comScore

Fahrettin Koca'dan umut verici açıklama! 'Azalma var'

10 Nisan 2020, Cuma 20:25
Fahrettin Koca'dan umut verici açıklama! 'Azalma var'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgını hakkında son gelişmeleri basın toplantısında açıkladı.

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Nisan 2020 Cuma günü Koronavirüs vaka verileriyle birlikte salgın hakkındaki son gelişmeleri basın toplantısında paylaştı. 

"SAĞLIK ORDUMUZA GÜVENİN"
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şu an itibariyle toplam sağlık personel sayısı 1.061.635. Bunun 165.363'ü doktor. 204.969'U hemşire. Bir bu kadar diğer sağlık ve destek personelimiz var. Sizler için gece gündüz görev başında olan sağlık ordusudur. Bu orduya güvenin. 

"BANA BİR ŞEY OLMAZ DÜŞÜNCESİ TEHLİKELİ"

Salgını kontrol altına alma gücümüze, hastalıkla mücadele gücümüze, gerekli tedavi imkanlarını sunma gücümüze inanın. Ufak bile olsa riske karşı kendinize güvenmeyin. Tekrar ediyorum. Bir şey olmaz düşüncesi tehlikelidir. Eğer bu mücadelede duruma daha ciddiyetle yaklaşmak yerine, gevşeklik gösterirsek başarı zaman alır. Normal şartlarda yaşamlarını sürdürecek olan insanları kaybederiz. Tek bir hayat dahi olsa tedbirlere sıkıca sarılmaya, fedakarlıkta bulunmaya değmez mi?

"GÜNEŞİN ÇEKİCİLİĞİNE DİRENELİM"

Güneşin sokakların çekiciliğine biraz daha direnmek zorundayız. Şu ana kadarki kazanımı kaybetmeyelim. Biz çok daha büyük bir baharı bekliyoruz. Sabırlı olalım. Büyük bahara daha var. Evde kalalım. Sokakların çekiciliğine biraz daha direnmek zorundayız. 

10 NİSAN 2020 CUMA KORONAVİRÜS VAKA VERİLERİ

Bugünkü test sayısı: 30.864
Bugünkü vaka sayısı: 4.747
Bugünkü can kaybımız: 98
Bugünkü iyileşen hasta sayısı: 281

Toplam test: 307.210
Toplam vaka: 47.029
Toplam can kaybımız: 1.006
Toplam iyileşen hasta sayısı: 2.423

"TÜRKİYE'DEKİ VAKA SAYISINA GÖRE ÖLÜM ORANI"

Türkiye'de vaka sayısına göre ölüm oranı %2.15 Nüfusu 10 milyonu aşan ülkeler arasında Türkiye 12. sırada yer almaktadır. Erken tanı ve tedavide kullanılan yöntemden kaynaklı sonuç olduğunu düşünüyoruz. Kendimize korumanın yolu başkasına dikkatten geçer. Herkes emin olsun ki, millet, devlet el birliğiyle biz bu Koronavirüsü mutlaka yeneceğiz. 

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ


"ARTIŞ HIZI AZALDI"

İstanbul özelinde seyrin nasıl gittiğini rakamlarla konuştuk. Bu dönemde taramayı, test sayısını arttırdık. Vaka sayısının artışı doğaldır. Ancak biz bu dönemde hastaneye yatış, yoğun bakıma yatış ve entübe edilen hasta sayısının bir stabil döneme girdiğini, artış hızının yavaşladığını söyleyebiliriz. Bu tabi ki bizi rahatlamamalı. 

"YATAK PROBLEMİMİZ YOK"

İstanbul için yatak, yoğun bakım doluluk oranımız %59.5 Normal yataklarımızın doluluk oranı %50.2 Yani bu anlamda şu anda herhangi bir soruun olmadığını rahat söyleyebiliriz. Türkiye'de yatak doluluk oranımız %36.3 

"YOĞUN BAKIM SÜRECİMİZ DİĞER ÜLKELERE GÖRE DÜŞMEYE BAŞLADI"

Yoğun bakım sürecimiz diğer ülkelere son haftalarda giderek düşmeye başladı. Tedavi başarımızın çok iyi olmasının sonucu olarak görüyoruz. Entübe hasta sayımızın azalmaya başladığını söyleyebilirim. İstanbul gibi merkezi bir yerde 1 haftalık zaman diliminde 2-3 kat artışlar beklerdik. Bu dönemde bu artışları görmemiş olmamız bizim için önemli. 

AŞI VE İLAÇ ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

Çin Bilim Kurulu ile bugün arkadaşlarımız görüştü. Türkiye olarak geldiğimiz durum, tedavideki yaklaşımımız paylaşıldı. Çin Bilim insanlarının bize ifade ettiği,  ilk basamak sağlık hizmetimizin Çin'den daha iyi olduğu ve yapılan tedavi sürecinin de başarılı olduğu yönünde. Türkiye'ye güvenelim. Altyapısı bu kadar güçlü bir ülkeyle gurur duymalıyız. 

TÜM VATANDAŞLARIMIZA UYARI!

Bütün vatandaşlarımıza önümüzdeki 2-3 hafta önemli olduğunu, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını, temas, izolasyon ve mesafeyi dikkatle önemsemelerini ifade ediyoruz. Bu dönemde ne kadar evde izolasyonu sağlayabilirsek başarı oranımız artar. 

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)