comScore

Fahrettin Koca'dan Ercüment Ovalı'nın paylaşımına flaş cevap!'

17 Nisan 2020, Cuma 18:13
Fahrettin Koca'dan Ercüment Ovalı'nın paylaşımına flaş cevap!'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısında Koronavirüs salgını hakkında son gelişmeleri paylaştı. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Fahrettin Koca, Profesör Doktor Ercümant Ovalı'nın sosyal medya hesabından Koronavirüs tedavisi için açıkladığı ilaçla ilgili gelen soruya da yanıt verdi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın basın toplantısından önemli anlar:
"SOMUT VERİLER! İLERİ YAŞ POZİTİF VAKA SAYISINDA CİDDİ AZALMA VAR"

Evde izolasyonun somut sonuçlarını paylaşmak isterim. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın dışarı çıkışını kısıtladık. Ardından virüsü taşıma riski taşıyan gençlerimizde tedbir aldık. İleri yaş pozitif vaka sayısında belirgin yönde azalma var. 

17 NİSAN 2020 CUMA VERİLERİ

Bugünkü test sayısı: 40.270
Bugünkü vaka sayısı: 4.353
Bugünkü can kaybımız: 126
Bugünkü iyileşen hasta sayısı: 1.542

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 23 NİSAN'LA BİRLEŞTİRİLİP 4 GÜN MÜ OLACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Daha sonraki haftalarla ilgili sokağa çıkma yasağı konusunda bugünkü toplantıda gündeme gelen bir durum yok. Sonraki haftalar gündeme gelebilir ama Bilim Kurulu karar mercihi değil, tavsiye kararları veren bir kurumdur. 23 Nisan yasağıyla ilgili bir durum bugün gündeme gelmedi ama zannediyorum haftaya gelebilir." ifadelerini kullandı. 

"HASTA ARTIŞ HIZIMIZ DÜŞTÜ! DÜNYADAN FARKLI TEDAVİ UYGULAMAMIZ VAR"

Hasta artış hızımız düştü. Ölüm artış hızımız durağan dönemine girdi. Sağlık kuruluşlarımızın doluluk oranı stabil hale geldi. Bu tablo bizim için sevindirici. Çünkü dünyaya göre farklı uygulamalarımız var." Bu tablo bizim için sevindirici. Dünyaya göre farklı uygulamalarımız var. Tedavi anlamında farklı uygulalarımız var. Biz bu farklılıklarımızı dünya bilim insanına hızla yayın yaparak göstermek istiyoruz. Bunu da yapacağımıza inanıyorum. 

ERCÜMENT OVALI'NIN İLAÇ AÇIKLAMASI HAKKINDA

"Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Türkiye'de ruhsatlı bir ilaç. Akciğer sorunu olan hastalara uygulanan ve bundan fayda görülen bir ilaç. Covid-19 ile ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair klinik çalışmaların başladığını biliyoruz. Biz Türkiye'de özellikle hem aşı, hem de Covid-19'a özel tedavi ile ilgili çalışmayı yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunuyorum. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Biz bu topraklara aidiyet içinde olan insanlara faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. İlaç ve aşi hem milli, hem stratejik bir iştir. Sosyal medya üzerinden yapılmaz"

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"