comScore

Eylül ayı enflasyon oranı belli oldu mu? Eylül ayı 2018 enflasyon oranları düştü mü? Eylül enflasyon oranı arttı mı?

03 Ekim 2018, Çarşamba 14:20
Eylül ayı enflasyon oranı belli oldu mu? Eylül ayı 2018 enflasyon oranları düştü mü? Eylül enflasyon oranı arttı mı?

Eylül ayı enflasyon oranları açıklandı. Eylül 2018 enflasyon oranları ne kadar oldu? Eylül ayı enflasyon oranlarıyla ilgili merak ettiğiniz tüm gelişmeler haberimizin devamında. 

FutbolArena - Eylül ayı enflasyon oranları belli oldu. Eylül ayı enflasyon ne kadar oldu? Eylül ayı enflasyon oranı arttı mı? Eylül ayı enflasyon oranları düştü mü? 2018 Eylül ayı enflasyon oranlarıyla ilgili tüm gelişmeler haberimizde. 

Eylül ayı enflasyon ne kadar? 2018 Eylül ayı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından Eylül ayında yıllık enflasyon bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.52 oldu. Aylık enflasyon yüzde 6.30 olarak gerçekleşti. Enflasyon son 15 yılın rekorunu kırdı. Yeni Ekonomi Programı'nda yıllık enflasyon yıl sonunda yüzde 20.8 olarak öngörülüyordu. Öte yandan yine SÖzcü'nün haberine göre Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Eylül ayında endekste düşüş gösteren grup olmadı. Ana harcama gruplardan alkollü içecekler ve tütün %0,07 ile en az artış gösteren grup oldu
 

Enflasyon ve faiz oranları


Enflasyon oranları açıklanırken, muhakkak merkez bankalarının mevcut rakamla ilgili izlenimleri de yakından takip edilir. Birçok ekonomide faiz oranlarını merkez bankaları belirlerken, bu bankaların da en dikkat ettiği göstergeler arasında TÜFE ve ÜFE bulunmaktadır.
Faiz oranları kredi piyasasını direkt olarak etkiler çünkü yüksek faiz oranı borçlanma maliyetini artırır. Faiz oranlarını değiştirerek, merkez bankaları para piyasasındaki istikrarı sağlamaya çalışırken, istihdam ve büyümeye de destek olmaya çalışır. Faiz oranının düşüşü, tüketici harcamalarını artırarak büyümeyi destekleyici bir görünüm oluşturabilir.
 

Enflasyon nedir?


Enflasyon, bir ekonomide fiyatlar genel düzeyinde sürekli ve hissedilir artışı ifade eder. Somut bir örnek verecek olursak, almak isteğimiz ekmek veya konut veya araba; şu an 5 yıl öncesine göre daha pahalı ise bunun nedeni enflasyondur.

ENFLASYON YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Transfer Arenası (17 Temmuz 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.