comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Koç: 'Emre şapkadan tavşan çıkardı'

28 Ekim 2020, Çarşamba 14:28
Ali Koç: 'Emre şapkadan tavşan çıkardı'

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Emre Belözoğlu hakkında açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Emre Belözoğlu'nun sportif direktör olarak tanıtıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

ALİ KOÇ: "EMRE BELÖZOĞLU, TÜRK FUTBOLUNUN EN ÖNEMLİ OYUNCULARINDAN"
"Emre Belözoğlu kim diye sorsak herkes başka şeyler söyler. Ortak söylenecek bir şey var ki, Türk futbol tarihinin en önemli ve başarılı oyuncularından biri. Gerek Türkiye'de Galatasaray, Fenerbahçe ve Başakşehir'de gerekse yurt dışında dünyanın en önemli 5 liginin 3'ünde yıllarca oynamış ve başarılı olmuş bir futbolcu. Emre yepyeni bir kariyere yelken açıyor. Yıl 2018-19 ve kış ayları. İlk yarının sonlarına doğru Fenerbahçe çok kötü gidiyordu ve beklemediğimiz sonuçlar alıyorduk. Göksel Başkanın izniyle Emre Belözoğlu ile görüştüm ve dertleştik. Benim yerimde olsan ne yapardın diye sordum. Sağ olsun her şeyi benimle paylaşmıştı. Güvendiğim, tanıdığım ve Fenerbahçe için kalbi atan bir insana danıştım. Seneye sen ne yapacaksın diye sordum. Sezonu tamamlayıp bir süre İtalya'ya taşınmak ve ardından Türkiye'nin en iyi teknik direktörü olma kariyeri olduğunu söyledi. Sezon bitince Emre'nin bir sezonluğuna takıma kaptan olarak katılmasını istedik. Ve geçen sene Emre yuvasına kaptan olarak geri döndü. 20. haftada şampiyonluğun en güçlü adayı olan Fenerbahçe, sezonu kötü bir noktada tamamladı. Sezon içerisinde pandemi sürecini yaşadık, hocamızla yollarımızı ayırdık." 

ALİ KOÇ: "EMRE, ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARDI"

"Yeni hoca seçimi için acele etmemeye, iyi araştırmaya karar verdik. Emre Belözoğlu, doğru bir futbol aklımızın olmadığını söyleyerek adımları buna göre attı. Değişik bir transfer dönemi yaşadık. Hoca seçimimizi de Emre ile birlikte düşündük ve karar verdik. Ardından transferlerimizi yapmaya başladık. Harcama limitleri nedeniyle manevra alanımız dardı ama Emre şapkadan tavşan çıkardı. Transfer döneminin yıldızı Emre oldu. Emre birçok ligde oynadı ama sonrasında daha önemli işler yapmış. Kurduğu dostluklar yıllar sonra kulübümüze fayda sağladı. Bu beni çok etkiledi. Emre Belözoğlu'nu yeni sportif direktörümüz olarak bugün açıklıyoruz."

ALİ KOÇ: "TÜNELİN SONUNDA IŞIK GÖRÜYORUM"
"Emre ve ilgili arkadaşlarla birlikte trnasfer döneminde mükemmele yakın iş çıkardığımızı düşünüyoruz. Erol Hoca ile birlikte iyi başladık. Sıkıntılı günlerimiz elbette olacak, beklemediğimiz takımlara puanlar kaybedebiliriz. Bunlar olacak. Genç bir ekibiz ama inançlıyız. Henüz test edilmedik, test edildiğimiz süreçler de olacak. Bizim tek vücut olarak aynı hedefe odaklanarak hareket etmemiz lazım. Kapalı kapılar arkasında belki birbirimizi yiyeceğiz, bunlar olacak ama tünelin sonunda ışık görüyorum. İmza benim için tamamen bir formalite. Hiç konuşmadık. Sözleşme şartı da sunmadı. Ne imzalarsanız odur dedi. Emre tam bir Mohikan. Kendisine hayırlı olmasını diliyorum."

"EMRE NORMALDE DE TERSTİR, BEN DE TERSİM"
"Emre de bakmayın normalde terstir. Ben de ters olabilrim. Çünkü özü, sözü bir insanlarız. Böyle olduğu zaman da insanların birbirlerine güvenmeleri kolay oluyor. Erol Hoca için de bunu söyleyebilirim."

"MAAŞ YÜKÜNÜ AZALTTIK"

"Moses ile yolları ayırdık, o bizi epey rahatlattı. Kruse ayrılığı oldu. Vedat'ın satışına başında karşıydım ama iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Bonusları eklediğiniz zaman iş başka noktaya geliyor. Maaş yükünü azalttık, satışlarımız oldu. Yeni transferlerin maaş bütçeleri, gidenlere oranla daha ekonomik şartlardaydı. Yeniden yapılandırma görüşmelerini de başlatıp, belirli temel konularda anlaşma sağladığımız için bu sene ödememiz gereken ana para limitlerini bir sonraki sezona erteleyince ana para hesaplaması da olmadı. Bu nedenle limitimiz açıldı. Bizi 177 milyon limitte tutmaya çalışsalar bu gerçekçi olmazdı."

"KADRO MALİYETİNİ DÜŞÜRMEMİZ GEREKİYOR"

"Emre'nin ve hocanın en büyük görevi şu anda 50 milyon euro olan kadro maliyeti, 35-40'a düşürebilmek. Bunu yaparken de şampiyonluğa oynayan takım yaratmak. Şimdi altyapıdan oyuncu çıkarma işine eğilecekler. Daha küçük bütçelere, yarışmacı takım kurmamız gerekiyor."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!