comScore

Everton Everton

Mehmet Demirkol: "Cenk Tosun yeter ki hocasını dinlesin"

14 Ocak 2018, Pazar 10:11
Mehmet Demirkol:

Beşiktaş'tan Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Premier Lig'deki ilk maçında sınıfı geçerken Mehmet Demirkol çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

FutbolArena - Beşiktaş'tan Everton'a transfer olan Cenk Tosun, Premier Lig kariyerinde ilk maçına Tottenham karşısında çıktı. Mehmet Demirkol, Cenk Tosun'un Everton'daki performansına değinerek bazı tavsiyelerde bulundu.

Mehmet Demirkol, Cenk Tosun'un zor bir rakibe karşı mücadele ettiğinin altını çizerek oyuncunun enerji bakımından zorlandığını belirtti.


Mehmet Demirkol'un Cenk Tosun yazısı


Premier League'de ilk maçta deplasmanda karşısına en son çıkmak isteyeceğiniz rakiplerden birine karşı oynadı Cenk. Muhtemelen ilk 45 dakikada Süper Lig'de en çok zorlandığı maçın 90 dakikasında harcadığı enerji kadarını harcamıştır.
Hatta dengeli oyunların tercih edildiği Şampiyonlar Ligi maçlarıyla karşılaştırıldığında da durum aynıdır. Cenk Tosun'un ciğeri zamanla bu oyuna yeter. Bunun yöntemi, metodu var. Cenk bu yola kafayı koyduysa kısa zamanda bu duruma uyum sağlar. Antep'ten Şampiyonlar Ligi'ne giden yol şimdi kat etmesi gereken yoldan daha kısa değil. Cenk bunu yapar.

Yeter ki:

Hocasını ve Rooney'i dinlesin, söylediklerine uysun ama duyduklarına kafayı çok takmasın. Çünkü o taze güç.

Çünkü, ilk 45 dakikada sergilediği destek forvet ve pivot rolleri kusursuzdu. Ama aşkını, kaleyi unutmasın.

Rooney'le kurduğu oyun ilişkisi iyi ama taraftar Rooney'e destek değil yeni bir star istiyor. Bunlar birbiriyle çelişkili değil. Rooney'i üzmeden star olabilir.

Savunmayı bozmak özellikle deplasmanlarda olmazsa olmaz. Ancak şekli önemli. Hem fazla enerji tüketmeden hem de sakatlık riski olmadan bunu sürdürmek lazım.

Sonuç olarak Cenk Cumartesi WBA maçına ilk maçı gibi çıkmalı. Londra'da ilk 45 dakikada takımının en iyisiydi. WBA maçının kahramanı olması takımın genel planından çıkmadan, bildiği oyunu oynamalı. Everton aslında onu bunun için transfer etti.

SAM ALLARDYCE'TAN CENK TOSUN AÇIKLAMASI

Everton Teknik Direktörü Sam Allardyce ayrıca ilk maçına Cenk Tosun hakkında da konuşurken, Cenk için zor bir gündü. İnanıyorum ki, eğer ona hücum hattında gerekli desteği verirsek, Beşiktaş'taki performansını tekrarlayıp bize katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı. 

CENK TOSUN İLK MAÇINDA NASIL OYNADI? (DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN>>)

İngiltere Premier Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (20Şubat 2020)