comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ali Ece'den Fenerbahçe yorumu: "Emre Belözoğlu tipi katalizör bir orta saha lazım"

07 Ocak 2018, Pazar 11:15
Ali Ece'den Fenerbahçe yorumu:

Fenerbahçe'de ikinci yarı öncesi hazırlıklar ve transfer çalışmaları devam ederken Ali Ece, Fanatik'teki yazısında önemli noktalara değindi

FutbolArena - Fenerbahçe'de transfer çalışmaları ve ikinci yarı kamp hazırlıkları devam ederken spor yazarı Ali Ece, Fanatik'teki yazısında önemli noktalara değindi.
 

Ali Ece'nin ikinci yarı öncesi Fenerbahçe değerlendirmesi


Fenerbahçe'de ilk yarıda 25 farklı oyuncunun oynadığını dile getiren Ali Ece, takımın yeniden şampiyonluk potasına girmesi için 2 farklı oyuncuya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ali Ece, Fanatik'teki yazısında Fenerbahçe için geniş bir yazı kaleme aldı.
Ali Ece'nin yazısı:

Fenerbahçe sezonun ilk yarısında 25 farklı futbolcuya forma şansı verdi. Teknik direktör Aykut Kocaman'ın resti sonrası tekrar şampiyonluk potasına sokan dönüşümün hedefe ulaşması için ise iki farklı oyuncu daha gerekebilir. Ancak bu oyuncular ya tutarsa tipi oyuncuları değil garanti oyuncular olmalı. Robin van Persie giderse gitsin, zaten son 1 yıldır sadece formada adı yazıyor, içinde ise gerçek van Persie'nin yerinde yeller esiyor. 

"4. İSME GEREK YOK"

Sakatlığını tamamen atlatan Janssen, ön tarafta daha çok topla buluşturulacak bir Soldado ve sonradan oyuna dâhil edilince ikisinden farklı bir katkı yapabilecek Fernandao varken ara transferde 4. bir santrfor alınması zaruri değil. Hele zaman zaman Aykut Kocaman'ın 4-6-0'vari bir oyun alternatifini de tercih ettiğini hesaba katarsak Valbuena ve Giuliano hocanın kafasında forvet kontenjanından da sayılıyorlar.

"NEO-EMRE GEREK"

Takımda asıl eksik olan, Emre Belözoğlu tipi katalizör bir orta saha... Emre'nin, Adebayor'u bulduğu toplardaki gibi golün kısa yolu olarak Janssen'i, Soldado'yu gol yollarında daha çok besleyecek bir oyuncu lazım

Ben Fenerbahçe'de asıl eksik olanın Emre Belözoğlu tipi katalizör bir orta saha olduğunu düşünüyorum. Emre'nin, Adebayor'u bulduğu toplardaki gibi golün kısa yolu olarak Janssen'i, Soldado'yu rakip kaleye daha yakın yerlerde bulabilecek, gol yollarında onları daha çok besleyebilecek bir oyuncu gerek. Defansif orta saha başka yerini kaybetmeden ofansif katkı veren orta saha bambaşka. Fenerbahçe'ye ikincisinden gerek. Somut bir örnekle: Fenerbahçe orta sahasında Mehmet Topal yer alsa bile bir de ön tarafa gelince Mehmet Topal'ın taraftarın tepkisine neden olan hatalı pasları yapmayanı gerek. 

"KAVRAMA UYACAK"

Takım savunması disiplinine sahip bir ofansif orta saha, mesela 1.5 yıl önceki Sosa tipi bir oyuncu. Ya da Emre Belözoğlu gibi oyunu geriden derin oyun kurucu kimliğiyle yüksek tempoda kurabilen ayrıca rakip ceza alanına yakın yerlerde de skora istikrarlı olarak katkı yapabilecek, en azından asistin asistini yapacak bir orta saha. İlla eski tarz salt ofansif 10 numara tipinde bir merkez orta saha değil de Aykut Kocaman'ın “antrenör takımı” kavramına uyacak defansif ve ofansif açıdan eşit ağırlıklı bir merkez orta saha...

İLLA BİLİNMESİNE GEREK YOK

Kocaman döneminde bir diğer Avrupa'nın “taşra ligi” Slovenya'dan alınan Skubic'in de diğer kanat beki olarak ne kadar verimli olduğunu da hesaba katalım: Fenerbahçe sol bek kontenjanında Aykut Kocaman'ın onarmak istediği bir sorun varsa bunu en iyi yine hocanın kendisi başarabilir. Bu oyuncu illa çok bilinen büyük bir isim olmayabilir, takımın gücünü büyütürken kendisi de büyüyecek potansiyelde sisteme uygun bir sol bek yeterli olabilir.

"BU MESELEYİ HOCA ÇÖZER"

Kocaman, Konya'yı çalıştırırken sudan ucuza aldığı Barry Douglas'ı bambaşka bir seviyeye çıkardı. Uygun şartlarda bu tarz bir isim bulunursa, şampiyonluk iddiası da güçlenir

Fenerbahçe eğer bu kilit oyuncuyu uygun şartlarda bulabilirse eldekilerden daha iyi bir sol bek de kadroya katarsa şampiyonluk iddiasını güçlendirir. Aykut Kocaman, Konyaspor'u çalıştırırken sudan ucuza kadroya kattığı Barry Douglas'ı bambaşka bir seviyeye çıkardı. Şu anda İngiltere Championship'te açık ara lider olan ve Premier Lig'e çıkmasına kesin gözüyle bakılan Wolves'ın ve ligin asist krallığı tahtında 8 asistle Douglas oturuyor. İskoç oyuncu, 8 asistin yanı sıra 4 de gole imza attı. Konya'ya gelmeden önce A Milli Takım'a bile seçilmeyen oyuncuyu Aykut Kocaman da, Polonya Ligi'nden bulup almıştı. 

Sarı Lacivertli takımla ilgili Fenerbahçe Haberleri için özel sayfamızı takip edebilirsiniz.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)