comScore

Erken seçim nedir? Erken seçim ne zaman yapılır? Erken seçim halleri 2018

17 Nisan 2018, Salı 12:23

Erken seçim olacak mı? MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısı gündeme bomba gibi düştü. Erken seçim çağrısının ardından AK Parti hükümetinin alacağı karar merak edilmeye başlandı. Peki erken seçim nedir? Erken seçim hangi hallerde yapılır? Erken seçimin şartları nelerdir? Erken seçim hakkında merak edilenleri derledik.

Erken seçim yapılacak mı? MHP Lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündem yaratacak bir açıklama yaptı. Devlet Bahçeli, 2019'da yapılacak olan seçimler öncesi erken seçim çağrısı yaparak tarih verdi. Bahçeli'nin erken seçim çağrısına Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve CHP cephesinden ilk tepkiler geldi. Peki erken seçim ne demek? Erken seçim ne zaman olacak? Erken seçim tarihi belli mi? Erken seçim için şartlar neler gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik. 


Erken seçim nedir? Erken Seçim halleri nelerdir?


Erken seçim, Meclis kararı ile alınmaktadır. Hükümetin kurulması veya herhangi bir değişiklik için Anayasa'da öngörülen 4 yıllık seçim dönemi dolmadan yapılan seçimdir. Erken seçim kararı alınması, iktidara tek başına gelecek milletvekili sayısını çıkaramayan partilerin uzlaşamayarak, koalisyon kuramaması durumuna bağlıdır. Uzlaşamayan partiler hükümet kuramadığından, erken seçim kararı alınır.

DEVLET BAHÇELİ ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

"Siyasi muhataplarımıza ve aziz milletimize tartışmasını ümit ettiğimiz teklifimiz şudur. 26 Ağustos 2018 Pazar günü yani Malazgirt Zaferi ve Büyük Taaruz'un yıl dönümlerinde Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem cumhurbaşkanını hem de milletvekilini şeçmesi Türkiye düşmanlarına gereken cevabı vermenin en mantıklı an akılcı en demokratik yoludur. İrade milletindir istikbal milletindir istiklal milletindir. Seçimse isteğiniz hodri meydan. Sandık er meydanıdır, mertliğin kaynağıdır. Biz meydandan kaçmadık. Türkiye'ye pusu kuranları pususunda bozalım. Tercih büyük Türk Milleti'ne aittir. Ne istiyorsak Türk Milleti içindir. Ne amaçlıyorsak Türk Milleti'nin lehinedir."

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI! TIKLAYIN
 

Erken seçim ne zaman yapılır? 


Anayasa'nın 77'nci maddesine göre, erken seçim kararını TBMM ya da Cumhurbaşkanı verebiliyor. Erken seçim kararı TBMM tarafından verilmişse Meclis seçimin yapılacağı tarihi de belirliyor. Yenileme kararının Cumhurbaşkanı'nca verilmesi halinde ise bu kararın alındığı günden sonra gelen 90. günü takip eden ilk Pazar günü seçim yapılıyor. Seçimin yenilenmesine TBMM veya Cumhurbaşkanı'nca karar verilmesi halinde, durum Bakanlar Kurulu tarafından 48 saat içinde ilan ediliyor.

FutbolArena haber turu (19 Temmuz 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.