comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Alanyaspor - Fenerbahçe maçında kural hatası mı yapıldı?

30 Nisan 2021, Cuma 09:49
Alanyaspor - Fenerbahçe maçında kural hatası mı yapıldı?

Süper Lig'de Alanyaspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta yaşanan penaltı pozisyonu tartışma yarattı.

FutbolArena - Süper Lig'in 38. haftasında Fenerbahçe deplasmanda Alanyaspor ile golsüz berabere kaldı. Sarı lacivertlilerin kazandığı penaltının VAR incelemesi sonrası ofsayt gerekçesiyle iptal edilmesi tartışma yarattı. Sabah Gazetesi'nden Ahmet Çakar, karşılaşmada kural hatası yapıldığını öne sürdü.

"SKANDALA İMZA ATTILAR"
"Sonunda bunu da gördük… Sezon başından beri Serdar Tatlı'nın hakemleri, olmayan elleri verdiler, açık penaltıları görmediler, bazen çizgileri yamuk çektiler ama dün gece bir skandala imza attılar. Maçta bir kural hatası var. FIFA oyun kuralları der ki, tabii ki kabaca söylüyorum, 'ofsayttaki bir oyuncu topa doğru hareketlendiğinde topa dokunmadan önce bir faulle karşılaşırsa onun ofsaytta olması söz konusu olmaz, pozisyon faulle cezalandırılır'. Dün gece aynısı oldu. Valencia, Tzavellas'ın önünde, ofsayt pozisyonunda top oraya doğru atılıyor, Valencia topa hareketleniyor, Tzavellas arkadan penaltıyı yapıyor. Ve Yaşar Kemal Uğurlu da haklı olarak penaltıyı veriyor. Ama o da ne! VAR müdahalesiyle penaltı iptal olup ofsayt veriliyor.
Eski yıllarda böyleydi ama bundan birkaç yıl önce kural değiştirildi. Yukarıda da belirttiğim gibi, ofsaytta bile olsan topa dokunmadığın sürece bir penaltıya maruz kalırsan ofsayt söz konusu olmaz, penaltı verilir."

"KİTAPTA YAZILANIN TERSİNE KURAL HATASI"

"Dün gece hakemler şaşırdı, beceremediler. Lig bitiyor artık, bırakın fahiş hataları, tuhaf kural hatalarına da imza atmaya başladılar. Kim ne derse desin, dün gece yapılan bir hakem hatası değildir. Hakem bir eli görmez veya penaltıyı yanlış değerlendirir, bunlar kabulümüzdür, hatadır ama hakem hatasıdır. Dün gece yaşanan ise tartışmasız kitapta yazdığının tam tersine verilmiş bir kural hatasıdır. Sonuçta Türk hakemleri artık iflas etmiş ve bitmiştir. Bunun da baş sorumlusu Serdar Tatlı MHK'si ve onu göreve getirenlerdir."

Son dakika Fenerbahçe Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"