comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Koç: "Galatasaray dışındaki kulüplerle ilişkimiz çok iyi"

31 Ekim 2019, Perşembe 23:11
Ali Koç:

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, beIN Sports'un konuğu oldu. Ali Koç, kulübün mali yapısı dışında Galatasaray kulübüyle yaşadıkları gerginlikler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, beIN Sports'un konuğu oldu ve Güntekin Onay'ın sorularını cevapladı. 

"KRİZ YÖNETMEKTEN DOLAYI REFORM SÜRECİ YAVAŞ İLERLEDİ"
Kriz yönetmekten dolayı reform süreci yavaşladı. Futbolda geçen sezon yaşadığımız sıkıntılar bizi fazlasıyla üzdü ve yordu. Talihsiz bir yıl geçirdik. Basketbolda da talihsizlikler yaşadık. 

"674 MİLYON LİRA FAİZ YÜKÜMÜZ VAR"

Sermaye artırımı, sıcak para, sponsorluklarla 120-130 milyon euro kadar bir girdimiz oldu. Sıkıntımız, yarattığımız gelirleri kullanamıyoruz. %80-90'ı finans kurumlarına gidiyor. 674 milyon liralık bir faiz yükümüz var. Mali sorunlarımızı aylardır anlatıyoruz ancak camia olarak içinde bulunduğumuz finansal sorunların farkında değiller. Miras olarak aldığımız yük, diğer kulüplere göre çok fazla. Bütün operasyonu çevirebilmemiz için her sene 1.2 milyar lira nakite ihtiyacımız var. Fenerbahçe'nin yarattığı nakit 800 milyon lirayla 1 milyar lira arasında değişiyor.

"BORÇ YAPILANDIRMA İHTİYACIMIZI KARŞILAMADIĞI İÇİN İMZALAYAMIYORUZ"

Borç yapılandırmasını niye imzalayamıyoruz? Bizim ihtiyaçlarımı karşılamıyor. İmza attığımız an temerrüte düşüyor. Temerrüte düştüğünüz an ağır yaptırımlar var. UEFA'ya da 15 Ekim'e kadar imzalayacağımızı söylemiştik ama uzatma istedik. Fenerbahçe olarak yeniden yapılandırmaya imza atamadık, atmaya ihtiyacımız var. Devletimize ve bankalara, kulüplerin kendi imkanlarıyla dönemeyeceğini gördükleri ve yapılandırma destekleri için teşekkür ediyorum. 2 yıl faiz ödemesi, 2 yıldan sonra ana para ödemesi ihtiyacımızı karşılamıyor. Bu borç yapılandırmasından çok borç tasviyesi. 

"FENER OL KAMPANYASI"

Fener Ol kampanyasını Temmuz sonuna doğru yavaşlattık. Taraftarımız devam etsinler. 150 milyon civarı kaynak sağladık, hedef 200 milyondu. Kalan aylarda bu açık kapanacaktır.

"BENFİCA'YI ÖRNEK ALIYORUM"

Ali Koç, "Avrupa'da idari anlamda örnek aldığınız bir kulüp modeli var mı?" sorusuna, "Benfica'nın yapısı Fenerbahçe'ye çok benziyor. Dernek ve 160 bin küsür üyeleri var. Birden çok spor branşı var. Çok kısa süre önce batak durumdaydı. Bugün geldiği noktaya bakıldığı zaman çok iyi işleyen, sportif başarı sağlayan, Avrupa'da belli bir noktalara gelen ve sattığı oyunculardan bütün borçlarını ödemiş bir kulüp." yanıtını verdi. 

"AZİZ YILDIRIM İLE İLİŞKİMİZ TEK TARAFLI HARİKA"

Aziz Yıldırım ile tek taraflı olarak ilişkimiz harika. 3 Haziran sabahı el sıkıştık en son. Devir teslim törenine katılmadı. Sonraki süreçte iki kez telefonundan ve ofisinden ulaşmaya çalıştım. Can Bartu'nun vefatında çok istedim gelsin konuşma yapsın diye, olmadı."

"GALATASARAY - BAŞAKŞEHİR MAÇINDAKİ ÇİRKİN OLAYLAR YAYINCI KURULUŞTA GÖSTERİLMEİ"

Türk futbolunda adalet sağlanacaksa yayıncı kuruluş özetleri en doğru şekilde gösterilmeli. Geçen sene derbi maçta kornerden gol yedik ama top auta çıkmıştı. Göstermediniz. G.Saray-Başakşehir maçında çirkin olaylar yaşandı ama yayıncı kuruluşta gösterilmedi.

"GALATASARAY DIŞINDAKİ KULÜPLERLE İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ"

Galatasaray ile olan ilişkinizi nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna yanıt veren Ali Koç, "Bizim Galatasaray dışındaki kulüplerimizle ilişkilerimiz iyi. Önce genel olarak yanıt vereyim. Bizim çok büyük sorunlarımız ve ortak çıkarlarımız da var. Pastayı büyütmek ve bu ligi cazip hale getirmek adına, yayın ihalesinde gelirleri arttırmak adına ortak çalışmak zorundayız. Sahada mücadele etmeliyiz ama saha dışında iş ortağıyız, paydaşız. Birlikte iş yapma kültürünü genişletmek zorundayız. Avrupa'da kulüpler birliğinde inanılmaz işlere imza atıyor. 3-4 sene sonrası için neler neler konuşuyorlar. Devrim niteliğinde yenilikler konuşuluyorlar. Biz de bu konuma gelebilmeliyiz. Tribünlere oynarsak, sosyal medyada yazılıp çizilenlere ayak uydurursak bu birlikteliği sağlayamayız." dedi. 

Galatasaray dışındaki kulüplerle ilişkilerimiz çok iyi. Galatasaray'la da pozitif ilişkiler kurmalıyız. Ülkenin iki büyük kulübünün gergin olması hoş değil. Bu gerginlikten fayda sağlayan gruplar, tahrik edici yaklaşımlar ne yazık ki ilişkilerin arzu ettiğimiz seviyeye gelmesini engelliyor. Ne yazık ki benim arzu ettiğim seviyede değil. 3 Temmuz sürecinden sonra çok büyük darbe yedi. Ben ne yöneticiyken, ne de başkan olduğumdan beri hiçbir kulübe saygıda kusur etmedim. Benim ne söylediğime bakılmalı. İşler hep başka yerlere çekiliyor. Ben hep sistemsel konuşuyorum. 

ALANYASPOR MAÇIYLA İLGİLİ KARAR HAKKINDA

Alanyaspor maçı kararına katılmıyorum ama saygı duyuyorum. Ancak daha IFAB raporu gelmeden Zekeriya Alp'in görüş bildirmesi hata! IFAB raporu Kesin var. Biz istedik, yok dediler. Raporun birinde kural hatası olduğu söyleniyor."

Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)