comScore

Fahrettin Koca'dan uyarı ve umut verici bilgiler (Koronavirüs)

22 Nisan 2020, Çarşamba 20:29
Fahrettin Koca'dan uyarı ve umut verici bilgiler (Koronavirüs)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündemle ilgili konuştu. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlediği basın toplantısında 22 Nisan 2020 Çarşamba günü Koronavirüs vaka sayılarıyla birlikte gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

"AVRUPA VE ABD'DEKİ DRAMATİK SAHNELERİ YAŞAMADIK"
Avrupa ülkelerinin, ABD'nin karşılaştığı dramatik sahneleri yaşamadıysak, sebebi açıktır. Dünyanın pek çok ülkesinde hastaların stadyumlarda, AVM, fuar alanlarında tedavi edilmeye çalışıldığını gördük. Üstelik yatak sayısının fazlalığına rağmen. Biz %30 dolulukla bu hizmeti sürdürüyoruz. Hastanelerdeki yükü ne kadar hafiflettiğimizi ve burada tedaviden başarılı sonuç elde ettiğimizi göstermesi için önemlidir. 

22 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA KORONAVİRÜS VAKA SAYILARI

Bugünkü test sayısı: 37.535
Bugünkü vaka sayısı: 3.083
Bugünkü can kaybımız: 117
Bugünkü iyileşen hasta sayısı: 1.559

"YATAK DOLULUK ORANIMIZ BİZDE DAHA DÜŞÜK"

Avrupa'daki yoğun bakım yatak doluluğu ise Türkiye'deki doluluğu karşılaştırınca ilginç bir sonuçla karşılaşıyoruz. Ülkemiz çok iyi durumda. Türkiye'de her üç yataktan sadece bir tanesi doludur, iki tanesi boştur. Avrupa'da bütün yataklar dolu. 

Zatürre ile ilgili doğrudan ilişkili olan ölüm oranlarına bakalım şeklinde konuşan Fahrettin Koca, ülkelere göre ölüm oranlarını paylaştı:

ABD %5.3
İspanya: %10.5
İtalya: 13.2
Almanya: 3.5
Birleşik Krallık: 13.5
Fransa: 17.3
Çin: %5.5
Belçika: 14.7
Türkiye: %2.3

"HAYATINI KAYBEDENLERİN %80'İ 60 YAŞ ALTINDA"

Bizim yoğun bakımız hasta sayımızda son günlerde düşüş var. Eğer tedbirleri zamanında almasaydık, riskli grupta çok yüksek vefat oranları olurdu. Avrupa'dan farklı bir tabloda olmazdı. 10 binleri bulan vefat sayısından bahsediyor olurduk. Bu salgında kimse bana bir şey olmaz gücüne sahip değildir. Hayatını kaybedenlerin %8'i 60 yaşından küçük ve başka herhangi bir hastalığı olmayan kişilerdir. Koronavirüs sağlıklı bünyeleri de yendi. Tedbiri her yaş grubunda elden bırakmayalım. 

KORONAVİRÜS MUTASYANA UĞRAYARAK DEĞİŞİKLİK Mİ GÖSTERİYOR?

Mutasyonla ilgili yapılan birçok çalışma var. Türkiye'de de benzer şekilde virüsün izole edildiğini söylemiştim. Farklı mutasyonların, farklı bölgelerde olduğunu biliyoruz. Ancak şu an bizim bildiğimiz bilgi, bu mutasyonun bulaşıcılığını etkilemediği şekilde. 

AŞI GELİŞME ÇABALARI HANGİ AŞAMADA?

Türkiye'deki aşı çalışmaları şu an 6 merkezde devam ediyor. 3 merkezimizde virüsün izolasyonu sağlandı. Gelişmeler oldukça bilgilendireceğiz. Dünyadaki gelişmeler insanlara uygulanma noktasında yol aldığını söyleyen İngiltere oldu. Aşıyla ilgili konuyu sorduğumuzda yarın için uygulanacağını ama her şey iyi giderse Eylül'den önce kullanılacağının söz konusu olmadığı yanıtını aldım. 

YENİ DALGA TEHLİKESİ BEKLENİYOR MU?

Yeni bir dalga tedbirlere uymamızla doğru orantıda. Bazı illerimiz yer yer daha riskli. Önümüzdeki dönemde bazı illerimizde daha farklı yaklaşımlar içinde olabiliriz. Bundan sonraki süreçte o illerdeki vaka sayısının dağılımıyla doğru orantılı olarak yapacaklarımızı belirleriz.  

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"