comScore

Endonezya, Jose Mourinho'nun peşinde! - Dünyadan Futbol Haberleri

10 Mayıs 2016, Salı 19:10
Endonezya, Jose Mourinho'nun peşinde! - Dünyadan Futbol Haberleri

Endonezya Gençlik ve Spor Bakanı Nahrawi, Jose Mourinho'yu Milli Takımın başında görmek istediklerini açıkladı.

Endonezya Gençlik ve Spor Bakanı Imam Nahrawi, milli futbol takımının teknik direktörlüğüne Portekizli Jose Mourinho'yu getirmek istediklerini açıkladı.

Nahrawi yaptığı açıklamada, dünyaca ünlü teknik adam Mourinho'yu yıllık 13 milyon sterlin karşılığında milli takımın başına getirmeyi düşündüklerini ve söz konusu bütçeyi ayarlamak adına Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüştüğünü kaydetti. 

 

13670-resim


Endonezya'nın hedefi Jose Mourinho ve Guus Hiddink


Bakan Nahrawi, Mourinho'nun, Endonezyalı oyunculara mücadeleci bir ruh kazandıracağına inandığını belirterek, "Futbolcularımızı motive etmek istiyoruz. Mourinho'nun takıma gelişi, en azından futbolculara ve taraftarlara heyecan verecek." değerlendirmesinde bulundu.

Mourinho'nun teklifi kabul etmesi halinde yardımcılığına Endonezyalı antrenörleri getirmek istediklerini kaydeden Nahrawi, Portekizli teknik adamın yanı sıra Hollandalı Guus Hiddink'in de transfer listelerinde yer aldığını ifade etti.

Endonezya, dünya sıralamasında 185. sırada bulunuyor. FIFA, geçen yıl haziran ayında Endonezya Milli Takımı'nı Rusya'da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası ile 2019'daki Asya Kupası Elemeleri'nden diskalifiye etmişti. Ayrıca, Endonezya Futbol Federasyonunun gereken şartları yerine getirene kadar faaliyetlerini askıya almıştı. Endonezyalı yetkililer, söz konusu durumu görüşmek amacıyla FIFA Başkanı Gianni Infantino ile geçen ay bir araya gelmişti.

Endonezya'nın uluslararası müsabakalardan men edilmesinin sebebi olarak Endonezya Spor ve Gençlik Bakanlığı ile ülkenin futbol federasyonu arasındaki anlaşmazlık gösterilmişti. Taraflar arasında Endonezya Süper Ligi'ne hangi takımların çıkacağı konusunda geçen yıl tartışma yaşanmış ve bakanlık, federasyonu lağvederek ligin 2014-2015 sezonunu iptal etmişti.

Kariyerinde Porto, Real Madrid, Inter ve Chelsea ile çok sayıda kupa kazanan Mourinho'ya Suriye Futbol Federasyonu da teklifte bulunmuş ancak 'hayır' cevabını almıştı. Portekizli teknik adamın adı, son yıllarda ligde ve Avrupa'da taraftarlarının beklentilerini karşılayamayan Manchester United ile anılıyor.


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"