comScore

Fahrettin Koca açıkladı: 'Çin'de olumlu sonuç veren ilaç getirttik'

23 Mart 2020, Pazartesi 19:54
Fahrettin Koca açıkladı: 'Çin'de olumlu sonuç veren ilaç getirttik'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın toplantısında Koronavirüs vakalarıyla birlikte bu süreçteki mücadeleye dair açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu basın toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. 

"MÜCADELEDE CİDDİ BİR DENEYİM KAZANDIK"
Şüphelilerin takibinde testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında çok titiz davranıyoruz. İlk hastamızın temas çevresinden başladık. Sonraki hastalarımızda bu prensibi katı şekilde uyguladık. Mücadelede ciddi bir deneyim kazandık. Olayları takip etmek yerine, artık olasılıklara bakarak ön kesmeye çalışıyoruz. 

"BÜYÜKLERİMİZE SESLENİYORUM, LÜTFEN EVDE KALIN"

Büyüklerimize sesleniyorum. Bu toplumun sizin hayat tecrübesine ihtiyacı var. Ailelerinizin size ihtiyacı var. Torunlarınız, sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Yapmak isteyip, daha yapamadığınız kaç şey olduğunu düşünün. Önünüzdeki zamanı riske atmayın. Tedbirleri uygulaması en kolay kişiler sizlersiniz. Bugünlerde size karşı sadece evlatlarınız değil, bütün toplum hassas davranıyor. Mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandırıldı. Bu kurala uyun. 

"GURUR DUYACAĞIMIZ BİR GERÇEK VAR"

Gurur duyacağımız bir gerçek var. Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok. Devlet, sorumluluk paylaşımı önermeden toplum birçok gereği yerine getiriyor. 

"32 BİN YENİ SAĞLIK PERSONELİ"

İnsan kaynağımızın yeterliliği konusunda kadromuuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Bu dönemde sağlık personelinin ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Bu süreçte çalışan sağlık personelimizin ev ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde tavan %100 olacağını da ayrıca buradan ifade etmek istiyorum. Tekrar bu konudaki hassasiyetlerinden ötürü Cumhurbaşkanımız ve Maliye bakanımıza teşekkür ediyoruz. "ÇİN'DEN HIZLI TARAMA KİTİ GETİRTTİK"

Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla solunum cihazı eksikliği yaşanıyordu. Yerli cihazı üretimine başlıyoruz. Hem de ihtiyacı olan diğer ülkelere destek vereceğiz. Hızlı tarama kitini de devreye sokmuştuk. İlave olarak Çin'den 50 bin hızlı tarama kiti sabah geldi. Perşembe günü 300.000 ilave gelmiş olacak. 1 milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanacağımızı ifade ediyorum. 

"TÜRKİYE MÜCADELEDE OLDUKÇA İYİ VE SAĞDUYULU BİR POLİTİKA İZLEDİ"

Türkiye onu çevreleyen risklere set çekerek büyük zaman kazandı. Sağduyulu bir politika izledi. Sosyal psikolojiyi titizlikle ele aldı. Paniğe yol açacak uygulamalardan uzak durdu. Yakın veya uzak başka bir ülkeye benzemeden bu zor günleri aşma fırsatımız var. Mücadeleye hem aklını, hem yüreğini koyan insanlarız. Bizim için can, sadece onu taşıyan insan değil, diğer tüm fertler için kutsaldır. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELECEK Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın toplantısında bu konuyla ilgili olarak, "Herkes kendi olağanüstünü halini ilan edebilir. Bunun illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Mücadelenin esaası herkesin kendini izole etmesi." yanıtını verdi. 

"İYİLEŞEN HASTALARIMIZ FAZLA"

İyileşen vakalarımız var. 14 gün geçmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı da açıklayacağız. İyileşen hastalarımız fazla. 

"ÇİN'DE OLUMLU SONUÇ VEREN İLAÇ GETİRTTİK"

Çin'de olumlu sonuç veren özel ilaçtan getirttik. Tedarik boyutuyla yoğun temas içindeyiz. Vatandaşımıza en uygun tedavinin nasıl yapılması gerektiğine çalışıyoruz. Yoğun bakım hastalarında 11-12 günden 4 güne düşürdüğünü bildiğimiz ilacı da Çin'den getirdik. Fabrikaya devlet el koymasına rağmen Çin'den getirebildik."

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)