comScore

Ercan Güven'den teröre ortak tepki çağrısı

30 Haziran 2016, Perşembe 13:26
Ercan Güven'den teröre ortak tepki çağrısı

"Ama hayır... Aralarındaki onlarca eski mesele yüzünden böylesine ölümcül bir vakada bile omuz omuza görünemiyorlar. Çıkardıkları ses de cılızlaşıyor. "

FutbolArena - Türkiye bir kez daha terör saldırısıyla sarsıldı. Atatürk Havalimanı'nı hedef alan saldırıda onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var. Milliyet Yazarı Ercan Güven'in gündeminde de terör saldırısı vardı.

Ercan Güven, “İnternet hesabından “kınama” ile olmaz bu işler” dedi ve kulüplere çağrı yaptı.

İşte Ercan Güven'in “Neredesin ey futbol!” başlıklı yazısından bir bölüm: 

“Evet... Atatürk Havaalanı'nındaki katliama hemen her kulübümüz tepki gösterdi, kınadı...

Sağolsunlar...

Lakin internet sayfalarındaki bu “sanal” duruşlar sıktı artık. 

Artık “gerçek” insanların “gerçek” tavırları, gerçek “karşı çıkışlar” zamanı. Ayrı ayrı değil, bir kılıcın molekülleri gibi sımsıkı. 

Mesela... En azından olay mahalli İstanbul'un kulüp başkanları gece yarısı bir telefon trafiğine girseler ve dün sabah Atatürk Havaalanı dış hatlar gelişine kulüp flamalarıyla çiçek bıraksalar, çakı gibi durup kısa bir ortak açıklama yapsalar, taraftar organizasyonlarını ortak şekilde ve aynı yerde kol kola “teröre hayır” yürüyüşüne çağırsalar, yanlarında takım kaptanları falan da olsa, daha güçlü bir ses çıkmış olmaz mıydı futboldan?..

Ama hayır... Aralarındaki onlarca eski mesele yüzünden böylesine ölümcül bir vakada bile omuz omuza görünemiyorlar. Çıkardıkları ses de cılızlaşıyor. 

Terör İstanbul'un tepesinden Hakkari'nin tırnağına kadar sarıyor kendilerinin de yaşadığı vatanı...

Yok... İnternetten transfer haberi yalanlama ölçeğinde terör karşıtı açıklama! Yahu aynı şeyi Avrupa'daki kulüpler de yaptı. 

***

Elbette içlerinin yandığını, yüreklerinin sızladığını biliyoruz ama ellerindeki güçle verdikleri tepkinin asimetrisinden bahsediyoruz. 

Toplumu peşinden sürükleyebiliyorsan, bunu sadece maç kazanmakla, hakemi baskı altına almakla, forma satmakla sınırlama böylesine ölümcül bir durumda; değil mi?

İlla bir yönetim kurulu üyesi, bir futbolcu mu olmalıydı o anda havaalanında?

Böyle giderse ne yabancı futbolcu gelir, ne kimse korkmadan deplasmana gidebilir ne de kulüpleri için ölmeye hazır olduklarını söyleyen milyonlar maça gidebilir. 

İnternet hesabından “kınama” ile olmaz bu işler. 

Emek, çaba ve gerçek insan ister. Sokakta, meydanda, medyada bas bas bağıran futbol idolleri mesela. Başkanlar, kaptanlar, taraftar organizasyonları, tutun elimizden terörün üzerine sürün bizi!”

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.