comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Ersun Yanal'dan sürpriz kadro

16 Şubat 2014, Pazar 19:13

Yanal'ın Kasımpaşa maçı tercihleri çok tartışılacak. 

FutbolArena Özel - Spor Toto Süper Lig'in 21. haftasında Kasımpaşa karşısına çıkan Fenerbahçe'de eksiklerin de etkisiyle Ersun Yanal şaşırtıcı bir kadro sahaya sürdü.

Sarı-lacivertli ekipte savunmanın solunda Caner'in yokluğunda Kadlec'in olması bekleniyordu. Fenerbahçe'nin kaleci ve savunmasına bakıldığında geri 5'lisinde şaşırtan bir tercih olmadı. Ama orta saha ve forvette Ersun Yanal'ın radikal kararları görülüyor.
Alex gittiğinden beri 4-3-3 düzeninde oynayan Fenerbahçe bugün eğer bir sürpriz olmazsa sahaya 4-2-3-1 düzeninde çıkacak. Savunmanın önünde Mehmet Topal ve Emre olacak. Orta sahanın solunda Alper, sağında Mehmet Topuz, forvet arkasında Holmen, ileri uçta da Kuyt olacak.

Bunca zamandır 4-3-3 oynamaya alışmış olan bir takımın 4-2-3-1 düzeninde nasıl bir performans göstereceği merak konusu. Bu sezonki başarısında en büyük pay savunma beklerinin hücuma verdiği katkı olan Sarı Kanarya'nın sol kanatta Kadlec ve Alper ile hücumda zorlanabileceği de öngörülebilir. 

İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da hedef santrfor Webo'nun arkasında oynayan Holmen için bu maçtaki pozisyonu ona yabancı değil. Ancak o bölgede Cristian'ı oynatabilecekken Yanal'ın İsveçli futbolcuyu tercih etmesi oldukça dikkat çekici.

Kasımpaşa karşısına ilk 11'de çıkacağı tahmin edilen Emenike de yedekler arasında. Ersun Yanal, Nijeryalı futbolcu için aslında büyük bir risk aldı. Çünkü ilk 11'de başlasaydı sakatlık durumunda B planı hazır tutulacaktı. Ama Emenike maçın 2. yarısında oyuna girip de sakatlanması halinde tüm planları bozabilir. Tabii bu kararın arkasında Nijeryalı futbolcunun erkek kardeşinin eşinin doğum sırasında hayatını kaybetmesinin de payı olabilir. 

Ben bugün Ersun Yanal'dan bir sürpriz bekliyordum. Ama bunun hücumdaki üçlüyü Hasan Ali-Emenike-Kuyt veya Emenike-Kuyt-Mehmet Topuz şeklinde kurarak olacağını tahmin ediyordum. Böylece Fenerbahçe'nin alışık olduğu 4-3-3 düzeni bozulmayacaktı. Yanal bugün büyük bir risk alıyor. Bu oyun düzeninde o pozisyonda oynamaya alışkın olmayan futbolcular da var, maç kondisyonu olmayan, maç ritminden uzak kalan isimler de.

Ama ortaya çıkan net bir görüntü de Ersun Yanal'ın Cristian, Emenike ve Salih gibi takım oyunundan uzak isimlerin yerine Alper, Holmen ve Mehmet Topuz gibi koşan, mücadele eden, kondisyon düzeyi yüksek isimleri kullanması oldu.Analiz: Rıdvan AKSU

FutbolArena haber turu (25 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.