comScore

Fahrettin Koca açıkladı: 'Hastalıkta pik noktasına ulaştık'

29 Nisan 2020, Çarşamba 17:46
Fahrettin Koca açıkladı: 'Hastalıkta pik noktasına ulaştık'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs gündemiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında vaka sayılarındaki son durumu, tedavi yöntemleri ve önümüzdeki günlerde alınacak tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu. 

"TEDAVİLERİMİZ DÜNYADA FARKLILIKLAR GÖSTERDİ"
Türkiye hastalığın yayılmasına karşı elde ettiği başarının aynısını tedavide de göstermiştir. Covid-19 hastaları için uyguladığımız tedavi dünyanın birçok ülkesinde farklılıklar gösterdi. Hekimlerimiz ve Bilim Kurulu görüşleri doğrultusunda önemli değişikliklere gittik. Başarısı artık kanıtlanmış yöntem hekimlerimiz tarafından geliştirilen yöntem olmuştur. Tedavide hastanede olması gereken hiçbir vaka evine gitmedi.

"ERKEN AŞAMADA UYGULUYORUZ"

Tedavi konusunda dünyada bir farkımız daha var. Birçok ülkede tedavi sadece hastaneye yatırılan, yoğun bakımıa yatırılan hastalarla sınırılı tutuluyor. Biz tedaviyi belirti gösteren hemen herkese mümkün olan en erken aşamada uyguluyoruz. Muhtemelen tüm vakalarda tedaviye erken başlamanın sonucu olarak, hastalarımızda zatüreye gidiş oranı azalmıştır. Tedaviye gösterdiğimiz bir diğer gelişme ise yoğun bakım hastalarımızı erken aşamada entübe etmiyoruz. Hastalığın seyrini önemli oranda değiştirdiğini görüyoruz. 

"AVRUPA'DA EN DÜŞÜK ÖLÜM ORANINA SAHİBİZ"

Yoğun bakımdaki vefat oranları %58'den %10'a, erntübe vefat %74 %14'e geriledi. Avrupa'da en düşük vefat oranına sahibiz. Dünyada 80. sıradayız. 

"BAŞARI NOKTAMIZ KESİN DEĞİL, MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR"

Günlük veriler bize her gün umut veriyor. Bu umudu sonuca çevirmek zorundayız. 11 Mart'tan bugüne geldiğimiz nokta kesin başarısı noktası değildir. Önümüzdeki günler eski günlerin aynısı olmayacaktır. Başarı, tedbirleri terk edecek bir başarı değildir. Tedbirlere sarılmamız gereken bir başarıdır. Yeni vaka sayısı henüz sıfır değildir. Aramızda hala virüsü taşıyan, yeni vaka tanınan insanlar var, olmaya da devam edecektir. Hastalık bitmedi. Mücadelemiz devam edecektir. 

"PİK DÖNEMİNE ULAŞTIK AMA KALICI OLMASI ÖNEMLİ"

Pik döneminde olduğumuzu söyleyebilirim. Düşüş trendine girdik. Ancak bunun kalıcı olması önemli. Bu dönemde özellikle temasın, mesafenin son derece önemli olduğunu, izolasyonun önemli olduğunu, gerekli tedbirlere uyum gösterilmezse yeni bir dalgaya yol açabilir. Ancak bu tedbirlerle pik dalgası olabilirliği yok. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"