comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Alex de Souza, Altınordu forması giydi

28 Mart 2018, Çarşamba 14:07

Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden, Fenerbahçe'nin eski kaptanı Alex De Souza, Altınordu'nun Selçuk'taki İsmet Orhunbilge Tesisleri'nde 6-8 Nisan'da düzenlenecek uluslararası U12 İzmir Cup'ın başlama vuruşunu yapmak için Türkiye'ye gelecek.

FutbolArena - Kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmamayı prensip edinen Altınordu'nun Başkanı Seyit Mehmet Özkan, Fenerbahçe -Galatasaray derbisinin oynandığı 17 Mart'ta İstanbul'da bir araya geldiği Alex'e Altınordu forması giydirerek Brezilyalı yıldıza olan saygısını gösterdi.


Alex de Souza'nın Altınordu formalı fotoğrafı


Brezilya'ya dönen Alex de Souza, 3 Nisan Salı günü İstanbul Çırağan Sarayı'nda düzenlenecek 5. U12 İzmir Cup'ın basın toplantısına da katılacak. Turnuvanın açılışını daha önce Fatih Terim, Şenes Erzik, Gheorghe Hagi ve Abdullah Avcı gibi ünlü isimler de yapmıştı. Bu yıl 21 ülkeden 56 takımla adeta Dünya Kupası'na dönüşecek organizasyona Türkiye'den de 10'u Süper Lig ekibi olmak üzere toplam 22 kulüp katılacak.

İzmir Cup'a bir dönem Galatasaray'da görev yapan Jan Olde Riekerink ile eski Fenerbahçeli Salih Uçan da özel konuk olarak katılmıştı.
 

UEFA, Altınordu'yu neden ziyaret etti?


Torbalı'daki Metin Oktay Yerleşkesi, Selçuk'taki İsmet Orhunbilge Tesisleri ve Kuşadası'ndaki Beytulah Baliç Yerleşkesi'ni inceleyen, tüm yetkililerden bilgiler alan Delaney, Altınordu'nun benzersiz bir değişim projesi olduğuna dikkat çekti. "Altınordu, tesisleri, organizasyon yapısı, planlamalar ve vizyonu ile Avrupa'daki bir çok kulüpten önde, eksiksiz bir proje" saptamasında bulunan Delaney, "105 ayrı bölgede 6 binden fazla futbol okulu öğrencisine sahip olmak bile ayrı bir proje" dedi.
"İzmir'e gelmeden önce bildiklerimle gördüklerim arasında çok büyük farklar var" diyen Delaney, "Böyle bir projeyi anlayabilmek için yerinde incelemek gerekiyor. Burada gerçek bir vizyon ve futbol felsefesi var.  25 futbol sahası, 43 milli futbolcu, Freiburg'a, Roma'ya transfer olan oyuncular,  6 bin 500 futbol okulu öğrencisi, oyuncuların uluslararası seviyede üst düzey maçlar oynaması... Müthiş. Bu projeyi anlatmak ve UEFA ile neler yapılacağına bakmak artık benim görevim" diye konuştu.

Altınordu projesini yurt dışında tanıtmayı "görev" edindiğini belirten TFF 1. Başkan Vekili, FIFA ve UEFA İlişkileri Sorumlusu Servet Yardımcı ise "Ülkemizin bu benzersiz ve Avrupa'daki kulüplerin çok ötesindeki olan gerçeğinin tanıtımına yardımcı olmaktan mutluyum. Türkiye'de yeni Altınordular yaratmak için kulüpleri desteklemeli ve yüreklendirmeliyiz. Mehmet Bey'in önünü açmak ve bu projeyi uluslararası futbol platformuna taşımaktan onur duyarım" şeklinde konuştu.

Spor Toto 1. Lig ile ilgili haberlere Spor Toto 1. Lig Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.