comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'nin rakibi Atromitos'u tanıyalım

08 Ağustos 2015, Cumartesi 00:17
Fenerbahçe'nin rakibi Atromitos'u tanıyalım

Yunanistan futbolunu oldukça iyi tanıyan Yunan spor yazarı Mariano Vega, Fenerbahçe'nin Avrupa Ligi'ndeki rakibi Atromitos'u yorumladı.

FutbolArena Analiz - Atina takımı Atromitos ligde son iki sezonda normal sezonda evinde hiç maç kaybetmedi. Bunu başarabilen başka hiçbir takım yok. Yunanistan Ligi'ndeki statü gereği 2. sıra ile 5. basamak arasında yer alan takımlar 34 haftalık normal sezonun ardından play-off maçları yapıyor. Atromitos da iki sezondur bu play-off'a katılma başarısı gösteriyor. Play-off'ta yer aldığı iki sezonda çıktığı toplam altı iç saha maçında sadece bir defa PAOK'a yenildi. Bir başka deyişle Atromitos, Yunanistan Ligi'nde son iki sezonda evinde oynadığı 40 maçta sadece 1 defa mağlup oldu. İç sahada gürültülü bir seyircileri var ama çok fazla sayıda taraftara sahip değiller. 9 bin seyirci kapasiteli küçük bir stadyumları var.
 
Yeni sezon öncesi oyuncu kadrosunda büyük bir değişim yaşanmadı. Geçen sezonun ortasında savunma oyuncusu Tavlaridis, Panathinakos'a gitmişti ama onsuz oynamaya alıştılar. Sezon sonunda da kaptan Nastos ile yollar ayrıldı fakat bunun takım için bir kayıp olduğu söylenemez.
 
Atromitos'ta yeni sezon öncesi teknik direktörlüğe Michalis Grigoriou getirildi. Genel anlamda 4-3-3 sistemiyle oynuyorlar. Orta alanda görev alan Godoy, Usero ve Pitu hücuma fazla çıkmıyorlar. Bu isimlerin arasından Pitu zaman zaman ileriye destek verse de onun da önceliği savunma. Hücum hattında ise Marcelinho, Napoleoni ve Umbides yer alıyor. Savunma ve orta saha hücuma çıkarken topu Umbides'e aktarmaya çalışıyor. 33 yaşındaki Arjantinli futbolcu, Atromitos'a gelmeden önce Orduspor forması giyiyordu. Hızlı bir kanat oyuncusu. Umbides özellikle hızlı hücumlarda Marcelinho'nun boş alan bulmasını bekleyip topu ona aktarmaya çalışıyor. Forvette görev alan Napoleoni de hızlı bir isim. Yunan basınında çıkan haberlere göre Napoleoni'ye gelen bazı teklifler var ama Atromitos'un oyuncuyu satması beklenmiyor. Yeni transfer Le Tallec ise henüz tam anlamıyla hazır olmadığından Fenerbahçe karşısında ilk 11 çıkmayacağı tahmin ediliyor. Avrupa Ligi'nde bir önceki turda AIK ile oynanan iki maçta toplam 5 dakika forma giyebildi. Genel olarak bu üç oyuncuyla (Umbides, Marcelinho ve Napoleoni) hücum eden bir takım. Marcelinho daha çok sol kanattan topla içeriye dribling yapmayı seven bir oyuncu. Napoleoni ise Umbides ya da Marcelinho'dan gelecek pasa göre ceza sahası içinde pozisyon alıyor. Bunlara zaman zaman orta sahadan Pitu destek veriyor.
 
Atromitos kapalı bir oyun anlayışına sahip. Orta saha oyuncuları bile çok fazla hücuma destek vermiyor. Kontratak futbolunu çok iyi uyguluyorlar. En tehlikeli oyuncu Marcelinho ama takımın lideri Umbides. Bir kanat oyuncusu fakat zaman zaman maç içinde 10 numara pozisyonuna da geçiyor. O anlarda Pitu sağ kanat gibi oynamaya başlıyor. Genel olarak hücum organizasyonları ise Umbides'in sol kanada taşıdığı toplarla Marcelinho'nun olduğu sol kanattan atak yapmak.
 
Stoperler Fitanidis ile Lazaridis üç yıldır birlikte oynuyorlar. Birbirlerini çok iyi tanıyan ve tamamlayan iki savunma oyuncusu. Zayıf noktaları ise ağır oluşları. Hızlı bir forvet oyuncusuna karşı sorun yaşayabilirler. Hava toplarında iyiler. Sadece defansif anlamda değil, Atromitos'un kullandığı duran toplarda da hava hakimiyetlerinin avantajıyla tehlike yaratabiliyorlar.
 
Sol bek Bittolo, sağ bek Kivrakidis'e kıyasla biraz daha hücuma çıkan bir isim olsa da o da öncelikle işin savunma kısmına önem veriyor. Savunma odaklı bir takım fakat bunu defansta bekleyerek yapmıyorlar. Oyunlarındaki ana prensiplerden birisi orta alandaki pres. Bu yüzden top rakipteyken savunma oyuncuları da biraz orta sahaya yaklaşarak rakibi orta alanda sıkıştırmaya çalışıyor. Rakip stoperlere pres yerine orta alanda takım halinde yoğun bir pres yapmayı tercih ediyorlar.
 
Eğer Fenerbahçe kontrollü bir oyun anlayışı benimserse Atromitos'un açık bulması çok zor olur. Atromitos da benzer bir anlayışı tercih ettiğinden oyun sıkışacaktır. Atromitos'un zayıf karnı orta sahanın arkası. Eğer orta sahadaki presi aşarak rakip ceza sahasına yaklaşmaya başlarsanız boş alan bulabilir ve tehlikeler yaratabilirsiniz.  

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)