız konsantrasyon eksikliği, futbolcuların şampiyonluk inançlarının zedelenmesine neden oldu. Özgüvenimiz kayboldu. Takım içi rekabeti üst seviyeye getiremedik."

"HAKEM HATALARI DA SONUÇLARI ETKİLEDİ"

"Aleyhimize yapılan hakem hataları da sonuçları etkiledi. Bu hatalar öyle bir boyuta geldi ki, en azılı Fenerbahçe karşıtı medya mensupları bile 'Fenerbahçe doğranıyor' yorumlarını yaptılar. İş bu boyuta geldi. Bu durum Samandıra'da 'Bizi şampiyon yapmayacaklar' düşüncesini doğurdu. Yabancı futbolcular şaşırdılar. Bu konuda bizler de yeteri derecede futbolcularımıza bu konuları anlatamadık."

"ŞU ANDA 3 HOCAYLA GÖRÜŞÜYORUZ"

"Önümüzdeki senenin planlarını yapıyoruz. Teknik direktör konusunda aslında erteleme öncesinde de çalışmalarımız vardı. 3-4 hocamızla görüştük, bir tanesiyle neredeyse anlaşmışken EURO 2020 tarihi değişince çalışmalarımız sekteye uğradı. Şu anda yerli ve yabancı 3 hocayla görüşüyoruz. Genç, aç, çok çalışan, Türkiye'yi iyi bilen veya buraya çok çabuk adapte olabilecek, 40-50 yaş arasında, ekonomik yapımıza uyabilecek, takım içerisinde rekabeti sağlayabilecek, çok değişik taktikleri deneyebilecek, cesur olabilecek bir hoca arıyoruz. Aceleci de davranmıyoruz, vaktimiz var. Transferde daha çok yerli piyasaya odaklanıyoruz. Şu anda yabancı oyuncuları bir nebze erteliyoruz. Bu sene transfer penceresi çok farklı olacak."

"MAAŞ İNDİRİMİ KONUSUNDA HENÜZ GÖRÜŞMEDİK"

"Futbolcuların şu anda tüm alacakları ödenmiş durumda. Maaş indirimi konusunda henüz görüşme yapmadık. Herkes bu sezonu konuşuyor ama asıl sıkıntı gelecek sezon olacak. Bu sezonun büyük bölümü zaten ödendi. Uluslararası kuruluşlar da bu konuda kulüplerin yanında. Zaten çökmüş olan futbol ekonomisi daha kötü duruma gelecek. Ne kadar kombine satılacak, maçlar seyircili mi oynanacak, yayıncı kuruluş konusu ne olacak bunları bilmiyoruz. Sponsorlar yavaş yavaş çekilmeye başladı. Futbol ekonomisi ve kulüplerin durumuyla ilgili tünelin sonunu tam göremiyorum. Artık eski maaşlar kesinlikle olmayacak. Bu sene bizim takımımızda 3 milyon euronun üzerinde maaş alan yok. Gelecek sene belki bu rakam 1,5 - 2 milyon euro olacak."

"ALTYAPI YATIRIMLARINA AĞIRLIK VERİLMELİ"

"Hep yabancı sayısını konuşuyoruz. Bana sorarsanız sayıdan çok kaliteleri ve maaşları önemli. Artık altyapı yatırımlarına ağırlık verilmesi gerekiyor. TFF'nin kulüplere ilk 11'de en az 2 futbolcu oynatma zorunluluğu getirmesi gerekiyor. Bu dönüşümü hızlandırmak ve teşvik etmek gerekiyor."

"LİGLER OYNANACAKSA BAZI KONULARA AÇIKLIK GETİRİLMELİ"

"Ligleri devam ettirme çabasını anlayışla karşıladığımızı vurguladık. Devam etmesi konusunda bazı konulara açıklık getirilmesini istedik. Nelerle karşılaşabileceğimizi ortaya koymamız gerekiyor. UEFA, bütün paydaşlarla fikir alışverişi yapıyor. Mesela Türkiye'de futbolcuların da fikirleri alınmalı. Ligler oynanacaksa aynı takvim üzerinden oynanmalı. Türkiye Kupası da bu şekilde aynı takvimle oynanmalı. Bize farklı bir takvim diretmeyin. Hızlandırılmış bir takvimden bahsediliyor. Bunun artısı da var, eksisi de. Bununla ilgili en iyi kararı TFF verir. Önümüzde alternatifler var. Şahsen, alt liglerin kesinlikle oynanmaması gerekir. Uygulanması istenen kuralların buralarda uygulanması mümkün değil. Bütün senaryolar değerlendirilmeli. Oynanacaksa askeri kamp yöntemi uygulanabilir. Tüm takımlar maçlar başlamadan 2-3 hafta önce kampa alınabilir. Ligler oynanmayacaksa da nasıl tescil edileceği açık ve şeffaf olarak değerlendirilmeli. Futbolun tüm paydaşları olarak bir araya gelerek yeterince konuşamıyoruz."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"