comScore

Ek puanla yerleştirme nedir? (YKS - ÖSYM ek puanla alan 2 yıllık bölümler)

31 Temmuz 2018, Salı 12:02
Ek puanla yerleştirme nedir? (YKS - ÖSYM ek puanla alan 2 yıllık bölümler)

YKS 2018 sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların arama yaptıkları Ek puanlı yerleştirme konusu hakkında merak edilen detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

FutbolArena - YKS 2018 sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların en fazla arama yaptığı konuların başında ek puanlı yerleştirme geliyor. Ek puanlı yerleştirme hakkında araştırma yapanlar internet ortamı ve sosyal medyada Ek puanlı yerleştirme nedir? Ek puanla alan 2 yıllık bölümler hangileri? şeklinde arama yapmaya başladı. Ek puanlı yerleştirme hakkında merak ettiğiniz tüm gelişmeleri haberimizin devamında bulabilirsiniz. 


Ek puanlı yerleştirme nedir?


Ek Puanlı Yerleştirme ve Başarı Sırası; Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezinin açıkladığı sonuçlarda görülmektedir. Bu ek puanlı sonucunuz hesaplanırken okuduğunuz lise ve okuduğunuz bölüm ile alakalı tercihler yapmanız durumunda sahip olacağınız puandır. Okuduğunuz lise meslek lisesi değil ise sizin için önemi olan bir puan değildir çünkü okulunuzdan size ek puan gelmeyecektir. Okulunuzdan alacağınız ek puan sadece okuduğunuz bölüm ile ilgili tercihler yapmanız durumda size verilecektir. Meslek lisesinden inşaat bölümünden mezun iseniz işletme seçmeniz durumunda bu puandan yaralanma imkanınız olmayacaktır.


 

Ek puanlı yerleştirme hakkında bilgiler


Meslek lisesinden elektrik bölümünden mezun olup elektrik ile ilgili üniversite bölümü seçmeniz durumunda ise ek puanlı yerleştirme ve başarı sıralamanız önemli olacaktır ve bu bölümde yazan puana göre yerleştirilmeniz yapılacaktır. Normal olarak aldığınız puanınız ile ek puanlı yerleştirme ve başarı sıralamanız farklı olarak hesaplanmaktadır birbirleriyle karıştırmamanız gerekmektedir. Ek puanlı sıralamanız sadece ek puan alabilen öğrenciler arasında yapılan sıralamadır ve sadece okuduğunuz bölüm ile ilgili tercihlerinizde ekleneceğini unutmamanız gerekmektedir. Tercihlerinizi yaparken lisede okuduğunuz bölümden farklı tercihler yapacaksanız ek puanlı yerleştirme ve sizin başarı sıralamasına aldanmamanız gerekmektedir.  Normal puanda çok düşük sıralamalarda olan öğrenciler ek puanlar ile birlikte çok iyi sıralamalara yükselebilmektedir ve bu ek puanı her tercihlerinde alacaklarını sanarak yanlış tercihler yapmakta ve herhangi bir üniversiteye yerleşme imkanı bulamamaktadırlar. Böyle sonuçlar ile karşılaşmamak için tercihlerinizi istekleriniz doğrultusunda bir bilen kişi ya da rehberlik öğretmenleriniz ile yapmakta fayda vardır.
ÖSYM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"