comScore

Galatasaray Galatasaray

Fatih Altaylı: 'Galatasaray'dan cemaatçi futbolcuları ben gönderdim'

21 Şubat 2017, Salı 20:01
Fatih Altaylı: 'Galatasaray'dan cemaatçi futbolcuları ben gönderdim'

Eski Galatasaray yöneticisi Fatih Altaylı yaptığı yorumlarla gündeme oturdu.

FutbolArena - Bloomberg kanalında yayınlanan programa yorumcu olarak katılan Fatih Altaylı, şok edecek açıklamalarda bulundu.

Aziz Yıldırım'ın 'şike davasında yanlız kaldığı' ile ilgili isyanında hak veren Altaylı, "O dönemde Fenerbahçe dışında  Beşiktaş, Trabzonspor ve bazı Anadolu kulüplerinin başkanları, yöneticileri, futbolcuları da gözaltına alınmıştı diyen Altaylı, Galatasaray'dan ise nedense kimsenin olmadığını söyledi. 


Galatasaray şike yaptı mı?


Galatasaray'ın şike sezonunda hiçbir iddiası olmadığını hatırlatan Altaylı, "Belki Galatasaray bu işlere hiç girmemiştir onu bilmiyorum ama Galatasaray'da yöneticilik yaparken Abdürrahim Albayrak'la ters düşmüştüm" dedi. 
Abdürrahim Albayrak'ın kendisinin yöneticilik yaptığı bir dönemde, bir mekanda karşılaştığı hakemi masasına davet ettiğini öğrendiğini ifade eden Altaylı, "Aradım, hemen o masadan kalkıyorsun kardeşim, ne işin var senin hakemlerle? dedim"  şeklinde konuştu. Galatasaray'da kimsenin böyle şeyleri sevmediğini aktaran Altaylı yine de kimse için de kefil olamayacağını dile getirdi.


Fatih Altaylı, "Fenerbahçe şike yapmadı diyemem"


Aziz Yıldırım'ın şike davasında yanlız bırakılması konusunda isyanın haklı olduğunu söyleyen Altaylı, "Bütün mesele sadece Fenerbahçe'nin üzerine yıkıldı ama başka kulüpler de vardı" dedi. 

"Ortadaki delillere bakarsan, bir girişimler olmuş. Şimdi bunlar 'kumpas' deniyor falan ama biliyorsunuz Türkiye'de herkes inanmak istediğine inanıyor." şeklinde konuşan Altaylı, "Şunu iddia etmiyorum ben, 'Fenerbahçe suçsuzdur' diyecek bir noktada değilim. Neden? Çünkü davanın düşme sebebi şu: Delillerin toplanmasındaki usulsüzlük... Yani dinlemeler usulüne uygun yapılmamış. Yani bu telefon görüşmeleri yapılmadı, bunlar oralara gitmediler, bunlar gelmediler anlamına gelmiyor. Bunu herkes bir defa bir kenara yazsın." dedi.

Altaylı konuşmasına "UEFA'nın da cezayı verip geri almamasının temel sebebi de bu. Çünkü UEFA ceza davası gütmüyor, delillere bakıyor. Kendince inandırıcı buluyor ve ceza kesiyor. Onun için de ortada Fenerbahçe'ye yönelik bir kumpas olduğu kesin ama kimse Fenerbahçe'ye şike yapmamışken, yapmış gibi bir kumpas düzenlemiyor. Sadece Fenerbahçe'ye özel bir izleme yapıyorlar, kumpas tarafı bu." şeklinde devam etti.


Aziz Yıldırım cemaatçileri kulübe üye mi yaptı?


Aziz Yıldırım'ın haksız olduğu tarafın cemaatle mücadele olduğunu belirten Altaylı, "O dava açıldığı gün, bu davayı açan savcı hangi kulübün taraftarıydı? Hangi kulübün üyesiydi? Hakim hangi kulübün üyesiydi? Fenerbahçe... Davanın devredildiği hakim hangi takımlıydı? O da Fenerbahçe... Peki bu isimleri kulübe üye yapan, hatta belki kendi talepleri yokken bile üye yapıp kartlarını götüren, 'efendim kulübümüze hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz' diyen kimdi? Aziz Yıldırım..." ifadelerini kullandı. Altaylı ayrıca "Peki yönetim kurulunda hiç mi FETÖ'ye yakın kimse yoktu Fenerbahçe'nin? Vardı biliyoruz da şimdi burada söylemek istemiyorum. İktidara yakın da vardı, Fethullah Gülen denen adama yakın da bir sürü adam vardı. Eski Başbakan'ın damadından tut da, onun yeğenine kadar. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın oğluna kadar herkes de vardı Fenerbahçe yönetiminde. Yok muydu? Şimdi kalkıp da 'biz cumhuriyetin bekçisiydik onlar bundan başımıza geldi' falan. Bunları ben yemem." şeklinde konuştu.


Galatasaray'da cemaatçi futbolcular kimlerdi?


Cemaate yakın Galatasaraylı futbolcuları takımdan kendisinin temizlediğini vurgulayan Altaylı, "Onların büyük bölümünü de ben attım kulüpten. O futbolcularla mücadele eden tek adam bendim ortada görünen. Galatasaray'da gizliden bu konuya eğilenler vardı belki ama açık mücadele eden bendim. Bu yüzden de hem Zaman gazetesinin hem de iktidar partisi ile cemaat ortak hareket ettiği için partiye yakın gazetelere hedef olan yine bendim. Hakan Şükür'den ötürü, Hakan Ünsal'dan ötürü..." dedi. 

Cemaatçi kulüp olarak Galatasaray'ın gösterilmesine çok kızdığını söyleyen Altaylı, "Kardeşim kim değildi? Galatasaray'da yönetimde yoktu mesela ama futbolcularda vardı. Peki mesela Emre Belözoğlu cemaatçi değil miydi Fenerbahçe'de oynayan. Net bilinen bir şey. Arif Erdem, Hakan Şükür ne kadar cemaatçiyse Emre de o kadar cemaatçiydi. Bu cemaatciler o zamanlar makbul insan olarak gezinip futbolcuları, ünlüleri kendi içlerine katıyorlardı. Biz küfür yedik, dinlendik ama bir gün teslim olmadık." ifadelerini kullandı.
 

Galatasaray Teknik Direktörü Tudor'a, Fatih Altaylı'dan olay sözler


Kardemir Karabükspor'daki görevinden ayrıldıktan sonra Galatasaray'ın başına geçen Igor Tudor'un transfer süreciyle alakalı olarak da çarpıcı yorumlarda bulunan Fatih Altaylı, "Tudor'un yaptığı da bir hiyarlık. Neden hıyarlıktır? En azından kadroya al sahaya çıkarma. Kazansaydı sorun yok. Bruma'sız daha iyi oynadı." diye konuştu. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)