comScore

Galatasaray Galatasaray

Felipe Melo'nun transfer hikayesi FutbolArena'da

13 Ağustos 2015, Perşembe 22:15
Felipe Melo'nun transfer hikayesi FutbolArena'da

Galatasaray'ın tecrübeli oyuncusu Felipe Melo sözleşmesini uzattı. Peki ayrıntılar?

FutbolArena Özel - Galatasaray'ın Felipe Melo anlaşmasının tüm ayrıntılarını FutbolArena'dan okuyacaksınız.
 
Geçtiğimiz 2014-2015 sezonu sonunda Galatasaray Lig şampiyonluğunu ve Haziran ayı başında da Türkiye Kupasını kazanmıştı. Bunun üzerine Melo, ailesiyle birlikte İstanbul'dan ayrılmaya kadar verdi. Roberto Mancini'nin kendisini istediğini biliyordu ve hem çocuklarının İtalya'da eğitim görmesi istiyordu hem de Galatasaray'daki misyonunu doldurduğuna inanıyordu. 
 
Melo, Galatasaray yöneticileriyle konuştu ve 20 Temmuz'a kadar süre aldı. Onunla birlikte Sneijder, Muslera, Chedjou gibi oyuncular da 20 Temmuz'a kadar izinliydi yani ilk etapta Melo'ya ekstra bir izin verilmemişti. 
 
Melo 20 Temmuz'a kadar Galatasaray'ın istediği bonservisi bulamadı. İnter hem Melo'ya istediği ücreti vermeye, hem de Galatasaray'a bonservis vermeye yanaşmadı. Felipe Melo bunun üzerine Brezilya Ligi takımlarıyla da görüştü ancak oradan aldığı teklifler daha da düşüktü. 

Bonservis sorunu Jose Rodriguez ile çözüldü
 
20 Temmuz'da dönen Melo, kalmak istemediğini yineledi ve Galatasaray yönetiminden bonservisinde indirim yapılmasını talep etti. Orta yol, Jose Rodriguez transferiyle sağlandı. Melo'nun menajeri, bonservis bedeli ödenmeden Jose Rodriguez'in Galatasaray'a gelmesini sağladı. Bu sayede de Galatasaray Melo için bir bonservis talep etmeyecekti. 
Kondogbia'yı aldılar
 
Fakat İnter geçen süre zarfı boyunca o bölgeye esas transferini yaptı. İtalyanlar 30 milyon Euro'ya Kondogbia gibi bir transferi bitirmişti ve Melo'ya ihtiyaçları azalmıştı. Melo için Galatasaray'a bonservis vermeseler dahi, sözleşme teklifini düşürdüler. Melo İnter'den, Galatasaray'daki kadar bir ücret alamadı. Tekrar bonservissiz başvurduğu Brezilya kulüpleri de Melo'ya istediği parayı veremedi. 
 
El mahkum Galatasaray'a dönen Melo ile Galatasaray yönetimi masaya oturdu. Artık Melo'nun her sezon sonu yaptığı kaprislerden sıkılan yönetim 1+1+1 yıllık sürecek bir sözleşme imzaladılar. Geçmiş sözleşmesini revize ettiler. Melo bu sezon yine 3.1 milyon Euro ve 25 bin Euro da maç başı almaya devam edecek. 
 
Ancak...! Artık ipler Galatasaray'ın elinde
 
Eğer Galatasaray performansından memnun kalmazsa veya belindeki sakatlık nüksederse 2015-2016 sezonu sonunda, yani önümüzdeki sezon sonu Galatasaray'ın sözleşmesini fesh etme hakkı var. Yine keza Melo'nun da sözleşmesini fesh etme hakkı var ancak Galatasaray yönetimi bunu umursamıyor. Zira 32 yaşında bile 2.6 milyon değerinde sözleşme bulamayan Melo'nun seneye 33 yaşında böyle bir teklif alması hiç beklenmiyor.
 
Yani Melo artık kapris yapma şansını yitirdi. Ve önümüzdeki sezon 2.6 milyon Euro'luk sözleşmesini kazanmak istiyorsa bu sene performans vermek zorunda. Galatasaray yönetimine göre artık ipler Galatasaray'ın elinde. 

SİNAN YILMAZ

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)